Filozofia Szwejka

  Filozofia Szwejka

  MIECZYSŁAW NYCZEK

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

   Filozofia Szwejka

  ©DARIUSZ DELMANOWICZ

  Rozmowa z LESZKIEM MAZANEM - wybitnym szwejkologiem z Krakowa: - Burmistrz austriackiego miasta Nauders był zniesmaczony, dowiedziawszy się, że w Przemyślu kultową postacią jest Szwejk. Jak zwalczać taką opozycję?
   Filozofia Szwejka

  ©DARIUSZ DELMANOWICZ

  - Filozofia Szwejka jest ponadczasowa i ponadnarodowa. Jeżeli ktoś nie rozumie geniuszu, wielkości Szwejka, jego uniwersalizmu, to w takim razie nie powinien być burmistrzem.

  - Co pomyślał dobry wojak na wieść, że nie w Przemyślu, lecz w Sanoku wystawiono mu pierwszy na Podkarpaciu pomnik?

  - Szwejk miał też miłe wspomnienia związane z Sanokiem (przecież tam wyciągał z domu publicznego por.
  Duba). W Przemyślu sprawa z pomnikiem przeciąga się. Szwejka może szlag trafić, że to tak długo trwa. Ale Szwejk pamięta, że pierwszą mszę świętą za jego duszę odprawiono właśnie w Przemyślu. I to jest coś, czego się nie zapomina, nawet będąc tam, u Pana Boga, czy w Sztabie Generalnym.

  - Wierzy pan, że Przemyśl doczeka się pomnika szer. Józefa Szwejka?

  - Wierzę, że będzie go miał, ale nie w tym roku. W Przemyślu, jak w dobrym galicyjskim mieście czas płynie jak na kolejach galicyjskich, to znaczy zawsze zgodnie z rozkładem jazdy, ale troszeczkę wolniej.

  - Trwa zbiórka złomu, z którego ma być odlana figura Szwejka. Dołoży się pan?

  - Chętnie dorzucę to kilo czy parę kilo, ale muszę najpierw przetopić armaty, które stoją u mnie przed domem, przed pałacem. Postaram się, żeby przynajmniej wystarczyło tego materiału na Szwejkową głowę, że nie powiem d...

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo