Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał Złotej Setki Firm Podkarpacia 2018. Te firmy decydują o dynamicznym rozwoju regionu [WIDEO]

Józef Lonczak
Wideo
od 16 lat
Ranking największych przedsiębiorstw Podkarpacia Złota Setka dostarcza od lat bardzo wielu ciekawych informacji o stanie gospodarki w regionie. W tym roku jest jeszcze atrakcyjniejszy, bo zawiera praktycznie trzy setki firm.

W środowe popołudnie spotkaliśmy się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa na uroczystej gali Złotej Setki i specjalnej konferencji, aby poznać wyniki rankingu największych firm woj. podkarpackiego. W tym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, prezesi i dyrektorzy przedsiębiorstw z Podkarpacia.

Złota Setka 2018. Kto zwyciężył

Tegoroczne rankingi dostarczają bardzo wielu ciekawych informacji o stanie gospodarki na Podkarpaciu. Zanim jednak przejdziemy do najważniejszych wniosków, odnotujmy, że w tegorocznym zestawieniu Złotej Setki, opracowanym przez dra Krzysztofa Kaszubę, prezesa Zarządu Oddziału w Rzeszowie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, pierwsze miejsce przypadło PGE Obrót SA Rzeszów, z przychodami ze sprzedaży za ubiegły rok 13 mld zł.

Drugie miejsce należy do Firmy Oponiarskiej „Dębica” ze sprzedażą blisko 1,96 mld zł, z czego zdecydowana większość trafiła za granicę, a trzecie przypadło Grupie Nowy Styl z wynikiem 1,46 mld zł.

Rozmowa z doktorem Krzysztofem Kaszubą, pomysłodawcą i współautorem rankingów [ZŁOTA SETKA 2018]

Złote dziesiątki

Zgodnie z tradycją naszego rankingu, co roku Złota Setka jest wzbogacana o nowe elementy, i w tym roku uhonorowaliśmy także firmy będące liderami już w 9 specjalnych kategoriach.

W kategorii Największa dynamika przychodów ze sprzedaży w 2017 r. w porównaniu z 2016 r. pierwsze miejsce zajęła firma Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów w Rzeszowie Sp. z o.o., notując wzrost aż o 175,3 proc., a drugi jest Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Rzeszów - wzrost o 172,7 proc.

Natomiast firmą, która wypracowała największy zysk netto w 2017 r., jest spółka MTU Aero Engines Polska, której zysk przekroczył 482,6 mln zł. Na drugim miejscu uplasowała się największa nasza spółka - PGE Obrót SA, której zysk przekroczył 187,5 mln zł, tuż za nią jest Asseco - 175,6 mln zł.

Przed chwilą zakończyła się gala finałowa Złotej Setki Firm Podkarpacia 2018. Uroczystość odbyła się w G2A Arena w Jasionce. Zobaczcie zdjęcia z imprezy.Rozmowa z doktorem Krzysztofem Kaszubą, pomysłodawcą i współautorem rankingów [ZŁOTA SETKA 2018]

Złota Setka Firm Podkarpacia 2018. Gala finałowa w G2A Arena...

W kategorii Rentowność sprzedaży netto w 2017 r. zwyciężyła firma MTU Aero Engines Polska z wynikiem 33,2 proc. Za nią jest Asseco - 20,4 proc.

Wśród dziesięciu największych przedsiębiorstw Podkarpacia wg sprzedaży eksportowej w 2017 r. pierwsze miejsce zajęła Firma Oponiarska „Dębica” SA, która wyeksportowała swoje towary o wartości 1,73 mld zł.

Z kolei wśród dziesięciu największych przedsiębiorstw Podkarpacia, ocenianych wg udziału eksportu w sprzedaży w 2017 r., zwyciężyła firma Goodrich Aerospace Poland, która eksportuje aż 99,4 proc. swoich wyrobów, a tuż za nią jest BorgWarner Poland Sp. z o.o., która eksportuje aż 99,1 proc.

Największym pracodawcą na Podkarpaciu jest Ptatt Whitney Rzeszów dawna WSK „PZL-Rzeszów”, która to firma zatrudnia 3678 osób.

Wśród dziesięciu spółek Podkarpacia o najwyższej kapitalizacji giełdowej na koniec 2017 r. prowadzi Asseco Poland SA. Wartość tej największej polskiej spółki informatycznej wyceniono na kwotę 4,48 mld zł.

Po raz pierwszy w tym roku wyłoniono „złotą dziesiątkę” liderów nauki i zdrowia na Podkarpaciu. Liderem został Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie z przychodami 330 mln zł, który intensywnie pracuje nad poprawą swojej kondycji finansowej.

Na drugim miejscu jest Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie z przychodami 230 mln zł. Za nimi są uczelnie: Uniwersytet Rzeszowski - 196 mln zł i Politechnika Rzeszowska - 184 mln zł.

W zestawieniach znajdujemy także kategorię: Korporacyjne perły Podkarpacia, czyli listę 10 największych firm regionu, które należą do światowych korporacji. Tu największą jest Firma Oponiarska „Dębica” (sprzedaż 1,96 mld zł), a za nią jest MTU Aero Engines Polska (1,45 mld zł).

Atrakcyjne zestawienia

Kilkadziesiąt firm nie zmieściło się w Złotej Setce. Firma zamykająca Listę 100 osiągnęła przychody 66 593 mln zł. W specjalnym dodatku ponadto zaprezentowaliśmy listę 25 przedsiębiorstw, o przychodach ze sprzedaży od 66,4 mln zł do powyżej 22 mln zł.

Złośliwy chochlik sprawił, że w wydrukowanym zestawieniu stu największych przedsiębiorstw Podkarpacia nie znalazła się firma Rywal z Rzeszowa z przychodami ponad 100 mln zł. Przepraszamy.

Liderzy niepodległości

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości zaprezentowaliśmy wyjątkowe trzy zestawienia: 100 Podkarpackich Firm 100-lecia, 10 Liderów 10 Dekad (1918 - 2018) Podkarpacia oraz 25 Powiatowych Kwartetów 100-lecia. Wybrano je spośród setek firm począwszy od Fabryki Wagonów i Maszyn w Sanoku Kazimierz Lipiński, przez Polskie Huty Szkła w Krośnie, Polską Spółkę dla Przemysłu Gumowego w Sanoku, fabryki PZL w Mielcu i PZL w Rzeszowie, Kopalnię Siarki Tarnobrzeg, Hutę Stalowa Wola, a na spółce Asseco Poland z Rzeszowa kończąc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24