Filharmonia Podkarpacka. Propagowanie kultury i wrażliwości muzycznej

Artykuł sponsorowany
Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej koncertowała w Chinach
Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej koncertowała w Chinach Fot. Archiwum
Udostępnij:
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie to jedyna tego typu w województwie podkarpackim samorządowa instytucja artystyczna, działająca już od ponad 60 lat, a od ubiegłego roku współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do ostatnich sukcesów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej należy tournée koncertowe do Chin, zrealizowanie na przełomie 2017 i 2018 roku, które obejmowało 9 koncertów, m.in. w Nanning, Liuzhou, Nanchang, Dalian.

- Tournée było doskonałą okazją, by zaprezentować wielotysięcznej publiczności nie tylko muzykę europejską, kojarzącą się głównie z okresem karnawału oraz utwory inspirowane kulturą azjatycką, ale także dzieła polskich twórców: Stanisława Moniuszki, Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina - mówi Marta Wierzbieniec, dyrektor filharmonii. - Wszystkie koncerty, które poprowadził czeski dyrygent - Maestro Jerzy Petrdlik, przyjmowane były entuzjastycznie, a orkiestra otrzymywała owacje na stojąco, wielokrotnie bisując.

Koncert w Wiedniu

Podobny charakter miał także koncert zaprezentowany w listopadzie 2017 roku, w słynnej „Złotej Sali” Wiedeńskiego Musikverein. - Wieczór ten był właściwie inauguracją obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 10 listopada ubiegłego roku koncert w Wiedniu poprowadził Maestro Massimiliano Caldi - mówi dyrektor Wierzbieniec. - A w programie znalazły się m.in. preludium symfoniczne „Polonia” Elgara i uwertura „Bajka” Moniuszki. Był to już szósty koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej w Wiedeńskim Musikverein. Na szczególną uwagę zasługuje też wprowadzony w ubiegłym roku przez filharmonię cykl koncertów o nazwie BOOM (Balet, Operetka, Opera, Musical). W ramach tego projektu zrealizowano już kilkanaście przedsięwzięć artystycznych, m.in. wystawiono operę „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego, „Don Pasquale” Donizettiego, operetkę „Zemsta Nietoperza” Straussa.

Przed nami Muzyczny Festiwal w Łańcucie

W maju odbędzie się kolejna edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, który ma już ustabilizowaną, światową renomę. O występ w sali balowej Muzeum - Zamku w Łańcucie zabiega wielu znakomitych wykonawców. Mając na uwadze potrzeby i oczekiwania publiczności, filharmonia przygotowuje zróżnicowaną i bogatą ofertę programową, sięgając po dzieła muzyczne od baroku po współczesność, ze szczególnym uwzględnieniem utworów kompozytorów polskich. Biorąc pod uwagę jubileuszowy charakter 2018 roku ze względu na przypadającą obecnie rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w większości wieczorów symfonicznych prezentowany jest przynajmniej jeden utwór polskiego twórcy. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej ma na swoim koncie także wiele prawykonań; w ostatnim czasie m.in. kantatę „Tajemnice Fatimy” portugalskiego kompozytora Silveira. Nadzwyczajne osiągnięcia i projekty artystyczne filharmonii znalazły utrwalenia na płytach CD, których w ostatnich latach ukazało się kilka, m.in. krążek CD z utworami Joanny Bruzdowicz, płyta CD zatytułowana „Chińskie inspiracje i muzyka polska” oraz płyta CD z dziełami Raula Koczalskiego. Muzycy uczestniczą w wielu projektach, m.in. propagowania i upowszechniania kultury muzycznej w regionie poprzez udział w cyklu koncertów „Przestrzeń otwarta dla muzyki”. Filharmonia jest też organizatorem koncertów dla dzieci i młodzieży, a także audycji umuzykalniających, których prawie 900 w skali roku odbywa się w szkołach i przedszkolach.

W najbliższych planach Filharmonii Podkarpackiej jest nie tylko kontynuacja realizacji koncertów symfonicznych, cyklu BOOM, czy wieczorów kameralnych, ale także podejmowanie nowych zadań i wyzwań związanych z obchodami rocznic i jubileuszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie