MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie jest Ameer? Przemyski sąd uchylił areszt, Irakijczyk zniknął

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Demonstracja przed Sądem Okręgowym w Przemyślu, 20 lutego br.
Demonstracja przed Sądem Okręgowym w Przemyślu, 20 lutego br. Norbert Ziętal
Sąd Okręgowy w Przemyślu uchylił tymczasowy areszt dla Irakijczyka Ameera Alkhawlany, doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Irakijczyk został zatrzymany 3 października w Krakowie przez straż graniczną. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego uznała Alkhawlanego za osobę zagrażającą Polsce. Sprawie nadano klauzulę tajności.

Przyjaciele Irakijczyka, powołując się na informacje od niego, twierdzą, że został zatrzymany w związku z odmową współpracy z ABW.

Jak poinformowała sędzia Małgorzata Reizer, rzecznik Sądu Okręgowego w Przemyślu, wczorajsze postanowienie sądu uchylające areszt jest prawomocne. Oznacza to, że Irakijczyk może opuścić areszt Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

Tak się faktycznie stało, Alkhawlanego nie ma już w przemyskim ośrodku. Gdzie jest? Jego przyjaciele, prowadzący na facebooku stronę „Solidarni z Ameerem” twierdzą, że nie wiedzą gdzie przebywa Irakijczyk, nie mają z nim żadnego kontaktu.

W każdej chwili Alkhawlany może zostać deportowany z Polski. Dlaczego? Działająca przy kancelarii premiera rada do spraw uchodźców podtrzymała wcześniejszą decyzję Urzędu do spraw Cudzoziemców o odmowie udzielenia azylu doktorantowi. Z nieoficjalnych, niepotwierdzonych informacji wynika, że została już wszczęta procedura deportacyjna.

O powodach zatrzymania nie wiedzą przyjaciele Alkhawlanego, ani, jak oni twierdzą, on sam i jego adwokat.

- Ameer Alkhawlany został aresztowany decyzją Sądu Rejonowego w Krakowie tylko i wyłącznie na podstawie wniosku Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, co było skutkiem decyzji o wydaleniu cudzoziemca z kraju wydanej przez KKOSG w Nowym Sączu. Decyzja o wydaleniu cudzoziemca z kraju została wydana na podstawie wniosku Szefa ABW, któremu, łącznie z innymi materiałami dowodowymi, nadano klauzulę tajności. Zgodnie z art. 6 ustawy o cudzoziemcach odstąpiono od uzasadnienia faktycznego - piszą na facebookowym profilu „Solidarni z Ameerem”.

AKTUALIZACJA GODZ. 8:48
Według informacji przekazywanych przez obrońcę Ameera Alkhawlanego, adw. Marka Śliza, Irakijczyk został już deportowany z Polski i obecnie jest już w Iraku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma uważać, że stanowi on zagrożenie dla Polski, prawdopodobnie może chodzić o jego kontakty ze zradykalizowanymi środowiskami w Europie Zachodniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24