Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal poświęcony Tomaszowi Beksińskiemu trwa w Sanoku

Dorota Mękarska
Na wystawie znalazł się oryginał klepsydry, którą młody człowiek rozkleił w Sanoku we wrześniu 1977 roku, wprowadzając lokalną społeczność w niemałą konsternację.
Na wystawie znalazł się oryginał klepsydry, którą młody człowiek rozkleił w Sanoku we wrześniu 1977 roku, wprowadzając lokalną społeczność w niemałą konsternację. Fot. Dorota Mękarska
W Sanoku rozpoczął się festiwal zorganizowany w 10 rocznicę śmierci Tomka Beksińskiego, syna słynnego malarza.

Festiwal nosi tytuł "Love Never Dies, czyli dlaczego pamiętamy Tomka Beksińskiego". Potrwa do niedzieli.

Tomek Beksiński urodził się w Sanoku. Gdyby żył obchodziłby w tym roku 51 urodziny. Był charyzmatycznym prezenterem radiowym, tłumaczem z języka angielskiego filmów i piosenek oraz dziennikarzem muzycznym. Popełnił samobójstwo 24 grudnia 1999 roku.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Beksiński, Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Muzeum Historyczne oraz BWA w Sanoku.

Festiwal rozpoczął się w czwartek wieczorem projekcją filmów: "Beksiński - autoportret pośmiertny" w reżyserii Alicji Wosik i "Dziennika zapowiedzianej śmierci" Daniela Światłego. W Muzeum Historycznym otwarto wystawę poświęconą Tomaszowi Beksińskiemu. Zaprezentowano na niej pamiętniki, opowiadanie i prace plastyczne jego autorstwa, napisane i wykonane w latach 1969 - 1972, komiksy i fotografie, napisaną i wydaną własnoręcznie książkę "Drzwi", albumy rodzinne ze zdjęciami Zdzisława Beksińskiego oraz kalendarz z 1983 roku wykonany przez jego syna. Na wystawie znalazł się oryginał klepsydry, którą młody człowiek rozkleił w Sanoku we wrześniu 1977 roku, wprowadzając lokalną społeczność w niemałą konsternację.

Są tu również zgromadzone przedmioty będące jego własnością, w tym słynna peleryna, w której Tomasz Beksiński wystąpił na projekcji filmu "Dracula w 1992 roku. Podziwiać można również obrazy Zdzisława Beksińskiego, podarowane synowi, a które na mocy testamentu Tomasza Beksińskiego otrzymało Muzeum Historyczne w Sanoku.

Podczas festiwalu prezentowane są filmy tłumaczone i czytane przez Tomasza Beksińskiego, min. słynny "Harry Angel", czy "Zagadka nieśmiertelności.

Fenomen tych tłumaczeń omawiany jest na spotkaniach i konferencjach prowadzonych m.in. przez wykładowców Instytutu Kultury i Literatury Anglojęzycznej Uniwersytetu Śląskiego.
Podczas festiwalu premierę będzie miał album, zawierający zdjęcia oraz teksty Tomasza Beksińskiego opracowywany przez Fundację Beksiński.

Festiwalowi towarzyszą koncerty zespołów Closterkeller, Fading Colours, i Quidam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24