Spis treści
- Kiedy wypadają ferie zimowe w 2022 r.?
- Czy w ferie zimowe w 2022 r. można wykorzystać bon turystyczny?
- Ferie zimowe 2022 w Polsce: nieodparty urok Zakopanego
- Ferie zimowe 2022: spokój i piękno Karpacza
- Ferie zimowe 2022: dzikie ostępy Bieszczad
- Ferie zimowe 2022 w Polsce: morze zamiast gór
- Ferie zimowe 2022: czemu nie na Mazury?
Kiedy wypadają ferie zimowe w 2022 r.?
Zanim zaplanujecie ferie zimowe z dziećmi, sprawdźcie, kiedy dokładnie zaczyna się i kończy zimowa przerwa od szkoły. W 2022 roku ferie zimowe przypadają w czterech turach.
- 17 - 30 stycznia 2022 r. Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
- 24 stycznia - 6 lutego 2022 r. Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
- 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
- 14 – 27 lutego 2022 r. Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
Czy w ferie zimowe w 2022 r. można wykorzystać bon turystyczny?
Tak, bon turystyczny jest ważny do końca września 2022 r., a więc można nim płacić za usługi hotelarskie i turystyczne w czasie ferii zimowych w Polsce.
Przypominamy, że bon turystyczny o wartości 500 zł przysługuje na każde dziecko poniżej 18. roku życia, a dodatkowy bon na każde dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością. Bonami można płacić w polskich firmach, świadczących usługi hotelarski i turystyczne. Pełną listę takich form można znaleźć tutaj.
Ferie zimowe 2022 w Polsce: nieodparty urok Zakopanego
Nikt chyba nie zaprzeczy, że nieformalną zimową stolicą Polski jest Zakopane. To zarówno wielkie centrum kulturalne i imprezowe, jak i baza turystyczna o rozwiniętej infrastrukturze i przebogatej ofercie.
Ferie zimowe w Zakopanem mogą Wam zapewnić moc rozrywek, a każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Jeśli interesują Was sporty zimowe, w Zakopanem znajdziecie tory, stoki, skocznie i lodowiska w niemal każdym kształcie i rozmiarze. Entuzjaści pieszych wędrówek mogą wybrać się stąd w Tatry, gdzie czyste powietrze kłuje w płuca, a zapierające dech w piersiach widoki cieszą oczy i zapadają w pamięć na długo. Jeśli z kolei jesteście fanami wygód i imprez, Zakopane ma dla Was ofertę praktycznie nigdy niekończących się zabaw, w czasie których można posłuchać muzyki z każdego zakątka świata i spotkać ludzi z praktycznie całej Polski.
Do tego wszystkiego trzeba dodać niepowtarzalną atmosferę miasta, gdzie gwałtowny rozwój i nieustanna walka o pieniądz spotykają się z tradycją, nowoczesne biurowce stoją obok drewnianych chat, wyśnionych przez Witkacego, a zabiegani ludzie od czasu do czasu muszą schodzić z ulic po tym, jak policja ogłosi alarm z powodu harcującego po mieście niedźwiedzia.
Ferie zimowe 2022: spokój i piękno Karpacza
Komu nie odpowiada bujne, szybkie życie Zakopanego, może znaleźć spokojną przystań w Karpaczu. To piękne leży w Karkonoszach u stóp Śnieżki. Oferuje piękne widoki, czyste powietrze, trasy spacerowe o niezrównanej malowniczości, a do tego atmosferę spokoju i wyciszenia.
Wejście na Śnieżkę z Karpacza przez Samotnię to prawdopodobnie najbardziej znana i być może najpiękniejsza trasa wędrówki w Karkonoszach. Łączy wszystkie zalety regionu: spokój i piękno przyrody, wyzwanie dla ciała, ale też ulgę dla umysłu, który może oderwać się od codziennego zgiełku.
Na dzieci czeka w Karpaczu wiele atrakcji, takich jak Muzeum Zabawek. Niesamowity park rozrywki znajduje się w Szklarskiej Porębie, a w Ścięgnach – Western City, utrzymane w klimacie Dzikiego Zachodu, gdzie chętni mogą poćwiczyć strzelanie z łuku lub rzucanie nożem (kto wie, co może okazać się przydatne po powrocie do szkoły?). W Miłkowie stoi słynna „Chata na głowie”, czyli odwrócony do góry nogami dom, który można zwiedzać, o ile ktoś nie ma lęku wysokości/problemów z błędnikiem.
Ferie zimowe 2022: dzikie ostępy Bieszczad
Ferie zimowe mogą być prawdziwą przygodą, o ile jesteście dość odważni, a Wasze dzieci lubią wyzwania. Wędrówka przez Bieszczady zimą może być trudna, ale piękno przyrody, jakby zamarłej w bezruchu, za to mieniącej się światłem i bielą, jest o tej porze roku niezrównane.
Dzieciom szczególnie warto polecić Bieszczadzką Kolejkę Leśną, która kursuje na trasie Majdan – Balnica – Majdan. Kolejka to emocjonująca przejażdżka wśród pięknej bieszczadzkiej przyrody i dobre miejsce, by rozbudzić w najmłodszym pokoleniu miłość do tego niezwykłego regionu.
Biwakowanie pod namiotem polecamy tylko prawdziwym zawodowcom, ale na terenie Bieszczad znaleźć można także liczne hotele, motele i noclegownie – formalne i nieformalne - często wabiące turystów specjalnymi zimowymi zniżkami. Korzystanie z noclegu w małych pensjonatach pozwala poznać bliżej nie tylko Bieszczady, ale także ich niezwykłych mieszkańców.
Świetną bazą do wypadów w Bieszczady jest Przemyśl, oferujący wszelkie wygody, o jakich tylko może pomarzyć turysta. Kiedy znudzą Wam się wędrówki po bieszczadzkich ostępach, możecie skorzystać z oferty turystycznej tego miasta i przeżyć przyjemny wstrząs, jaki wywołuje kontrast głębokiej dziczy z bujnym życiem aglomeracji przemyskiej.
Ferie zimowe 2022 w Polsce: morze zamiast gór
Chociaż ferie zimowe kojarzą się głównie z pokrytym śniegiem stokiem, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić na przekór stereotypom i spędzić zimowe wakacje nad Bałtykiem.
Nadbałtyckie plaże, kąpieliska i hotele Trójmiasta są w czasie ferii zimowych przyjemnie opustoszałe, przynajmniej w porównaniu ze szczytem letniego sezonu. Można wreszcie spacerować po plaży, ciesząc się spokojem, ciszą (nie licząc szumu morza) i napawając jodem.
Kto nie lubi płaskich przestrzeni i widoku horyzontu, wcale nie musi rezygnować z szusowania na nartach w czasie ferii zimowych w Trójmieście. W Sopocie przy molo znajduje się lodowisko, a na Łysej Górze – stok narciarski.
Trójmiasto oferuje także liczne atrakcje dla turystów ciekawych świata i lubiących zwiedzać. Gdańska starówka należy do najpiękniejszych w Polsce, a samo miasto pełne jest muzeów, otwartych przez cały rok. Warto zobaczyć np. Muzeum Bursztynu i słynną Stocznię Gdańską. W Gdyni z kolei trzeba koniecznie zobaczyć słynne Akwarium. Wizyta w tym miejscu na pewno przypadnie do gustu dzieciom, które będą mogły na własne oczy zobaczyć z bliska niezwykłe morskie zwierzęta.
Jakby błogi spokój i niezwykła sceneria morskiego wybrzeża zimą nie były wystarczającą zachętą, warto pamiętać o tym, że ceny poza sezonem także stają się bardziej przystępne.
Ferie zimowe 2022: czemu nie na Mazury?
Skoro już przełamaliśmy stereotypy, weźmy pod uwagę spędzenie ferii zimowych na Mazurach. Ten malowniczy region zimą wcale nie traci uroku, lecz zmienia go, a osoby rozmiłowane we wszelkiego rodzaju zimowych aktywnościach znajdą tu na pewno coś dla siebie.
Pod Giżyckiem znajdują się stoki narciarskie, a cały region słynnie z saneczkarstwa i konnych kuligów. Kuligi to atrakcja dla całej rodziny, a szczególnie przepadają za nimi dzieci, o ile nie boją się szybkości. Konie to często decydujący argument, przekonujący do zabawy nawet najbardziej niechętnych uczestników. Zwłaszcza kuligi wieczorne mają nieodparty urok, choć w ich wypadku najlepiej zdawać się na doświadczonych woźniców.
Na Mazurach wiele jest także tras świetnie nadających się pod narty biegowe. Oczywiście, główny atut regionu – jeziora – nadal pozostaje w mocy także zimą. Mazury to polska stolica morsowania, nurkowania pod lodem i zimowego kajakarstwa. Komu nie straszne warunki atmosferyczne, a ogromna dawka adrenaliny wynagradza wszelkie trudności, ten na pewno nie zawiedzie się, decydując się spędzić ferie zimowe w jednym z mazurskich ośrodków.
Także pasjonaci historii i archeologii nie zawiodą się na Mazurach. Ci zwiedzić mogą zlokalizowaną pod Giżyckiem XIX-wieczną pruską Twierdzę Boyen.
Ferie zimowe 2022 w Polsce nie muszą być nudne. Sprawdź term...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty
Historia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny