NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Studniówka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie
  • Kod pocztowy Przemyśla, jaki napis jest w herbie Przemyśla? Sprawdź jak dobrze znasz Przemyśl
  • Tak rozmawiają policjanci. Znasz ich slang? [QUIZ]

  Fundacja Rzeszowska zaprasza na zbiórkę wspomnień oraz...

  Fundacja Rzeszowska zaprasza na zbiórkę wspomnień oraz fotografii o Rzeszowie i mieszkańcach

  Beata Terczyńska/Fundacja Rzeszowska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Fundacja Rzeszowska zaprasza na zbiórkę wspomnień oraz fotografii o Rzeszowie i mieszkańcach

  ©Fundacja Rzeszowska

  W sobotę (8 września), w godz. 10 – 14 w rzeszowskiej Atelier Aparat Caffe dokumentaliści Fundacji Rzeszowskiej będą zbierać wspomnienia oraz pamiątki mieszkańców Rzeszowa i okolic. Akcja to drugi etap projektu Mikrohistorie.
  Fundacja Rzeszowska zaprasza na zbiórkę wspomnień oraz fotografii o Rzeszowie i mieszkańcach

  ©Fundacja Rzeszowska

  Fundacja Rzeszowska we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Fundacją Aparat Caffe oraz Estradą Rzeszowską zachęca do dzielenia się swoimi archiwalnymi zdjęciami i wspomnieniami o Rzeszowie i mieszkańcach.

  Każdy, kto posiada rodzinne archiwalne fotografie będzie miał możliwość bezpłatnie je zdigitalizować, aby utrwalić dla kolejnych pokoleń. Ponadto grupa dokumentalistów-wolontariuszy będzie opracowywać pamiątki darczyńców i umawiać na indywidualne rozmowy.

  Efekty tych działań będą dostępne na internetowej platformie Rzeszowskiego Archiwum Społecznego (RAS), która powstaje w ramach projektu Mikrohistorie. RAS będzie multimedialnym źródłem wiedzy o historii Rzeszowa i jego mieszkańcach opowiadanej przez nich samych. Platforma RAS umożliwi dzielenie się i korzystanie z dziedzictwa historyczno-kulturalnego miasta w formie tekstu, obrazu, dźwięku i filmu.

  - Dla nas liczy się każde wspomnienie, historia nie tylko ta, o której dowiadujemy się ze szkolnych podręczników lecz osobista, prywatna i często dotąd nieodkryta. Ludzie przechowują w pamięci mnóstwo mikrohistorii, z których wartości często nie zdają sobie sprawy. My chcemy je utrwalić, rozpowszechnić, aby ocalić od zapomnienia – wyjaśnia Ilona Dusza – Kowalska, koordynator projektu Mikrohistorie.

  Praktycznym przykładem realizacji założeń tej części projektu jest interaktywna zbiórka wspomnień o dawnych, rzeszowskich kinach, którą prowadzi w mediach społecznościowych Katarzyna Hadała z Fundacji Rzeszowskiej. Na facebookowej stronie "Kino, którego nie ma" już można poznawać wspomnienia mieszkańców stolicy województwa o tym aspekcie rzeszowskiej kultury. „Roman Madejowski był jedną z pierwszych osób, która praktycznie zareagowała na mój apel o wspomnienia o dawnych, rzeszowskich kinach […] redaktor A-Z. Dziennika Obywatelskiego i zdeklarowany kinoman dziś wspomina swoje pierwsze wizyty w rzeszowskich kinach. Najbliżej miał do Goplany […] - Pierwsze miejsca były przy piecu kaflowym, a ja lubiłem siedzieć w pierwszym rzędzie, żeby ekran mnie “obejmował”. To kino było niewielkie. Na sali mieściło się pewnie około kilkunastu rzędów i po około 15 krzeseł w jednym…” – czytamy na stronie.

  Mikrohistorie są międzypokoleniową inicjatywą, która ma zwiększyć aktywność rzeszowian w kulturze poprzez wspólne odkrywanie historii Rzeszowa w relacjach mieszkańców i pamiątkach rodzinnych. Historia mówiona to kluczowe hasło dla projektu Mikrohistorie. Dokumentalistów interesują m.in. rzeszowskie obyczaje, infrastruktura, architektura, tradycje, dzieje przemysłu (w tym lotniczego) i kultura.

  W sumie Fundacja przeprowadzi trzy takie akcje. Kolejne zbiórki odbędą się 2 października i 6 listopada 2018 roku. W listopadzie planowana jest też interaktywna wystawa prezentująca w części zebrane archiwalia. Trwający do 30 listopada 2018 r. projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Partnerami jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, Fundacja Aparat Caffe, Archiwum Państwowe w Rzeszowie i Estrada Rzeszowska.

  ZOBACZ TEŻ: Kamil Kuzko realizuje w Rzeszowie mural poświęcony twórczości Freda Zinnemanna


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!