Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film "Łukasiewicz - nafciarz romantyk" zrealizowany na Podkarpaciu, zostanie pokazany na festiwalu w Los Angeles

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Zrealizowany przez krośnieńską telewizję Obiektyw film fabularno-dokumentalny "Łukasiewicz - nafciarz romantyk" zostanie pokazany w czasie 20 edycji Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles.

Festiwal jest organizowany od 1999 roku przez Polish American Film Society przy wsparciu m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles oraz Departamentu Kultury Miasta Los Angeles.

Jego celem jest jest popularyzacja Polski, polskiej kultury i sztuki filmowej w Hollywood. Jest jednym z największych na świecie i największym w Hollywood przeglądem polskiego kina fabularnego, dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego.

Tegoroczne wydarzenie będzie miało miejsce 18-24 października. Gala inaugurująca odbywa się w słynnym Grauman’s Egyptian Theatre przy Hollywood Boulevard.

W festiwalu biorą udział również zagraniczne gwiazdy współpracujące z polskimi filmowcami (m.in. Andy Garcia, Emmanuelle Seigner i Hugh Grant).

Jury nagradza najlepsze produkcje. W gronie laureatów festiwalu są m.in. Paweł Pawlikowski, Jan Komasa, Jerzy Stuhr.

"Łukasiewicz - nafciarz romantyk" to film o wizjonerze XIX wieku, pokazujący, że Podkarapcie było kolebką przemysłu naftowego.

Film oparty został na jedynym zachowanym egzemplarzu książki Jana Feliksa Szczęsnego Morwaskiego "Światek Boży i życie na nim". Jest to zapis przeprowadzonego w 1869 roku przez dziennikarza wywiadu z Ignacym Łukasiewiczem. Obejmuje on 22 lata życia naftowca i wynalazcy.

Pomysłodawcą filmu i jego producentem jest Bogdan Adam Miszczak, właściciel krośnieńskiej telewizji Obiektyw. Obraz wyreżyserował Maciej Wójcik.

Sceneria filmu to autentyczne szyby naftowe zachowane w Bóbrce – kolebce przemysłu naftowego. Scenografię filmową tworzyły także obiekty Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

W postać Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. Jego żonę Honoratę zagrała rzeszowska aktorka Dagny Cipora, a wspólników pierwszej na świecie kopalni tj. Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassę Łukasz Konopka i Artur Dziurman. Szczęsnego Morawskiego zagrał Mateusz Mikoś.

Nowiny były wśród patronów medialnych przedsięwzięcia.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24