NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  Fatalne warunki sanockiej laryngologii

  Fatalne warunki sanockiej laryngologii

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Pacjenci przyznają, że warunki lokalowe na oddziale nie są dobre.

  Pacjenci przyznają, że warunki lokalowe na oddziale nie są dobre. ©Fot. Tomasz Jefimow

  Starostwo powiatowe w Sanoku razem z dyrekcją szuka nowego miejsca dla oddziału laryngologii. Bo warunki, w jakich funkcjonuje są fatalne.
  Pacjenci przyznają, że warunki lokalowe na oddziale nie są dobre.

  Pacjenci przyznają, że warunki lokalowe na oddziale nie są dobre. ©Fot. Tomasz Jefimow

  Nic dziwnego, bo budynek, w którym się mieści, liczy sobie ponad 130 lat i do remontu raczej już się nie nadaje. Bolączką oddziału są małe sale, w których łóżko stoi przy łóżku, i wąskie korytarze, na których często z braku miejsca trzeba umieszczać pacjentów Także sala operacyjna i pooperacyjna zupełnie nie przypominają tego, co dziś jest już standardem na większości szpitalnych oddziałów, podobnie, jeśli idzie o sanitariaty i łazienki.
  Inni już się przenieśli

  Z pamiętającego czasy zaborów budynku przy ul. Konarskiego i inne oddziały wyprowadzały się sukcesywnie przez ostatnie lata. Najpierw, w 2005 roku - nową lokalizację dostała ginekologia. Potem w kompleksie przy ul. 800-lecia oddano do użytku szpitalny oddział ratunkowy. Dwa lata temu przeniósł się tam oddział kardiologiczny a w ub. miesiącu - neurologia.

  Laryngologia to ostatni oddział, który pozostał w "starym" szpitalu. I personel, i pacjenci liczą na to, że nie będą musieli czekać zbyt długo, by przenieść się tam, gdzie leczenie będzie się odbywać w lepszych warunkach.

  - Przeprowadzka oddziału laryngologicznego jest niezbędna, aby ten oddział mógł nadal funkcjonować w strukturach szpitala - przyznaje dyrektor Adam Siembab.

  Dla szpitala to ważny oddział. Dla mieszkańców też. Bo laryngologii nie ma ani w lecznicy w Lesku, ani w Ustrzykach Dolnych. Najbliższa lokalizacja to Krosno. Tymczasem zapotrzebowanie na tego typu leczenie jest duże. - Wszystkie urazy nosa, choroby dziecięce, jak przerost migdałków czy zapalenie ucha środkowego, choroby osób starszych jak niedosłuch czy zawroty głowy, są leczone na naszym oddziale. I to leczone dobrze, pod względem medycznym oddział ma dobą opinię. Problemem jest jednak kiepska baza lokalowa - dodaje Siembab.

  Opcji jest kilka

  Dyrekcja szuka pomysłów, jak sprawę rozwiązać.

  - Nie ukrywam jednak, że główną przeszkodą są finanse. Koszt nowego oddziały to ok. 4 mln zł i nie jest to kwota, którą łatwo pozyskać - tłumaczy Siembab.

  Opcji - jak mówi Sebastian Niżnik, starosta sanocki - jest kilka. Jedną z nich jest przeniesienie laryngologii nad oddział pulmonologii, która mieści się w pawilonie obok nowego szpitala. Badania budowlane na wytrzymałość budynku, przebiegły pomyślnie. Koszty inwestycji jednak się zwiększą, ponieważ musi tam powstać osobna sala operacyjna.

  - Teraz szukamy wsparcia finansowego na realizację projektu. Chcielibyśmy w 2015 roku zakończyć inwestycję - deklaruje Niżnik.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo