GDDKiA ogłosiła przetarg na rozbudowę drogi S19 na odcinku Sokołów Małopolski - Jasionka

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
GDDKiA ogłosiła przetarg na dobudowę jezdni do drogi S19 na odcinku Sokołów Małopolski - Jasionka.
GDDKiA ogłosiła przetarg na dobudowę jezdni do drogi S19 na odcinku Sokołów Małopolski - Jasionka. Paweł Dubiel
Udostępnij:
Ruszył przetarg na dobudowę drugiej jezdni drogi ekspresowej S19, na odcinku węzeł Sokołów Małopolski Północ - węzeł Jasionka. Ma mieć długość ok. 13,8 km.  Inwestycja będzie realizowana w systemie "projektuj i buduj".

Aktualnie na tym odcinku S19 posiada trzypasową jezdnię w układzie 2+1, bez pasa rozdziału kierunków jazdy. Nie jest to wygodne rozwiązanie. Często na tym odcinku drogi dochodzi do kolizji i wypadków.

- Po rozbudowie droga będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pas awaryjny o szerokości 2,5 m oraz pobocza. Docelowa nośność to 11,5 t/oś. Inwestycja będzie realizowana na terenie powiatu rzeszowskiego w gminach Sokołów Małopolski i Trzebownisko oraz powiatu łańcuckiego w gminie Czarna. W bezpośrednim sąsiedztwie już istniejącej, pierwszej jezdni drogi ekspresowej - informuje rzeszowski oddział GDDKiA.

Zakres prac w ramach rozbudowy S19 obejmie także dostosowanie istniejących obiektów inżynierskich, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i urządzeń ochrony środowiska. Przebudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, cieki wodne oraz infrastruktura techniczna. Łączna długość planowanych do rozbudowy odcinków drogi wynosi ok. 13,8 km.

- Węzły Sokołów Małopolski Północ i Jasionka, które posiadają pełny, docelowy przekrój dwujezdniowy nie będą wymagały rozbudowy - informują drogowcy.

W ramach inwestycji powstaną nowe obiekty inżynierskie. M.in. estakada o długości 157,5 metrów w Nienadówce, dwa wiadukty (w tym jeden z funkcją przejścia dla zwierząt średnich), trzynaście przejść dla zwierząt, przejazd gospodarczy i dwa przepusty.

W Nienadówce droga ekspresowa poprowadzona zostanie estakadą w odległości ok. 30 m od kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła, usytuowanego przy istniejącej drodze wojewódzkiej DW878.

- Ze względu na ochronę tego obiektu sakralnego, reprezentującego styl neogotycki, w decyzji środowiskowej określono warunki realizacji robót budowlanych w rejonie kościoła. Zastosowane zostaną tam pale wiercone i nie będą stosowane walce wibracyjne. Wykonany zostanie również ekran przeźroczysty w celu ekspozycji walorów historycznych i zabytkowych - wyjaśnia GDDKiA.

Ponadto w ramach inwestycji istniejący MOP Stobierna (kierunek Lublin) zostanie rozbudowany do kat. II. Oznacza to, że w przyszłości będzie mogła powstać tu stacja paliw i obiekty gastronomiczno-handlowe.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W naszym regionie docelowo będzie mieć długość ok. 169 km.   

W województwie podkarpackim do użytku oddano już 81,8 km S19, 42,2 km jest w realizacji, a 42,3 km na etapie prac przygotowawczych.

województwo podlaskie:• w eksploatacji: 25,6 km • w realizacji: 142,7 km • w przygotowaniu: 78,4 km Łącznie: 246,7 km

Szlak Via Carpatia w Polsce. Sprawdź, jak postępuje budowa k...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie