- Lekarz rodzinny odmówił pacjentowi skierowania na badania. Twierdząc, że nie ma ku temu podstaw. Czy mógł tak postąpić?
- Mógł. Do lekarza rodzinnego należy decyzja o potrzebie wykonania badań. Wykonujemy je zawsze w określonym celu diagnostycznym. Wiele z nich m.in. zdjęcia RTG, nie są obojętne dla organizmu, mogą zaszkodzić.
- Czy lekarz rodzinny może opiekować się pacjentem w czasie jego pobytu w szpitalu?
- Nie jest to u nas w Polsce praktykowane i nic nie słyszałem o wprowadzaniu w życie przepisów, które by to zmieniły. Niestety jest tak, jak jest. Szkoda, że niej jest inaczej.
- Jakie bezpłatne badania przysługują pacjentowi w roku?
- Do chwili obecnej nie został określony koszyk usług gwarantowanych, który by precyzował, jakie bezpłatne badania należą się pacjentowi w roku od lekarza rodzinnego. Myślę, że to wkrótce się to zmieni z korzyścią dla pacjentów
- Co ma zrobić pacjent, jeśli kończą się mu leki, a wizytę u kardiologa ma dopiero za trzy miesiące?
- Powinien się zgłosić do lekarza rodzinnego. W jego gestii też leży przepisywanie wielu leków zlecanych przez lekarzy specjalistów.
- Czy w Rzeszowie przyjmują lekarze zajmujący się otyłością?
- Raz w miesiącu lekarze z Centrum Leczenia Otyłości z Krakowa przyjmują pacjentów w Centrum Medycznym PROMEDICA. Specjaliści ci zajmują się także zaburzeniami odżywiania, anoreksją i bulimią.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?