Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie na Podkarpaciu należy szukać pomocy lekarskiej w nocy i święta

Agata Flak
Public Domain Pictures
1 października przybędzie nowych miejsc, w których w nocy i w święta będzie można szukać pomocy medycznej

Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną mają obowiązek zapewnić wszystkie szpitale I-III stopnia oraz pediatryczne, które znalazły się w tzw. sieci. Mowa tutaj o placówkach wojewódzkich, powiatowych, ale również Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej.

- W Lubaczowie i Sanoku zmieni się miejsce, w którym te świadczenia były udzielane. Do tej pory opiekę świąteczną i nocną świadczyły niepubliczne placówki, teraz przejmą ją szpitale - wyjaśnia Robert Bugaj, dyrektor podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Największe zmiany na Podkarpaciu pojawią się w Rzeszowie. Liczba poradni, z których będzie można skorzystać po godz. 18, ale też w sobotę, niedzielę i święta, wzrośnie z dwóch do pięciu. Do tej pory mieszkańcy stolicy Podkarpacia z pomocy lekarzy mogli skorzystać w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 oraz NZOZ Medyk. Od niedzieli, 1 października, pacjentów będą przyjmować obydwa szpitale kliniczne: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2, Kliniczny Szpital nr 1 oprócz tego Szpital Miejski, Pro-Familia oraz Szpital Św. Rodziny w Rudnej Małej.

Szpital w Jaśle zabezpieczy natomiast świadczenia NiŚOZ u siebie i w Nowym Żmigrodzie, a szpital w Krośnie u siebie i w Dukli. Poza szpitalami świadczenia te udzielane bedą przez inne podmioty: ZOZ nr 2 w Rzeszowie zabezpieczy je w Sokołowie Młp. i Dynowie.

Lekarze dyżurujący porad będą udzielali tym pacjentom, którzy sami się zgłoszą na miejscu, ale również telefonicznie. Świadczeniodawcy mają też zapewnić tzw. opiekę wyjazdową, czyli domowe wizyty u chorych.

W dni ustawowo wolne od pracy po godz. 18.00 pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielanej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. - Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta - mówi dyrektor Robert Bugaj.

Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach NiŚOZ można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia się stanu zdrowia.

- Gdy nie ma się objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenia życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu. Innym przypadkiem będzie, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy i zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia pacjenta - informuje dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ.

Co więcej, świadczenia tego typu są bezpłatne dla osób ubezpieczonych i udzielane bez skierowania.

Zmiany zaczną obowiązywać już od niedzieli.

- Dotychczasowi świadczeniodawcy, również ci, którzy nie będą sprawować już tej opieki, mają obowiązek realizować świadczenia od soboty, 30 września, do niedzieli, 1 października do godz. 8 rano - dodaje dyrektor Robert Bugaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24