Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Funkcjonariusze CBA rozbili grupę zajmują się oszustwami podatkowymi w fikcyjnym handlu olejami roślinnymi. Zatrzymano 12 osób

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Funkcjonariusze CBA rozbili grupę zajmują się fikcyjnymi handlem olejami roślinnymi i wyłudzaniem podatku VAT.
Funkcjonariusze CBA rozbili grupę zajmują się fikcyjnymi handlem olejami roślinnymi i wyłudzaniem podatku VAT. CBA
Funkcjonariusze CBA rozbili międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się oszustwami podatkowymi w handlu olejami roślinnymi. Straty Skarbu Państwa z tytułu popełnianych oszustw oszacowano dotychczas na kwotę niemal 80 mln złotych. Grupa działała w całej Polsce, m.in. na Podkarpaciu.

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Bydgoszczy we wtorek 16 lutego zatrzymali 12 osób, związanych z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej. Jak twierdzą śledczy, członkowie grupy prowadzili fikcyjny handel olejami roślinnymi i zajmowali się praniem pieniędzy oraz wystawianiem fałszywych faktur.

Łącznie zatrzymano 12 osób, w tym jedną w Berlinie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Czynności objęły kilka województw, w tym podkarpackie.

- Na terenie kraju, a także w Niemczech przeszukano miejsca pobytu zatrzymanych oraz siedziby podmiotów gospodarczych powiązanych z fikcyjnym obrotem olejami roślinnymi. Czynności w Polsce obejmowały swoim zasięgiem województwa kujawsko pomorskie, podkarpackie, wielkopolskie, śląskie oraz mazowieckie

- informuje Prokuratura Krajowa.

Śledztwo w tej sprawie zostało zainicjowane zawiadomieniem Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Śledczy ustalili, że w latach 2017-2019 na terenie Poznania, Bydgoszczy i innych miejscowości w kraju, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej o zaawansowanej strukturze organizacyjnej, stworzono kilkadziesiąt fikcyjnych podmiotów, które pełniły funkcje tzw. „znikających podatników” lub „buforów” i uczestniczyły w łańcuchach transakcji olejami roślinnymi. Rzepakowym, słonecznikowym, sojowym, kukurydzianym.

- Spółki te nie prowadziły działalności gospodarczej. Wystawiały jedynie „puste” faktury, a następnie znikały i pozostawiały po sobie nieuregulowane kwoty należnego podatku, odliczanego przez kolejne podmioty. Szacowana suma uszczuplonych dochodów Skarbu Państwa wynosi niemal 80 milionów złotych - informuje dział prasowy Prokuratura Krajowa.

- Działalność grupy oparta była o sieć spółek, którymi zarządzano w taki sposób, aby unikać blokady środków finansowych na rachunkach (tzw. znikających podatników). W rezultacie ich działalności, na rachunki bankowe znikających podatników nie wpływały żadne środki, które organy finansowe mogłyby zająć w związku z podejrzeniem prania pieniędzy - wyjaśnia Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Ustalenia śledczych wykazały ponadto, że zatrzymani wystąpili o wsparcie w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. Udało się to zablokować.

Wobec ośmiorga podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Usłyszeli zarzuty obejmują również przestępstwa karnoskarbowe oraz zbrodnie Vat–owskie, a także pranie brudnych pieniędzy. Wobec zatrzymanego na terenie Niemiec wdrożona zostanie procedura związana z przekazaniem go polskim organom ścigania.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Tym, którym zarzucono popełnienie zbrodni "Vat–owskiej" grozi od 5 do 25 lat więzienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24