Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma ML System z Podkarpacia będzie produkować szyby Quantum Glass z powłoką kwantową

Piotr Samolewicz
Nowatorskie szyby z powłoką kwantową Quantum Glass pozwalają na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca.
Nowatorskie szyby z powłoką kwantową Quantum Glass pozwalają na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca. ML System
ML System wchodzi w „nową erę kwantową”, otwierając pierwszą na świecie linię produkcyjną szyb Quantum Glass - w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną.

Oficjalne otwarcie linii produkcyjnej zaplanowane jest na 16 grudnia w G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa i połączone będzie z jubileuszem 15-lecia ML System.

- Wszystkie urządzenia, które tworzą nowoczesną linię wytwórczą Quantum Glass, zostały zintegrowane i sparametryzowane. Szacujemy, że poziom produkcji może wynieść do 5 tys. m kw. w skali miesiąca -mówi Dawid Cycoń, prezes ML System.

- Obserwujemy duże zainteresowanie produktem zarówno wśród dużych koncernów szklarskich, jak i producentów stolarki fasadowej i otworowej. Zawiązane partnerstwa strategiczne z globalnymi koncernami, jakimi są Guardian Glass oraz Pilkington, dają duży potencjał zbytu w branżach instalacji fotowoltaiki w budynkach i producentów części do aut – dodaje prezes Dawid Cycoń.

Nowatorskie szyby z powłoką kwantową Quantum Glass to rozwiązanie opracowane przez naukowców ML System, pozwalające na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca, przy jednoczesnym zachowaniu przezierności oraz wysokiego współczynnika izolacyjności.

Jest to możliwe dzięki nowatorskiemu wykorzystaniu powłoki składającej się z kropek kwantowych – małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Zamieniają one promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną.

Szyby Quantum Glass posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła oraz ograniczają zjawisko nagrzewania pomieszczeń. Na sprawność działania powłok kwantowych nie ma wpływu kąt padania światła. Potrafią generować prąd nawet ze sztucznego oświetlenia.

Według ML System, zwrot środków zainwestowanych w szybę z powłoką kwantową wynosi do pięciu lat. Ich skuteczność została potwierdzona w realizacjach pilotażowych ML System - dla Żabki oraz w centrum turystycznym w norweskim Dalsnibba.

Firma ML System we wrześniu przekazała za darmo miastu Rzeszów nowatorską wiatę przystankową – zaprojektowaną i wyprodukowaną w zakładzie firmy w Zaczerniu. Inteligentny przystanek zlokalizowany jest przy ul. Lisa Kuli. Zostało w nim zaimplementowanych wiele użytecznych funkcji wykorzystujących najnowsze technologie, jak np. podgrzewana ławka, wyświetlacz zmiennej treści, defibrylator, ładowarka indukcyjna, zadaszenie fotowoltaiczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24