Film nie jest podręcznikiem

  Film nie jest podręcznikiem

  WŁADYSŁAW BOROWIEC

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Jerzy Hoffman

  Jerzy Hoffman © WŁADYSŁAW BOROWIEC

  Jerzy Hoffman

  Jerzy Hoffman © WŁADYSŁAW BOROWIEC

  - Po sfilmowaniu Trylogii Sienkiewicza, zabrał się pan za "Starą Baśń" Kraszewskiego, który napisał ponad 500 książek. Czy to początek pana przygody filmowej z literaturą Kraszewskiego?

  - Początek i koniec. Najprawdopodobniej już do Kraszewskiego nie będę sięgał. W jego powieściach brak krwistych bohaterów, żywej narracji. A dzisiejszy widz nie chce oglądać przydługawych sielskich opisów, widoczków puszczy, lasów i łąk.
  Stąd scenariusz filmu "Stara Baśń - gdy słońce było bogiem", który napisaliśmy z Józefem Henem, nie jest wierną adaptacją powieści, a ma własną samodzielną dramaturgię. Film nie jest podręcznikiem historii, tylko baśnią, mitem. I jak w każdym micie toczy się w nim walka dobra ze złem.

  - Czy jest zapotrzebowanie na tego rodzaju produkcje?

  - Ludzie zagubieni w brutalnej rzeczywistości często szukają ucieczki w zaczarowanych światach z dzieciństwa. Stąd taka popularność filmów tolkienowskich, czy Harry Pottera. W filmie wykorzystaliśmy wiele wątków ze "Starej Baśni", sięgnęliśmy też do legend i podań.

  - "Ogniem i mieczem" zobaczyło ponad 7 milionów widzów. Czy liczy pan na podobny sukces "Starej Baśni"?

  - Trudno o takie porównania. "Ogniem i mieczem" zyskał ogromną popularność także na Ukrainie, a przecież film nakręcony był według bardzo kontrowersyjnej dla Ukraińców powieści. Powiedziano mi kiedyś, że ten film więcej zrobił w stosunkach między naszymi państwami niż wieloletnia praca dyplomatów.

  Uroczysta premiera filmu "Stara Baśń - kiedy słońce było bogiem" odbyła się wczoraj w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W kinach film będzie prezentowany od 19 bm.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo