Firma Oponiarska Dębica S.A. zapłaciła blisko 43 mln zł zaległości podatkowych

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Zarząd Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. zdecydował o zapłacie zaległości podatkowych za lata 2014 - 2017, której po przeprowadzonych w spółce kontrolach zażądał Małopolski Urząd Celno-Skarbowy.

W ostatnim czasie nasza firma otrzymała decyzje Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie dotyczące obowiązków płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w latach 2014-2017. W decyzjach podatkowych Małopolski Urząd Celno-Skarbowy nie uznał prawa naszej spółki do zastosowania zwolnienia z poboru podatku u źródła, w wyniku czego powstał obowiązek zapłaty przez naszą spółkę, jako płatnika, zaległości podatkowej w wysokości ponad 30 milionów złotych oraz odsetki

- mówi Leszek Szafran, prezes zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

W okresie objętym kontrolą spółka jako płatnik korzystała na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze zwolnienia z obowiązku poboru podatku u źródła w odniesieniu do należności licencyjnych z tytułu umowy o pomocy technicznej i udzielaniu licencji.

Czym jest podatek u źródła?

Podatek u źródła to specyficzna forma podatku CIT, którym można opodatkować wypływające z kraju przelewy transgraniczne, wynikające z takich tytułów jak odsetki, należności licencyjne, dywidendy czy wybrane usługi niematerialne. Znowelizowane przepisy o podatku u źródła mają na celu bardziej rygorystyczne opodatkowanie transferów środków finansowych wypływających ze spółek za granicę w ramach grupy kapitałowej.

Poboru podatku można uniknąć, jeśli zarząd krajowego podmiotu dokonującego wypłaty złoży oświadczenie m.in. że dochowując należytej staranności zweryfikował, iż zagraniczny podmiot otrzymujący płatność jest jej realnym właścicielem i prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą. W takiej sytuacji jednak odpowiedzialność za niepobrany podatek i ryzyko w przypadku przyszłego sporu z organami skarbowymi przechodzi na zarząd polskiego płatnika.

W wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdzono, że Firma Oponiarska Dębica S.A. w sposób nieuprawniony korzystała ze zwolnienia z poboru podatku u źródła. I MUCS zażądał od spółki spłaty zaległości podatkowych wraz z odsetkami, w sumie blisko 43 mln zł.

Firma Oponiarska zaległości uregulowała, ale strat nie będzie

Firma Oponiarska Dębica S.A. wszystkie należności podatkowe, których zażądał Małopolski Urząd Celno-Skarbowy, już uregulowała, ale spółka strat nie poniesie.

Chciałbym podkreślić, że sytuacja ta nie wpłynie w żaden sposób na działalność naszego zakładu, sytuację pracowników czy też wynik finansowy naszej firmy, ponieważ koszt pokrycia wspomnianych powyżej zaległości podatkowych wraz z odsetkami został już nam zwrócony przez podmioty dominujące naszej spółki, a więc spółkę The Goodyear Tire & Rubber Company z siedzibą w Stanach Zjednoczonych oraz Goodyear S.A. z siedzibą w Luksemburgu

- wyjaśnia i uspokaja prezes zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Niepokoju z tego tytułu nie wyrażają również pracownicy firmy, których zapytaliśmy o obecną sytuację.

Jeśli cokolwiek złego czy dobrego by się u nas działo, już dawno dotarłoby to do nas pocztą pantoflową. W firmie pracuję blisko 10 lat i nigdy dotąd nie było niepokojących sygnałów ze strony zarządu czy bezpośrednich przełożonych. Jeśli już jakieś są i do nas docierają, to raczej te pozytywne

- mówi jeden z pracowników produkcji.

- Zawsze tu chciałem pracować, zaczynałem od najniższego szczebla, firma miała dobrą markę i chyba do dziś jest najlepszym pracodawcą w powiecie, jeśli chodzi o wynagrodzenia i rozwój pracownika. Stale ktoś mnie dopytuje, czy nie ma nowych miejsc pracy. Sam nie mogę narzekać, gdyby było inaczej już dawno byłbym gdzie indziej - podkreśla drugi z moich rozmówców, którzy mimo wszystko wolą pozostać anonimowi. - Od udzielania oficjalnych informacji są inni - dodaje.

O tym, że spółka ma się dobrze, poza zapewnieniami zarządu i pracowników, może świadczyć ostatnia uchwała walnego zgromadzenia.

Walne zgromadzenie Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. zgodziło się na przeznaczenie 51,3 mln zł z zysku w 2020 roku na wypłatę dywidendy, co daje 3,72 zł na akcję. Pozostałe 17,05 mln zł trafi na kapitał rezerwowy z możliwością wypłaty w latach przyszłych - poinformowano akcjonariuszy w oficjalnym komunikacie.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie