Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Funkcjonariusze PUC-S z Przemyśla oraz CBŚP rozbili kolejną dużą grupę wyłudzającą VAT. 16 zatrzymanych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Funkcjonariusze PUC-S z Przemyśla oraz CBŚP rozbiły kolejną dużą grupę wyłudzającą VAT. Zatrzymano 16 osób.
Funkcjonariusze PUC-S z Przemyśla oraz CBŚP rozbiły kolejną dużą grupę wyłudzającą VAT. Zatrzymano 16 osób. Archiwum CBŚP/KWP Rzeszów
Funkcjonariusze PUC-S z Przemyśla oraz CBŚP rozbiły kolejną dużą grupę wyłudzającą VAT. Zatrzymano 16 osób oraz wstrzymano nienależny zwrot podatku VAT na ok. milion złotych. Jeden z podejrzanych o kierowanie grupą usłyszał także zarzut popełnienia tzw. zbrodni VAT-owskiej.

Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu wspólnie z policjantami z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali na terenie kraju 16 osób. Na podstawie zebranego materiału dowodowego zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia podatku VAT.

- Jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą oraz popełnienia tzw. zbrodni VAT-owskiej, polegającej na wystawieniu nierzetelnych faktur VAT na kwotę prawie 13 mln złotych. Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 5 do 25 lat — informuje st. rach. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą od kilku miesięcy policjanci z Zarządu w Rzeszowie CBŚP wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że grupa mogła działać od początku 2016 roku do sierpnia 2017 roku, głównie w województwach małopolskim oraz podkarpackim. Przestępczy mechanizm opierał się na pozorowanym obrocie proszkiem do drukarek 3D. W rzeczywistości zamiast oryginalnego proszku wartego około 9,5 tys. zł za 2,5 kg puszkę, w pudełkach znajdowała się mieszanina tytanu. Dla uwiarygodnienia obrotu towarem członkowie grupy wystawiali oraz posługiwali się nierzetelnymi fakturami VAT oraz dokumentami Tax Free w zakresie kupna-sprzedaży tego proszku.

Członkowie grupy poprzez wprowadzenie do obrotu gospodarczego i posłużenie się dokumentami potwierdzającymi nierzeczywiste transakcje gospodarcze, doprowadzili do wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT lub pomniejszenia należności publicznoprawnych na szkodę Skarbu Państwa na łączną kwotę ponad 13 mln złotych.

Podkarpacka KAS prowadziła czynności kontrolne i sprawdzające, które doprowadziły do wstrzymania nienależnego zwrotu podatku VAT na kwotę ok. 1 mln złotych. Podczas śledztwa policjantów CBŚP wsparli także funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, którzy sporządzili analizę niezbędną do ustalenia kolejnych aspektów sprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24