Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fort Trump: Blisko czy coraz dalej? Rozmowy z USA trwają ale są skomplikowane. Co z żołnierzami US Army w Polsce. Kiedy przyjadą na stałe?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Fort Trump: Blisko czy coraz dalej? Rozmowy z USA trwają ale są skomplikowane. Co z żołnierzami US Army w Polsce. Kiedy przyjadą na stałe?
Fort Trump: Blisko czy coraz dalej? Rozmowy z USA trwają ale są skomplikowane. Co z żołnierzami US Army w Polsce. Kiedy przyjadą na stałe? Grzegorz Szkocki
„Negocjacje idą zgodnie z planem” - napisała ambasador USA w Polsce w odpowiedzi na „rewelacje” o tym, że tzw. Fort Trump nie powstanie. Szef MON zapewnia, że rozmowy ze stroną amerykańską przebiegają w dobrej atmosferze. Na czym stoimy?

- Kolejne nieprawdziwe informacje! Negocjacje idą zgodnie z planem! Ich efekty będą jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja prezydentów USA i Polski dotycząca amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Więcej informacji wkrótce - tak krótko acz treściwie zareagowała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Chodzi o artykuł agencji Reutersa, w którym napisano: „wygląda na to, że planowany Fort Trump w Polsce nie powstanie w wyniku sporów o sfinansowanie rozmieszczenia, gdzie mają się znaleźć żołnierze USA oraz o status prawny ich stałego pobytu w Polsce”. Reuters powołuje się na amerykańskiego „urzędnika zaznajomionego ze sprawą”.

W rozmowie z agencją Reutersa wiceszef MON Paweł Jabłoński przyznał, że dyskusje trwają długo, ponieważ tematyka jest złożona. - Myślę, że podejmiemy ostateczną decyzję, ale to zajmie trochę czasu - dodał. Doprecyzowując już na Twitterze, wiceminister napisał, że od 2015 r. zanotowaliśmy: prawie 10-krotny wzrost liczby żołnierzy USA w Polsce, umowy na dostawy sprzętu i technologii (m.in. lotnictwo, systemy rakietowe), bardzo zaawansowane rozmowy o dalszym zwiększaniu obecności USA w Polsce.

Na rzekomy upadek wizji powstania Fortu Trup zareagował też szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. - Ta informacja (Reutersa - przyp. red.) jest całkowitą dezinformacją, a nie informacją.

Do sprawy opisanej przez Reutersa odniósł się szef MON Mariusz Błaszczak, który napisał, że „zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce jest faktem. Deklaracje zostały podpisane, powstało wysunięte dowództwo dywizyjne w Poznaniu z generałem USA na czele, w Polsce stacjonują żołnierze US Army. Teraz uzgadniamy ostatnie szczegóły, a rozmowy przebiegają w dobrej atmosferze”.

Gra idzie o dużą stawkę. Niedawno poinformowano, że po zeszłorocznych zapowiedziach prezydent USA Donald Trump postanowił wycofać z Niemiec 9500 z 34 500 żołnierzy amerykańskich tam stacjonujących. Część z wycofywanych marines mogłaby trafić właśnie do naszego kraju. Ale do tego droga jeszcze daleka.

Nazwa Fort Trump pojawiła w przestrzeni medialnej w 2019 r. jako polska strategia negocjacyjna. Sprytne wykorzystanie nazwiska prezydenta USA miało zachęcić głowę państwa - największego mocarstwa do decyzji o zwiększeniu obecności wojska.

Donald Trump w Waszyngtonie po spotkaniu z polskim prezydentem dokładnie rok temu zasugerował, że zwiększenie liczby wojsk USA w Polsce mogłoby nastąpić dzięki przeniesieniu ich właśnie z Niemiec. W deklaracji wtedy padła liczba tysiąca marines dedykowanych dla naszego kraju.

Sytuacja powoli zaczyna być nerwowa, ponieważ Donald Trump ma dużo kłopotów na swoim podwórku. Do tego dochodzą listopadowe wybory prezydenckie, w których wcale nie ma pewności wygranej.

Koszt przygotowania Fortu Trump w Polsce oszacowano w 2019 r. na dwa miliardy dolarów. Jako jedną z możliwych lokalizacji wymieniano okolice pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. W negocjacjach rozważa się raczej więcej niż jedną lokalizację, ale chwyt marketingowy z nazwą Fort Trump można uznać za udany.

Przypomnijmy, że polskie władze zabiegają o stałą obecność wojsk USA na naszym terenie zwłaszcza w czasach „dobrej zmiany”. Jednym z impulsów zwiększających presję na taką obecność była agresja Rosji na Ukrainę, aneksja Krymu i agresywna polityka prezydenta Władimira Putina.

Równolegle z obecnością wojsk USA na naszej ziemi odbywa się pokaz zaawansowanej współpracy polsko-amerykańskich wojsk. 4 czerwca 2020 r. w ramach ćwiczeń na poligonie w Drawsku szef MON zainaugurował polsko-amerykańskie ćwiczenia DEFENDER - Europe 20 Plus. Uczestniczy w nich blisko 6000 żołnierzy polskich i amerykańskich oraz około 2000 jednostek sprzętu: czołgów, wozów bojowych, artylerii, zestawów rakietowych oraz lotnictwa.

Obecność USA w Polsce na chwilę obecną to:

Amerykańskie Siły Powietrzne:

  • Łask (lotnisko po modernizacji)
  • Powidz (baza śmigłowców logistyki)
  • Mirosławiec (drony rozpoznawcze)

Amerykańska Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa w Polsce:

  • Żagań
  • Skwierzyna
  • Świętoszów
  • Bolesławiec

Elementy Sztabu Dywizji:
Poznań

Tarcza Antyrakietowa Stanów Zjednoczonych (w budowie):
Redzikowo

Amerykańska obecność wojskowa w Polsce w ramach NATO:

  • Orzysz – Wielonarodowa Batalion pod wodzą USA
  • Bydgoszcz - Centrum Szkolenia Sił Połączonych
  • Elbląg - Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód
  • Kraków – Centrum Kontrwywiadu
  • Szczecin – Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego

ZOBACZ WIDEO: Współpraca Wojsko Polskie - US Army

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Fort Trump: Blisko czy coraz dalej? Rozmowy z USA trwają ale są skomplikowane. Co z żołnierzami US Army w Polsce. Kiedy przyjadą na stałe? - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24