Fatalna sytuacja w podkarpackich miastach. Dusimy się w smogu, bo nie ma wiatru

Zdzisław Surowaniec
Jak mówi doktor Jakub Nowak z Laboratorium Międzyuczelnianego w Stalowej Woli, jest zróżnicowanie zapylenia ze względu na sposób ogrzewania. Z obrzeży, gdzie są osiedla domków jednorodzinnych i mieszkańcy ogrzewają swoje posesje w różny sposób, stamtąd ciągnie smog.
Jak mówi doktor Jakub Nowak z Laboratorium Międzyuczelnianego w Stalowej Woli, jest zróżnicowanie zapylenia ze względu na sposób ogrzewania. Z obrzeży, gdzie są osiedla domków jednorodzinnych i mieszkańcy ogrzewają swoje posesje w różny sposób, stamtąd ciągnie smog. Tomasz Czachorowski/Polska Press
Udostępnij:
Nad Polską znajduje się wyż, w którym ustał wiatr - główny wróg smogu. Jakość powietrza jest zła. Ta sytuacja szybko się nie poprawi. Dzisiaj w podkarpackich miastach skala będzie się wahała od umiarkowanego do złego. Jeszcze gorzej będzie w środę w godzinach nocnych.

Warunki atmosferyczne nad Polską, w tym między innymi niska prędkość wiatru, przyczyniają się do wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. W wielu regionach zawartość pyłów PM2,5 i PM10 przekracza dopuszczalne normy. W poniedziałkowy poranek na portalu powietrze.podkarpackie.pl pojawił się komunikat z prognozą stanu jakości powietrza na najbliższe dni. We wtorek w godzinach wieczornych w Tarnobrzegu, Stalowej Woli i Nisku skala będzie się wahała od umiarkowanego do złego. Jeszcze gorzej będzie w środę w godzinach nocnych.

Nie tak dawno do mieszkańców swojej gminy apelował w kwestii palenia w domowych piecach byle czym burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur.

CZYTAJ TEŻ: Smog truje dzieci w podkarpackich przedszkolach

- Spalanie odpadów przyczynia się do emisji trujących gazów i pyłów. Powstające zanieczyszczenia negatywnie wpływają na środowisko, a przede wszystkim na zdrowie ludzi. Szkodliwość tych substancji dla naszego zdrowia jest szczególnie duża, ponieważ są one emitowane z źródeł emisji niskiej, czyli niskich kominów domostw lub małych lokalnych kotłowni, co umożliwia wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach, choćby w postaci chorób nowotworowych - pisał do mieszkańców miasta i gminy Baranów Sandomierski Marek Mazur.

W Stalowej Woli badaniem jakości powietrza zajmuje się całodobowo stacja kupiona przez miasto. W niedzielę o godzinie 22 przekroczony został dopuszczalny poziom zanieczyszczenia powietrza wszystkimi rodzajami pyłów. Najgorzej było około godziny 3 nad ranem w poniedziałek, gdzie przy dopuszczalnej normie 50 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, zapylenie PM 2,5 i PM 10 sięgało 89 mikrogramów. Było bliskie podwójnej dopuszczalnej wielkości. O godzinie 14 spadło poniżej dopuszczalnej maksymalnej dawki 50 mikrometrów.

Natomiast poziom najdrobniejszego pyłu PM 1 wynosił 79 mikrogramów. A ten ultra drobny pył jest najbardziej niszczącym wariantem drobnych cząstek, ponieważ przenikają one przez płuca bezpośrednio do krwiobiegu i rozprzestrzeniają się do narządów.

Jak mówi doktor Jakub Nowak z Laboratorium Międzyuczelnianego w Stalowej Woli, jest zróżnicowanie zapylenia ze względu na sposób ogrzewania. Z obrzeży, gdzie są osiedla domków jednorodzinnych i mieszkańcy ogrzewają swoje posesje w różny sposób, stamtąd ciągnie smog.


WIDEO: Agnieszka Liszka-Dobrowolska: Nie powinno się uprawiać sportu w smogu, nawet z maską

Źródło:
TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sprawieedliwosc

BARDZO DOBRZE!!

sami sobie wdychajcie to czym opalicie w piecach :)

Jaki wiatr? ja pale drewnem i nie zycze sobie by wiatr mi przywiał wasze palone plastiki

Trujecie sie? to trujcie sie dalej sami. Naturalna selekcja

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie