Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finansiści w Polsce - niepewni „cudzego”, pewni swego

Andrzej Plęs
Bartosz Frydrych
Dyrektorzy finansowi w polskich przedsiębiorstwach odczuwają rosnącą niepewność ekonomiczną, a spadek ekonomicznego optymizmu. Przyczyny są nie tylko zewnętrzne: konsekwencje Brexitu, niejasna przyszłość Unii Europejskiej, zapowiedzi Europy "dwóch prędkości", ale także iście polskie: niestabilne prawo gospodarcze i podatkowe, niewydolne sądy, przewidywany wzrost inflacji na skutek programu 500 +, wzrostu płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej, programów socjalnych rządu.

Dyrektorzy finansowi polskich przedsiębiorstw odczuwają rosnącą niepewność ekonomiczną, co wiąże się i z niestabilnym otoczeniem prawnym biznesu, i konsekwencjami gospodarczymi po Brexicie, i widmem dezintegracji wspólnoty europejskiej.
O ile wśród przedsiębiorców zachodniej Europy obawy takie wyraża niewiele ponad 60 proc. przedsiębiorców, o tyle aż siedmiu na dziesięciu dyrektorów finansowych w Polsce podziela takie obawy.
Zdecydowana większość z nich spodziewa się, że wzrost gospodarczy w Polsce nie przekroczy w 2017 roku poziomu 2,5 proc., co jest wynikiem znacznie niższym, niż założenia rządowe.

Obawy dyrektorów finansowych w Polsce i zachodniej Europie na ogół są zbieżne, ale jest temat , który obydwa środowiska różni: przedsiębiorcy „starej Unii” przekonani są, że ratunkiem dla UE jest Europa „dwóch prędkości”, ich polscy koledzy z taką opinią się nie zgadzają, wychodząc raczej z założenia, że dla Unii to pomysł destrukcyjny.
Przeprowadzone przez firmę Deloitte badania sondażowe wśród finansistów wskazują, że od połowy 2015 roku poziom im optymizmu gospodarczego systematycznie spada i w tej chwili jest najniższy od 2013 roku, niższy nawet niż podczas „kryzysu ukraińskiego”. I jest znacząco niższy niż w wielu krajach europejskich.
- Skoro nastroje polskich CFO (dyrektorów finansowych) w roku 2017 nadal się obniżają, to można się spodziewać utrzymania wzrostu PKB na obecnym poziomie około 3 proc., zamiast prognozowanych w budżecie państwa 3,6 proc.” – mówi Krzysztof Pniewski, Partner, Lider Programu CFO w Polsce.
Dyrektorzy finansowi przewidują, że nie tylko wzrost gospodarczy będzie niższy od zakładanego przez rząd, ale i poziom inflacji będzie wyższy. Takie przewidują „efekt uboczny” programu 500+, podniesienia płacy minimalnej i wdrożenia innych obietnic obecnego rządu.

Zdaniem 28 proc. dyrektorów bezrobocie utrzyma się na dotychczasowym poziomie. Jednak aż 48 proc. badanych uważa, że będzie się ono dalej obniżać, co jest zgodne z prognozą rządu. Prognozy kursu euro wskazują na to, że wartość złotówki będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Aż 78 proc. dyrektorów uważa, że będzie on się kształtował w przedziale 4,20-4,50 zł.
Skąd taka niepewność ekonomiczna polskiego biznesu? Głównie z pozycji gospodarczej Polski w Europie, i z niestabilności prawa okołogospodarczego. Choć – o dziwo – finansiści w potężnych gospodarczo Niemczech obawiają się jeszcze bardziej.
- Polska należy do grupy krajów, które charakteryzują się wysokim poziomem niepewności. Wśród krajów, gdzie ten wynik jest jeszcze wyższy są Wielka Brytania, Niemcy, Grecja, Turcja i Irlandia. Z kolei na drugim biegunie znalazły się państwa skandynawskie, w tym szczególnie Norwegia, gdzie na wysoki poziom niepewności wskazywało jedynie 19 proc. dyrektorów finansowych” – mówi Robert Nowak, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, Deloitte.

Co nie zmienia faktu, że znaczna część polskich finansistów gotowa jest właśnie w tak niepewnych czasach na ryzykowne decyzje inwestycyjne. Wśród największych ryzyk dla prowadzeniu biznesu w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy polscy ankietowani przez Deloiite wskazali niestabilne prawo gospodarcze i podatkowe (53 proc.), rosnące koszty operacyjne (48 proc.), a na trzecim wzrost regulacji związanych z prowadzeniem biznesu (39 proc.). Polscy CFO obawiają się również presji cenowej i braku wykwalifikowanych pracowników. W ośmiu z dziewiętnastu krajów jako najważniejsze ryzyko respondenci wskazywali niepewność geopolityczną lub ekonomiczną.
Jeśli dla finansistów w Polsce Brexit jest już realnym zagrożeniem ekonomicznym, to obawiają się kolejnych i podobnych, bo 29 proc. CFO w Polsce uważa, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że po Wielkiej Brytanii następni członkowie opuszczą Unię Europejską w ciągu kolejnych pięciu lat. Najwyżej to prawdopodobieństwo oceniono we Włoszech (62 proc. badanych). Zdaniem wielu CFO, Brexit wprowadzi bariery taryfowe i pozataryfowe, które zwiększą koszty obrotu gospodarczego, wydłużą czasy dostaw i wpłyną na zmniejszenie konkurencyjności towarów z Polski. Z kolei 23 proc. jest zdania, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE wprowadzi również utrudnienia wynikające z innych wymogów obrotu handlowego.
W czym polscy dyrektorzy finansowi pokładają wiarę? Bo przecież ani w Europie „dwóch prędkości”, ani w stabilności naszego prawa gospodarczego, ani w światowej koniunkturze. W największym stopniu liczą… na siebie. Czyli na operatywność, determinację, odporność na kryzysy polskich przedsiębiorców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24