Fiskus przygląda się takim transakcjom i nieuczciwych karze.
Fiskus z łatwością wyłapuje podejrzanie niskie transakcje. Wtedy na nic mogą zdać się tłumaczenia, że nie wiedzieliśmy o tak dużej wartości mieszkania lub nieruchomości. Trzeba będzie dopłacić różnicę z tytułu "niedoszacowania" nieruchomości wraz z odsetkami, a czasem jeszcze i za wynagrodzenie rzeczoznawcy.
Informacje ze skarbówki
Skąd fiskus dowiaduje się, że wartość kupionego czy darowanego domu została zaniżona? Odpowiedź jest prosta. Informacje o zawartych aktach notarialnych są przekazywane do urzędów skarbowych.
Ich pracownicy mają katalogi średnich cen nieruchomości na danym terenie (mieście, dzielnicy, powiecie). Przy znacznej rozbieżności wpisanej kwoty szybko można ustalić, że wartość nieruchomości została zaniżona.
Fiskus może nie mieć racji
Nie zawsze podatnik musi stać na straconej pozycji. Zdarza się, że sporna nieruchomość może mieć faktycznie niższą wartość niż na pozór wygląda. Np. ze względu na uciążliwe sąsiedztwo, albo planowaną w pobliżu budowę oczyszczalni ścieków. Wtedy może dochodzić swoich racji.
* * * * *
Jeśli organ podatkowy powoła biegłego (podejrzewając, że wartość nieruchomości została zaniżona), a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33 proc. od wartości podanej przez nabywcę, koszty opinii biegłego ponosi nabywca.
Jeśli zaniżyłeś wartość nieruchomości
- Urząd Skarbowy wzywa nabywcę (podatnika) do "urealnienia wartości". Nabywca ma na to 14 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania.
- Jeśli nabywca-podatnik zgadza się z propozycja urzędu pozostaje mu zapłacić wyliczona różnicę. W przypadku umów kupna - sprzedaży, może się okazać, że koniecznym będzie zapłacenie odsetek.
- Jeśli nabywca-podatnik się nie zgadza z zastrzeżeniami urzędu, powinien przedstawić w urzędzie skarbowym dokumenty potwierdzające niższą wartość nabytej nieruchomości (najlepiej wycenę rzeczoznawcy).
- Urząd skarbowy może uwzględnić wyjaśnienia podatnika lub wydać decyzję o "dopłacie" podatku.
- W takiej sytuacji podatnik może się odwołać od tej decyzji do izby skarbowej w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji z urzędu skarbowego.
- Chowanie głowy w piasek, czyli niezgłoszenie się na wezwanie urzędu skarbowego nic nie da. Sprawa "nie przyschnie", a fikus ustali i tak wartość rynkową mieszkania, domu czy działki.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?