Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fura atrakcji na II Festiwalu Kultury Lasowiackiej - to ludzie żywi, weseli, twórczy, bardzo pracowici, lubiący śpiewy i hulanki [ZDJĘCIA]

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Rozpoczęło się kolorowo, bardzo radośnie i smakowicie. Poręby Dymarskie oraz Kolbuszowa – w tych miejscowościach w niedzielę 4 bm. uroczyście zainaugurowano II Festiwal Kultury Lasowiackiej. Do 18 września mieszkańcy regionu mogą uczestniczyć w licznych warsztatach, pokazach kulinarnych czy koncertach i wydarzeniach prezentujących lasowiackie dziedzictwo Podkarpacia.

Festiwal zaczął się w Porębach Dymarskich mszą świętą, której przewodniczył biskup Kazimierz Górny. Zaprezentowano tam m.in. tradycje odpustowe. Oficjalne otwarcie II edycji festiwalu nastąpiło w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej z udziałem zaproszonych gości i mnóstwem atrakcji dla uczestników otwarcia.

Przybyli m.in. marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Ewa Draus, starosta kolbuszowski Józef Kardyś, burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej Jacek Bardan i dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Damian Drąg.

Festiwal to okazja do wielkiej radości, bo Lasowiacy to ludzie żywi, weseli, a także twórczy, lubiący śpiewy i hulanki, ale również bardzo pracowici - stwierdził marszałek Władysław Ortyl, otwierając oficjalnie festiwal.

- Wakacje się skończyły, ale chcielibyśmy, aby przez te dwa tygodnie, w różnych miejscach naszego regionu, tam gdzie kultura lasowiacka jest bardzo żywa, przypominana, żeby jeszcze przez kilka tygodni miały miejsce różne wydarzenia pokazujące piękno kultury lasowiackiej – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Fura atrakcji na II Festiwalu Kultury Lasowiackiej - to ludz...

Festiwal, którego druga edycja właśnie wystartowała, na pewno będzie kontynuowany w przyszłości - uważa Damian Drąg, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Ta kultura lasowiacka za kilka lat będzie na tyle mocna i do tego będziemy zdążać, że wiele osób będzie się chciało przyznawać do tego są Lasowiakami – dodał dyrektor Drąg.

- Cieszę się, że otwarcie tego festiwalu nastąpiło w Kolbuszowej, w sercu kultury lasowiackiej, w sercu dawnej Puszczy Sandomierskiej. W tym pięknym miejscu, jakie tworzy kolbuszowski skansen – podkreślał burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba.

Wracając do atrakcji, to w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej uczestnicy wydarzenia brali wziąć udział w warsztatach kulinarnych, pszczelarskich, bibułkarskich, hafciarskich i muzycznych. Zobaczyli pokazy dawnych lasowiackich obrzędów oraz już prawie niespotykanych rzemiosł i zajęć gospodarczych np. plecionkarstwa, garncarstwa, krawiectwa, zabawkarstwa i rzeźbiarstwa, wytwarzania dziegciu czy tłoczenia oleju. Na scenie można było podziwiać występy grup tanecznych i muzycznych.

Podczas kilkunastu dni festiwalu zaplanowane są tematyczne warsztaty, pokazy, plenery i konkursy w kilkunastu podkarpackich miejscowościach. Festiwal uzupełnią wydarzenia towarzyszące przygotowane przez Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie – Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie we współpracy z Departamentem Edukacji, Nauki i Sportu UMWP w Rzeszowie.

8 i 9 września organizatorzy zapraszają do Tarnobrzega, 10 września do Ulanowa na spotkanie z „Tradycjami wodą pisanymi”, czyli lasowiackim rzemiosłem flisackim. W tym dniu powróci do Kolbuszowej Górnej „Głosem Lesioków z Puszczy”, czyli zajęciami warsztatowymi z kuchni lasowiackiej, konkursami zespołów i śpiewaków lasowiackich oraz koncertem „Pogoda w Jazzie” z udziałem Pawła Steczkowskiego & Teuta Project z Kapelą Kazimierza Marcinka.

Program zobacz na www.lasowiacki.pl

Patronat honorowy nad Festiwalem objął Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Patroni medialni: TVP Kultura, Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów, Radio Leliwa, Gazeta Codzienna Nowiny, Nowiny24 oraz portal KulturaLudowa.pl.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24