Festiwal Relacji w Rzeszowie

Ula Sobol
7 i 8 stycznia na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się Festiwal Relacji. To pierwsze tego typu wydarzenie na Podkarpaciu, promujące idee Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy. Głównym organizatorem festiwalu jest grupa Przystań Blisko, a projekt współtworzy Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego ze Studenckiego Kręgu Korczakowskiego, koła naukowego działającego przy Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jeśli bliska twemu sercu jest idea świadomego i uważnego rodzicielstwa nie zwlekaj, tylko już dziś kup bilet na interesujący Cię warsztat lub wykład.

Festiwal Relacji to impreza dedykowana nie tylko rodzicom, ale również nauczycielom oraz młodzieży. Możesz również zabrać ze sobą dziecko. Dla najmłodszych zostaną zorganizowane zabawy z animatorami.

Na Festiwal Relacji zaprasza grupa Przystań Blisko. To zainicjowana w 2014 roku grupa świadomych rodziców, która już wcześniej zorganizowała szereg warsztatów, promujących idee Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy.

A skąd wziął się pomysł na Festiwal Relacji w Rzeszowie? - To był proces. Pomysł dojrzewał w nas długo. Wiele rzeczy, ludzi, spotkań przyczyniło się do tego, że jesteśmy dziś w tym miejscu. W 2013 roku, na nasze zaproszenie przyjechała do Rzeszowa i swoje pierwsze warsztaty tutaj poprowadziła Agnieszka Stein. Później poszło lawinowo, kilka warsztatów w roku, do Agnieszki dołączyła Monika Szczepanik i inni. Wszystkie spotkania odbywały się w duchu Porozumienia bez Przemocy i Rodzicielstwa Bliskości - opowiada Karolina Fornal, jedna z organizatorek festiwalu. - W listopadzie 2015 roku, wraz z koleżankami z Przystań Blisko wybrałyśmy się na Konferencję Bliskości do Warszawy. W jednym z paneli brały udział Agnieszka Stein, Monika Szczepanik i Marta Sikorska, spontanicznie zapytałyśmy czy przyjadą we trzy do Rzeszowa, powiedziały, że przyjadą. To, tak naprawdę, był początek.

Na bogaty program Festiwalu Relacji składają się interesujące warsztaty, inspirujące wykłady i panele dyskusyjne, dotyczące Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy. Skierowane są do rodziców, pedagogów i nauczyciel oraz młodzieży.

Prowadzący je psychologowie, terapeuci i trenerzy należą do jednych z najlepszych specjalistów w Polsce w tym zakresie.

- Nasi prelegenci to osoby mocno zaangażowane w działania prorodzinne. Osoby, które widząc niedoskonałości w sposobie komunikowania się rozpoczęły poszukiwania, by wreszcie wkroczyć na ścieżkę Porozumienia Bez Przemocy. Dziś jako trenerzy NVC dzielą się z nami ideą Marshalla Rosenberga i pokazują jak z otwartym sercem słuchać. Bez ocen i oczekiwań. Drugim nurtem który jest ważny jest Rodzicielstwo Bliskości - wyjaśnia Dorota Rut-Kluz z Przystań Blisko.


Goście Festiwalu Relacji

AGNIESZKA STEIN
Psycholog, propagatorka i prekursorka nurtu Rodzicielstwa Bliskości w Polsce. Pomaga rodzicom w sytuacjach wątpliwości wychowawczych, udziela indywidualnych konsultacji. Prowadzi warsztaty dla rodziców, webinaria, współpracuje z przedszkolami i szkołami, doradza nauczycielom. Autorka książek o tematyce Rodzicielstwa Bliskości. Prywatnie mama nastolatka.

PRZEMYSŁAW CHRUŚCIEL
Mąż i tata współzałożyciel Fundacji Być Blisko w Boguchwale. Trener, reżyser, pedagog, animator społeczny. Zafascynowany ideą Porozumienia Bez Przemocy w swojej pracy szkolnej i warsztatowej stara się wprowadzać w życie jej założenia. Pracuje z użyciem technik teatralnych i elementów dramy. Inspiruje go człowiek i zmiany jakich jest w stanie dokonać w swoim otoczeniu.

MARIA STĘPAK
Żona, mama dwóch córek. Doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich po kursie w Akademii Noszenia Dzieci. Prowadzi bloga i sklep internetowy pieluszkowo.com, poprzez który propaguje ideę Rodzicielstwa Bliskości. Zawodowo nauczycielka języka angielskiego.

TOMASZ SADZEWICZ
Certyfikowany trener Family Lab. Absolwent szkolenia „Rodzicielstwo Bliskości dla profesjonalistów”. Ukończył warsztat trenerski dla osób pragnących pracować z grupami ojców organizowany przez Fundację Sto Pociech.

TOMASZ KONDZIELNIK
Mąż, ojciec, menadżer i wyznawca Porozumienia bez Przemocy. Tata dwóch córek: Gai i Wandy. Od kilku lat wierny idei Rodzicielstwa Bliskości. Propagator edukacji demokratycznej i wolnościowej. Współzałożyciel organizacji nowi wojownicy, która wspiera męskie ruchy rozwojowe. Kibic piłkarski.

TOMASZ CHODKOWSKI

Obecnie Prezes Medela Polska, fundator Fundacji Twórczych Kobiet, fundator Fundacji Mleko Mamy, wieloletni, ale były członek Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią (KUKP) – od kilkunastu lat lobbujący wdrożenie organizacyjnych zmian w systemie ochrony zdrowia oraz zmian w polskim prawie, pozwalających na realizację skutecznego wsparcia karmienia naturalnego. Ojciec trzech synów wykarmionych piersią.

MONIKA SZCZEPANIK
Monika Szczepanik i jej motto "Chcesz mieć racje, czy relacje" mówi dużo o niej samej. Widzi i słyszy drugiego człowieka, jej warsztaty na długo pozostają w sercu. Mama dwóch dziewczynek, trenerka konstruktywnej komunikacji, pedagog. Prowadzi warsztaty, wykłady, szkolenia, sesje indywidualne, konsultacje, mediacje. Konstruktywną komunikacją dzieli się z rodzicami, nauczycielami, wszystkimi tymi, którzy chcą dostrzegać to, co ukrywa się za słowami i czynami. Organizuje zimowe i letnie obozy rodzinne w duchu Porozumienia Bez Przemocy.

MARTA SIKORSKA

Nablogu "Me&myBoo" zaprasza nas do swojego świata magicznego, skłaniającego do refleksji. Dzieli się z nami krótkimi rozmowami ze swoim synkiem. Wręcz zaraza PBP, widząc jak podąża za dzieckiem i z otwartością przyjmuje jego odmienne poglądy.Edukatorka, trenerka rozwoju osobistego, coach, mediatorka w nurcie Porozumienia bez Przemocy. Współautorka i współprowadząca warsztaty z udziałem koni jako trenerów HorseAssistedEducation, w tym warsztaty poświęcone komunikacji w rodzinie.

MARTA KUŁAGA
Założycielka Niepublicznego Przedszkola Krasnal w Krakowie, gdzie łączy podejście coachingowe z konstruktywnym sposobem komunikacji, zarówno w pracy z dziećmi, jak i w sposobie zarządzania. Jest certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy (NonviolentCommunication). Prowadzi spółkę Leance. Pracuje w nurcie coachingu opartego na potrzebach. Prowadzi, mediacje, warsztaty rozwojowe.

JOANNA NOWICKA
Trenerka, madiatorka, coach w idei Nonviolent Communication. Towarzyszy ludziom w ich drodze, wspiera w pielęgnowaniu autentycznych, pełnych miłości relacji ze sobą i z drugim. Prowadzi grupy empatii i warsztaty empatycznej komunikacji, sesje indywidualne, coaching i mediacje w idei NVC.

KATARZYNA MITSCHKE

Pedagog, polonistka, mentorka w wolnej szkole w Krakowie, którą prowadzi w intencji tworzenia przestrzeni dla bliskich, bezpiecznych relacji między osobami w różnym wieku. Komunikacja Bez Przemocy wspiera ją w przyjmowaniu siebie i innych takimi, jakimi są. Uwielbia czerpać inspirację od dzieci i od dorosłych oraz towarzyszyć im w odkrywaniu, uczeniu się i zabawie, które najczęściej występują równocześnie.

- Ideą festiwalu jest zaproszenie do naszej wspólnoty tych, którzy szukają lepszego sposobu komunikacji niż ten , który do tej pory znali, a w którym czuli się niewygodnie, źle - mówi Karolina Fornal z Przystań Blisko. - Ludzi, którzy szukają ścieżek rozwoju i sposobu na lepsze zrozumienie siebie, swoich dzieci, drugiego człowieka. Język Porozumienia bez Przemocy i Rodzicielstwo Bliskości dają nam narzędzia, dzięki którym możemy zrozumieć nasze emocje a w rezultacie tworzyć lepszy świat.

Będzie się dużo działo

7 stycznia (sobota):

 • godz. 9:30 - Otwarcie Festiwalu Relacji/ Przystań Blisko

 • godz. 10–11:30 - O relacjach/ A. Stein, M. Szczepanik, M. Sikorska - panel dyskusyjny

[lista]

 • godz.11:45–13:45

 • Polubić złość – czyli o widzeniu złości przez pryzmat Porozumienia bez Przemocy/ M. Szczepanik - warsztat

 • Komunikacja wspiera współpracę – Porozumienie bez Przemocy w pracy/ M. Kułaga - warsztat

 • Karmienie piersią – budowanie fundamentów i relacji z dzieckiem/ T. Chodkowski - wykład

 • godz. 14–16

 • Rodzicielstwo Bliskości dla początkujących i zaawansowanych/ A. Stein - wykład

 • Aby konflikt budował relacje – o mediacjach w oparciu o NVC/ M. Kułaga - warsztat

 • Postaw szkołę na głowie – czyli dlaczego relacja jest ważniejsza niż edukacja?/ K. Mitschke - wykład

 • godz. 16:15–18:15

 • Świadomość daje wybór/ A. Nowicka - warsztat

 • Chustonoszenie – dlaczego, jak i w czym?/ M. Stępak - wykład

 • Krąg mężczyzn/ T. Sadzewicz, T. Kondzielnik - krąg mężczyzn


 • godz.18:30 - Zakończenie festiwalu / Przystań Blisko

8 stycznia (niedziela)

 • godz.9:30 - Powitanie gości i poranna kawa/ Przystań Blisko

 • godz. 10–11:30

 • Rodzicielstwo bliskości męskim okiem/ T. Sadzewicz, T. Kondzielnik, P. Chruściel - panel dyskusyjny

 • godz. 11:45–13:45

 • Dorośli do wolności/ A. Stein, M. Sikorska - warsztat

 • O rozwoju emocjonalnym dzieci i relacjach, które dają siłę/ A. Janeczek- Romanowska - wykład

 • Męski punkt widzenia/ T. Kondzielnik - warsztat

 • godz.14–16

 • Empatia dla nauczycieli/ M. Sikorska - warsztat

 • Dorastanie do odpowiedzialności/ P. Chruściel - warsztat dla młodzieży

 • Wychowanie bez nagród i kar/ A. Janeczek-Romanowska - warsztat

 • godz.16:00

 • Losowanie nagród i upominków/ Przystań Blisko

 • godz.16:30–18

 • Krąg kobiet/ A. Nowicka - krąg kobiet

 • godz. 18

 • Zakończenie festiwalu/ Przystań Blisko

Nie zwlekaj z zakupem biletu!

Jeśli bliska twemu sercu jest idea świadomego i uważnego rodzicielstwa nie zwlekaj, tylko już dziś kup bilet na interesujący Cię warsztat lub wykład i miej pewność, że znajdziesz się wśród uczestników wyjątkowego festiwalu.

Więcej informacji i bilety na stronie www.festiwalrelacji.pl

Bilety:
Każdy warsztat – 27zł
Każdy wykład – 17zł
Wykłady Karmienie piersi, Chustonoszenie, Krąg kobiet i Krąg mężczyzn są darmowe!

Bilety można będzie również kupić przed wykładami (7 i 8 stycznia) na Uniwersytecie Rzeszowskim (Wydział Filologiczny). Liczba miejsc ograniczona.

Będzie można nie tylko uczestniczyć w warsztatach i zostawić dziecko pod opieką animatorek, ale również zjeść coś pysznego, napić się kawy, odwiedzić stoiska z produktami dla kobiet i dzieci.

Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3