Funkcjonariusze CBA zatrzymali naczelnika Urzędu Skarbowego...

  Funkcjonariusze CBA zatrzymali naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu oraz czterech przedsiębiorców

  Norbert Ziętal, CBA

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Agenci z Delegatury CBA w Rzeszowie zatrzymali czterech biznesmenów oraz naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu. Chodzi m.in. o wyłudzenia podatku VAT.
  W poniedziałek późnym wieczorem funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do akcji jednocześnie w dwóch miejscach.

  Agenci z Delegatury CBA w Rzeszowie zatrzymali czterech biznesmenów zajmujących się, jak wskazują ustalenia, m.in. wyłudzeniami podatku VAT, wprowadzaniem do obrotu dokumentów księgowych poświadczających nieprawdę - faktur na fikcje, działalnością na szkodę skarbu państwa.

  - Pierwsza z grup realizacyjnych CBA działała w hotelu w Łańcucie. Czworo biznesmenów wzięło 40 tys. zł za wystawienie tzw. pustych faktur i po chwili byli już w rękach agentów CBA. Trzy kobiety i mężczyzna „zatrzymani na gorąco” nie spodziewali się takiego obrotu sprawy - informuje Piotr Kaczorek, rzecznik CBA.

  Fikcyjne faktury VAT wystawione przez nich i zabezpieczone przez funkcjonariuszy CBA opiewają na kwotę blisko miliona złotych, ale ustalenia rzeszowskiego CBA wskazują, że było ich znacznie więcej, a proceder funkcjonował na większą skalę.

  W tych samych minutach do akcji przystąpiła druga grupa realizacyjna CBA. Na stacji paliw przy autostradzie A4 agenci CBA zatrzymali naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu.

  - Jak ustalili prowadzący sprawę i operację agenci CBA, za 10 tys. zł miesięcznie oferował roztoczenie swoistego parasola ochronnego – za pieniądze gwarantował bezpieczeństwo w legalizowaniu przestępczego procederu służącego m.in. wyłudzeniom podatków i godzącego w interesy ekonomiczne państwa - twierdzi Kaczorek,

  Korzyść majątkowa miała być przekazywana comiesięcznie przez co najmniej kilka lat w formie czynszu za najem lokalu należącego do osoby bliskiej zatrzymanemu naczelnikowi.

  Zgromadzone materiały trafią teraz do Prokuratury Regionalnej w Lublinie, gdzie zatrzymani przez CBA usłyszą zarzuty.

  Czynności rzeszowskiego CBA trwają, badane będą kolejne wątki m.in. szerokość prowadzonej niezgodnej z prawem działalności i jak znaczna była wartość wystawionych faktur VAT. Lista zatrzymanych może się wydłużyć.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (63)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (63) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo