Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal totalnej sztuki teatralnej. Rozmowa z Anetą Adamską-Szukałą

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Aneta Adamska-Szukała: - Każdy z tych spektakli co innego reprezentuje i niesie.
Aneta Adamska-Szukała: - Każdy z tych spektakli co innego reprezentuje i niesie. Archiwum AAS
11 sierpnia zaczyna się w Rzeszowie 9. Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski–Kantor”. Potrwa do soboty 14 sierpnia. Spektakle odbywają się w plenerze oraz w teatrach Maska i Przedmieście. Rozmawiamy z dyrektorem artystycznym Źródeł Pamięci Anetą Adamską-Szukałą.

Festiwal nawiązuje do trzech wielkich nazwisk. Jaki spektakl jest w duchu Tadeusza Kantora?
Nie wybieram tak spektakli. To byli artyści niepowtarzalni, nie chodzi więc o kopiowanie tylko inspirowanie się nie tyle co estetyką, co sposobem postrzegania świata, sztuki itd. Chodzi o głębszą myśl: o traktowanie sztuki misyjnie, a nie komercyjnie. Bardziej chodzi o to, że sztuka jest totalna, potrafi nas zawładnąć i przemienić życie. Ale jeśli chciałoby się wychwycić atmosferę, to na pewno pierwszy dzień jest kantorowski, bo spektakl, jaki prezentuje grupa Latający Teatr Kantorowi, ewidentnie nawiązuje do tego, co Kantor robił.

A pani spektakl?
Przedstawienie Teatru Przedmieście „Kiedyś Ci opowiem…” może w jakiś odległy sposób kojarzyć się ze spektaklami Kantora, w tym sensie, że opowiadają one o rzeczach bardzo osobistych i nawiązują do miejsca urodzenia, jak „Wielopole, Wielopole...”

Jaki punkt szczególnie by pani poleciła?
Nie ma takiego punktu. Wszystkie rzeczy są ciekawe, proponujemy różne spektakle. Z jednej strony mamy happening, z drugiej strony bardzo osobistą i intymną wypowiedź w rodzaju Teatru Przedmieście, przy czym jest to spektakl zespołowy, z trzeciej strony mamy Teatr Brama, który, można by się pokusić, w jakiś sposób nawiązuje do poszukiwań Grotowskiego, dlatego że jest to w głównej mierze spektakl muzyczny, śpiewany. Z kolei spektakl „Warunki zabudowy" mieści się w kręgu poszukiwań teatru plastycznego. Każdy z tych spektakli co innego reprezentuje i niesie.

Jerzy Fąfara będzie oprowadzał po miejscach związanych z Józefem Szajną. Ile jest tych miejsc?
Gdybyśmy chcieli poprowadzić spacer po wszystkich, zająłby cały dzień. Wybraliśmy kilka charakterystycznych. Spacer zaczniemy od pl. Cichociemnych, czyli od rzeźby Józefa Szajny „Przejście 2000”, później przejdziemy obok Fary, gdzie Szajna został ochrzczony, przez Ogrody Bernardyńskie pójdziemy do szkoły, gdzie się uczył.

Program Źródeł Pamięci na: teatrmaska.pl, teatrprzedmiescie.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24