Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja "SOS Życie" nie może już robić badań przesiewowych pod kątem raka piersi

Agata Flak
Agata Flak
Na swoim koncie Fundacja „SOS Życie“ ma ponad 300 tys. badań i ponad 800 wykrytych raków piersi. Mimo tego, Ośrodek Diagnostyki Chorób Nowotworowych i jedyny na Podkarpaciu cytomammobus nie może już badać kobiet. NFZ rozwiązał z placówką umowę po tym, jak negatywnie oceniono zdjęcia mammograficzne.

W ciągu roku działający od 25 lat ośrodek mieleckiej Fundacji „SOS Życie“ wykonał tysiące zdjęć mammograficznych. Niestety, 6 grudnia Narodowy Fundusz Zdrowia na rok rozwiązał z fundacją umowę. Powodem był audyt kliniczny, który zakwestionował jakość dwóch zdjęć.

Taki audyt, nie rzadziej niż raz na dwa lata, musi przejść każda placówka, która wykonuje profilaktyczne badania mammograficzne. W przypadku mieleckiej fundacji kontrolę przeprowadziło Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. - Spośród siedmiu tysięcy zdjęć mammograficznych w ciągu dwóch miesięcy mieliśmy wybrać dwa do kontroli, co też zrobili nasi lekarze - opowiada Łucja Bielec, dyrektor mieleckiego ośrodka Fundacji „SOS Życie“. Na podstawie tych zdjęć cała praca ośrodka fundacji została oceniona negatywnie.

- Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie, co należy poprawić, co jest złe, żeby tę kontrolę zaliczyć

- mówi Łucja Bielec. Jednocześnie zastanawia się, jaki jest cel audytu, skoro wszystkie placówki w Polsce mają wybrać swoje najlepsze zdjęcia mammograficzne.

Zdjęcia w ośrodku były wykonywane na nowym mammografie cyfrowym, który bez udziału technika sam dobiera najlepsze parametry za każdym razem. - „Mammmogramy są dzięki temu powtarzalne, a ich jakość potwierdzana jest w codziennych testach. Technik układa pierś prawidłowo, uruchamia procedurę i nie ma wpływu na jakość techniczną obrazu. Lekarze specjaliści oceniają każdy mammogram podwójnie, z należytą starannością i nie mają żadnych uwag odnośnie ich jakości“ - czytamy na facebookowym profilu Fundacji „SOS Życie“. O jakości badań mammograficznych świadczą również liczby wykrytych zmian nienowotworowych i nowotworowych. Dotychczas w mieleckim ośrodku wykonano ponad 300 tysięcy badań i wykryto ponad 800 raków piersi.

- Z powodu braku pozytywnego audytu dla Fundacji „SOS Życie“, konieczne było wstrzymanie wykonywania badań przez Fundację „SOS Życie“. Po upływie 12 miesięcy, a zatem na początku grudnia 2020 roku, i uzyskaniu pozytywnego wyniku audytu, placówka może starać się ponownie o nową umowę w NFZ, co też mamy nadzieję, że nastąpi - wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie.

Co się stanie z ośrodkiem przez ten rok?

- Sprzęt jest na gwarancji więc minie mu kolejny rok niewykorzystanej pracy, odejdzie personel, a kobietom z regionu ograniczony zostanie dostęp do badań profilaktycznych - wymienia Łucja Bielec. Absurdem, według niej, jest to, że ośrodek może nadal wykonywać badania pogłębionej diagnostyki mammograficznej, na tym samym sprzęcie, przez ten sam personel medyczny, choć wymagają one dużo wyższych standardów i skomplikowanych procedur, niż badania podstawowe.

Pomocy dyrektorka fundacji, na razie bezskutecznie, szukała już u wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego i w centrali NFZ. Na ten temat rozmawiała także z europosłem Tomaszem Porębą.

Zobacz też: Farbowanie włosów zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24