Firmę tworzą ludzie – trendy na rynku pracy w 2023 r.

Materiał informacyjny - PMPL
Na rynek pracy ma wpływ wiele czynników społecznych, gospodarczych czy ekonomicznych, które determinują trendy jakich możemy spodziewać się w danym roku*. Czy w 2023 r. pracodawcy muszą walczyć o pracownika – a jeśli tak, to czym go do siebie przyciągną? Wyniki badań rynkowych wskazują na wiele wyzwań, jednak z podtrzymaniem trendu ubiegłorocznego. Ten rok eksperci ponownie nazywają „rokiem pracownika”. Po stronie pracodawcy kluczowe pozostaje przede wszystkim reagowanie na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość – m.in. elastyczność pracy, równość wynagrodzeń czy realizowanie działań włączających, ale też innowacyjność…

Jak wskazuje raport „Innowacyjne środowisko pracy”, aż 70 proc. ankietowanych stwierdza, że innowacyjność firmy przy wyborze pracodawcy jest ważna. Innowacyjność pozytywnie wpływa na markę firmy i jest ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze przyszłego pracodawcy przez potencjalnych kandydatów. Oczekiwania kandydatów do pracy dotyczące innowacyjności znajdują swoje odzwierciedlenie w liczbie pracowników, którzy pracują w innowacyjnych firmach i wybierają właśnie te, które mogą się tym pochwalić. Jedną z nich, która stawia w centrum zainteresowania pracownika, a z drugiej strony skupia się na innowacji, jest Philip Morris. Obecny na polskim rynku od 25 lat jest jednym z największych pracodawców, dającym zatrudnienie ok. 7 000 tys. osób na terenie całego kraju. Firma jest również w trakcie największej w swojej historii transformacji przekształcając swój biznes na rzecz budowania innowacyjnych rozwiązań oraz przyszłości bez dymu tytoniowego.

Tę firmę tworzą ludzie

Przekonanie, że pracownicy to najlepsza inwestycja i największa wartość każdej organizacji, jest głęboko zakorzenione w DNA firmy Philip Morris. To dlatego nieustannie pracuje nad rozwijaniem kultury organizacyjnej, doskonaleniem sposobów pracy i tworzeniem rozwiązań, pozwalających na wykorzystanie pełnego potencjału pracowników. Wsłuchiwanie się w ich potrzeby, szansa na rozwój talentów oraz zdobywanie nowych umiejętności, to kluczowe kierunki.

Firma równych szans

W 2018 roku Philip Morris w Polsce jako pierwsza firma w Polsce otrzymała Certyfikat Równych Płac przyznawany przez szwajcarską fundację Equal Salary. Z kolei w ubiegłym roku firma przeszła z sukcesem proces recertyfikacji. Zdobyty certyfikat jest potwierdzeniem, że organizacja wynagradza swoich pracowników równo, bez względu na płeć. A co równość płac oznacza w praktyce? To, że kobiety i mężczyźni wykonujący tę samą pracę są wynagradzani w jednakowy sposób. Nie każda osoba zajmująca to samo stanowisko otrzymuje to samo wynagrodzenie – jest ono zróżnicowane ze względu m.in. na staż pracy, kompetencje, czy wyniki. Do każdego stanowiska są jednak przypisane tzw. „widełki płacowe”, a firma zapewnia, aby każda osoba na danym stanowisku otrzymywała wynagrodzenie w ich ramach.

Również w 2022 roku PMI ogłosiło osiągnięcie swojego globalnego celu w zakresie poprawy równowagi płci, zapewniając co najmniej 40% udział kobiet na stanowiskach managerskich. Sukcesy w tym zakresie osiągnięto również na polskim rynku, gdzie taką rolę pełni już ponad 45% zatrudnionych kobiet. Philip Morris w Polsce przeciera również ścieżki w zakresie zarządzania wiekiem w organizacji. Spółki Philip Morris w Polsce zajmujące się dystrybucją i produkcją jako pierwsze w kraju otrzymały Certyfikat Pracodawcy Dialogu Pokoleń poświadczający skuteczne łączenie i wykorzystywanie potencjału różnych pokoleń w organizacji. Certyfikat nadany spółkom Philip Morris w Polsce poświadcza, że skutecznie łączą one doświadczenia pracowników z 4 różnych pokoleń, wykorzystując w ten sposób w organizacji efekt synergii.

Wsparcie dla rodziców

Planowane w tym roku wdrożenie tzw. „dyrektywy work-life balance” ma wesprzeć rodziców w wychowywaniu ich pociech. Philip Morris to organizacja, która stara się wspierać pajacujących rodziców już od kilku lat. Program Happy Parents to program, który ułatwia rodzicom zatrudnionym w spółkach Philip Morris w Polsce łączenie obowiązków służbowych i rodzicielskich. Firma zapewnia komfortowe warunki po powrocie do pracy z urlopów rodzicielskich: rodzice wracający z takich urlopów mogą pracować w spółkach Philip Morris w Polsce na pół etatu przez pierwszy miesiąc, zachowując 100% wynagrodzenia. Program przewiduje też możliwość skorzystania z dopłaty do 100% wynagrodzenia przez okres 8 tygodni dla ojców, którzy zdecydują się skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

* Raport Antal i Sodexo: Innowacyjne środowisko pracy | Antal.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Firmę tworzą ludzie – trendy na rynku pracy w 2023 r. - Dziennik Bałtycki

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie