Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie lokować oszczędności

Józef Lonczak
Na co warto zwrócić uwagę? - Porównujemy atrakcyjność lokat bankowych.

Lokata bankowa jest wciąż popularnym sposobem oszczędzania. Nie przynosi wprawdzie wielkiego zysku, ale jest pewną i bezpieczną formą przetrzymywania pieniędzy.

Lokaty bankowe już dawno przestały być najkorzystniejsza metodą pomnażania kapitału. Znacznie efektywniejsze są fundusze inwestycyjne, chociaż te przynoszące największe profity wiążą się przeważnie z największym ryzykiem.

Lokata lokacie nierówna

Lokata progresywna - lokata z możliwością dopłaty pieniędzy bez zbędnych formalności.

Lokata automatyczna - jest wygodną formą lokowania nadwyżki pieniędzy na rachunku bankowym po wyrażeniu zgody właściciela konta bankowego.

Lokata rentierska - forma lokowania dla klientów z zasobnym portfelem, odsetki pozostają do dyspozycji właściciela i nie są wliczane do kapitału.

Lokata terminowa - deponowanie kwoty pieniędzy na określony okres czasu bez możliwości wcześniejszej ich wypłaty. Oprocentowanie stałe zazwyczaj dotyczy krótkoterminowych depozytów a zmienne długoterminowych depozytów.

Lokata negocjowana - forma lokaty dla ludzi, którzy posiadają sporą ilość gotówki, jest dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta.

Jeśli chodzi o zyski, to okazuje się, że lokata bankowa lokacie nierówna. Dlatego warto zwrócić uwagę na różnice oprocentowania i stóp procentowych. Naprawdę są spore i te same pieniądze w jednym banku mogą być oprocentowane 1,5 proc., a na innej lokacie (w innym banku) nawet ponad 5 proc. Zatem wystarczy chociażby porównać naszą tabelbę poniżęj obok, by przekonać się o tych różnicach.

Wiele osób wybierając sprawdzone rozwiązania (lokaty bankowe) nie zwraca uwagi na rodzaj lokaty czy banku, w którym oszczędza lub zamierza oszczędzać. Nie jest to słuszne podejście. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby oszczędzając osiągać większe zyski. Jak to zrobić?

To jest akurat bardzo proste, bo wystarczy zwrócić uwagę na różnice oprocentowania poszczególnych lokat. Po prostu im wyższe oprocentowanie tym wyższy zysk.

Na co warto zwrócić uwagę?

Jaką lokatę wybrać?

Lokata dynamiczna - oprocentowanie lokowanych pieniędzy wzrasta, co pewien stały okres czasu. Im dłużej "trzymamy" na nim pieniądze tym są wyżej oprocentowane.

Kiedy decydujemy się na założenie lokaty bankowej powinniśmy wcześniej porównać:

- wysokość oprocentowania. Przy okazji dopytać o sposoby naliczania odsetek.

- wielkość minimalnej wpłaty. Przeważnie im większa kwota tym wyższe
oprocentowanie.

- możliwości negocjacji z bankiem wysokości oprocentowania. Dotyczy to z reguły znacznych kwot pieniędzy.

- wybór właściwego rodzaju lokaty. Są też tzw. lokaty modyfikowane lub łączone np. z funduszem inwestycyjnym.

Może rachunek oszczędnościowy?

Uwaga na podatek Belki

Należy pamiętać, że zysk z lokaty jest obciążony tzw. podatkiem Belki. Obowiązuje on od marca 2002 r. i jest to podatek od zysków kapitałowych ("podatek Belki", bo wprowadził go minister finansów Marek Belka), o stałej 20-procentowej stopie. Postulaty jego zniesienia na razie nie zostały spełnione.

Lokata czy rachunek oszczędnościowy? Zdaniem specjalistów z Bankier.pl odpowiedź jest prosta: - rachunek oszczędnościowy, bo to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnej lokaty terminowej.

Taki rachunek oszczędnościowy na dwie niewątpliwe zalety: stosunkowo wysokie oprocentowanie oraz elastyczność, czyli możliwośc wypłaty części lub całości pieniędzy przed terminem bez utraty odsetek.

Odkładając swoje oszczędności na lokacie, klient musi liczyć się z faktem, że ich wypłata przed zadeklarowanym terminem oznacza utratę odsetek. W przypadku rachunku oszczędnościowego można natomiast dowolnie wpłacać i wypłacać pieniążki i takie dyspozycje nie pozbawiają nas już naliczonych odsetek.

Natomiast, jeśli chodzi o odsetki to na koncie oszczędnościowym mogą być wyższe niż na lokacie. Przeciętne oprocentowanie lokat terminowych w bankach wynosi 3-4 proc. Natomiast na rachunkach można zarobić nawet 5 proc., ale nie jest to jednak regułą.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24