Fotowoltaika, co musisz o niej wiedzieć? O panelach, montażu, dofinansowaniu i magazynach energii z Sun Fee

Materiał informacyjny Sun Fee
Udostępnij:
Zadbaj o środowisko oraz domowy budżet, decydując się na instalację fotowoltaiczną. Skorzystaj z usług firmy, która zadba o jakość paneli, ich montażu oraz wszelkie formalności związane z inwestycją. Jak wybrać instalację, która przyniesie ci szybki zwrot i będzie służyć przez długi czas? Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat fotowoltaiki.

Instalacje fotowoltaiczne to niezwykle popularny temat, wokół którego pojawia się wiele często sprzecznych informacji. Jak naprawdę wygląda inwestycja w odnawialne źródła energii i czy zakup paneli fotowoltaicznych jest opłacalny? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie oraz podpowiadamy, jak wybrać wartościowe produkty, które dostarczą użytkownikom wielu korzyści.

Jak wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne?

Rynek fotowoltaiki gwałtownie przyspieszył w ciągu ostatnich kilku lat. Wynika to z dynamicznie rosnącego zainteresowania panelami wśród klientów indywidualnych, a także dzięki nowym technologiom, które poprawiły jakość poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej. Nie zapominajmy również o rosnących cenach energii elektrycznej z sieci. Nowoczesne panele są wydajne, cechują się zdecydowanie większą żywotnością, a ponadto koszt ich zakupu jest niższy niż 10–15 lat temu. Do zakupu zachęcają również liczne dotacje, z których można skorzystać, planując przydomową instalację fotowoltaiczną. Jak jednak wybrać najlepsze panele, które będą efektywne? Liczy się profesjonalny montaż oraz najwyższa jakość instalacji fotowoltaicznej. Zapoznaj się z ofertą paneli fotowoltaicznych firmy Sun Fee.

zdjecie

Przy rosnącej liczbie producentów fotowoltaiki warto postawić na sprawdzoną firmę, która ma ugruntowaną pozycję na rynku odnawialnych źródeł energii. Dobrze zadbać również o to, aby poszczególne podzespoły były ze sobą właściwie skomponowane. Wystarczy bowiem źle dobrać inwerter do ogniw, żeby uzyskać dużo gorsze rezultaty w pozyskiwanej energii elektrycznej. Ponadto można zwrócić uwagę na najistotniejsze parametry paneli, takie jak:

 • moc szczytowa,
 • tolerancja mocy,
 • efektywność,
 • napięcie w punkcie maksymalnej mocy,
 • temperaturowy współczynnik mocy,
 • współczynnik wypełniania FF.

Czy fotowoltaika jest dla Ciebie?

Pytanie o sens oraz opłacalność montażu instalacji fotowoltaicznej to kolejny dylemat, z którym zmaga się każdy, kto zastanawia się nad inwestycją w odnawialne źródła energii. Odpowiedź jest jednak stosunkowo prosta. Koszt samej inwestycji spadł z racji tańszych paneli oraz licznych programów dofinansowań, dlatego montaż fotowoltaiki jest jak najbardziej opłacalnym przedsięwzięciem. Istnieje niewiele warunków, które mogą wpłynąć na to, że nie warto kupować paneli. Do takich niekorzystnych zaliczyć można wyłącznie:

 • duże zacienienie dachu oraz brak miejsca do montażu paneli na gruncie,
 • możliwość montażu wyłącznie od strony zachodniej (warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej modeli paneli fotowoltaicznych jest opłacalna również przy montażu od zachodu),
 • stare budownictwo, które wymagałoby poważnego remontu dachu lub jest objęte ochroną konserwatora zabytków.

Jeżeli jednak jako gospodarstwo domowe dysponujesz powierzchnią, która jest przynajmniej średnio nasłoneczniona, inwestycja w fotowoltaikę to dobre rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko możesz obniżyć rachunki za prąd, ale przede wszystkim przyczynisz się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

zdjecie

Fotowoltaika a magazyn energii – to musisz wiedzieć

Większość instalacji fotowoltaicznych w Polsce funkcjonuje w systemie prosumenckim. Polega on na tym, że energia elektryczna, której właściciel instalacji nie jest w stanie zużyć na bieżąco, trafia do sieci energetycznej. W ramach umowy z operatorem energetycznym prosument może potem „odebrać” oddaną do sieci energię, chociaż nie w całości. Gwałtowny wzrost ilości energii elektrycznej, która wraz z pojawieniem się dużej liczby instalacji fotowoltaicznych trafia do sieci, okazał się niedawno problemem dla operatorów, którzy dysponują niewystarczającą technologią, która wytrzymałaby przepływy takich ilości prądu. Powstało ryzyko zmniejszenia możliwości oddawania energii do sieci, dlatego coraz więcej osób rozważa magazyny energii.
Drugi sposób zagospodarowania nadwyżek prądu to właśnie magazyny energii. W tym modelu właściciel instalacji fotowoltaicznej samemu przechowuje się zapasy prądu w specjalnych akumulatorach, które najprościej można porównać do litowo-jonowych baterii, jakie pracują w laptopach czy smartfonach. Magazynowanie energii na własną rękę wymaga dodatkowych nakładów w postaci zakupu akumulatorów, ale niesie za sobą szereg korzyści, takich jak:

 • niezależność energetyczna – w przypadku awarii sieci twój dom nadal ma zapasy prądu, z których może korzystać do momentu naprawy usterki;
 • w modelu prosumenckim możesz odzyskać tylko część oddanej energii, a reszta jest w pewnym sensie opłatą za magazynowanie dla operatora sieci. Mając magazyn energii, pożytkujesz cały wyprodukowany prąd;
 • poczucie bezpieczeństwa – coraz więcej elementów naszej codzienności uzależniona jest od elektroniki, która naturalnie potrzebuje prądu. Z magazynem energii nie martwisz się o scenariusz, w którym zabraknie prądu w domu.

Co powinna oferować firma zajmująca się fotowoltaiką?

Kiedy już zdecydujesz się na inwestycję w fotowoltaiką, kluczowy jest wybór firmy, która zrealizuje całe przedsięwzięcie. Obecnie większość konsumentów w Polsce ceni sobie kompleksowość obsługi, dlatego warto poznać pełną ofertę firmy zajmującej się montażem paneli. Jedna z wiodących firm na rynku, czyli Sun Fee, wspiera swoich klientów na każdym kroku inwestycji – od oceny zapotrzebowania energetycznego i kupna wysokiej jakości paneli, przez formalności związane z dofinansowaniem fotowoltaiki, po montaż i regularny serwis posprzedażowy co dwa lata od zakupu. Sun Fee współpracuje z największymi producentami elementów instalacji fotowoltaicznych jak Schneider czy Dehn. Podzespoły posiadają atesty niepalności, a montażyści są doświadczeni i zapoznani z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi.

zdjecie

Dobra firma zajmująca się fotowoltaiką może poprowadzić inwestora przez cały proces, zdejmując z twoich barków kluczowe decyzje związane z przedsięwzięciem. Dlatego warto zaufać doświadczonym firmom, które sprawnie wszystkim się zajmą.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

Wraz z rozwojem technologicznym oraz większą konkurencją w branży montaż instalacji fotowoltaicznej to z pewnością opłacalna inwestycja. Ogniwa fotowoltaiczne są bardziej wydajne, dzięki czemu generują więcej energii elektrycznej. Ponadto są znacznie trwalsze w porównaniu do pierwszych paneli, które montowano na początku XXI wieku. Producenci dają nawet 30 lat gwarancji na wydajność instalacji. Obecnie dobrze dobrana fotowoltaika może zwrócić się inwestorowi już po 4–5 latach. Oznacza to ponad dwie dekady z darmową i co najważniejsze – ekologiczną energią elektryczną dla domu.

Jesteś zainteresowany inwestycją w panele fotowoltaiczne? Skontaktuj się ze specjalistami firmy Sun Fee, zajrzyj na stronę internetową: https://www.sunfee.pl/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fotowoltaika, co musisz o niej wiedzieć? O panelach, montażu, dofinansowaniu i magazynach energii z Sun Fee - Kurier Lubelski

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie