Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny? Znamy miejsce. 10 miejscowości zniknie z mapy

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
fot. materiały prasowe
Centralny Port Komunikacyjny ma powstać za kilka lat. Teraz spółka ogłosiła miejsce, w którym będzie trwała budowa. To teren dwukrotnie większy od Pruszkowa. Poza lotniskiem powstanie tam węzeł kolejowy, parkingi, hotele i biura. Kiedy ruszy budowa?

Centralny Port Komunikacyjny powstanie na styku trzech gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki i zajmie powierzchnię ok. 41 km kw. To teren dwukrotnie większy niż pobliski Pruszków. Ale w tym miejscu, zamiast pól, ma powstać gigantyczne lotnisko, a także całe Airport City i węzeł kolejowy.

- To obszar lotniska oraz węzła komunikacyjnego. Teren obejmuje ok. 520 budynków mieszkalnych. Będzie to zapewne nieco ponad tysiąc osób zamieszkujących ten teren. Teraz wskazaliśmy lokalizację lotniska. Jesteśmy w trakcie prac nad master planem. W trzecim kwartale 2022 roku chcemy złożyć wniosek o decyzję środowiskową, a w 2023 roku chcemy rozpocząć pierwsze przygotowawcze prace budowlane. Będzie to oznaczało, że będziemy budować w tempie niespotykanym do tej pory w Unii Europejskiej - mówi Marcin Horała, minister ds. CPK.

- W każdym postępowaniu inwestycyjnym przychodzi czas podejmowania trudnych decyzji, w których należy określić w jakim zakresie będzie przebiegała budowa. Ten moment właśnie nastąpił. To nie był czas stracony. Dzięki temu potrafiliśmy wskazać taki wariant Portu "Solidarność", by jak w najmniejszym stopniu wkroczyć w życie mieszkańców - mówi Mikołaj Wild, prezes CPK. Jak usłyszeliśmy na konferencji, władze CPK starały się, by ważne obiekty dla społeczności np. cmentarz, nie wchodziły w kolizję z inwestycję.

Ostateczną lokalizację poznamy po wydaniu decyzji środowiskowej. Będzie to ostatni krok przed rozpoczęciem budowy, która - według planów spółki - rozpocznie się w 2023 roku. Zaprezentowany właśnie wariant inwestorski, będzie składany do urzędów w celu uzyskania kolejnych zgód potrzebnych do rozpoczęcia budowy lotniska.

W związku z budową lotniska, zniknie dziesięć miejscowości, a kilkanaście zostanie znacznie zmniejszonych:

  • na terenie gminy Baranów - Buszyce (w całości), Drybus (częściowo), Kaski (częściowo), Nowa Pułapina (częściowo), Strumiany Dolne i Górne (w całości) oraz Wyczułki (w całości)
  • na terenie gminy Teresin – Elżbietów (częściowo), Maurycew (w całości), Pawłówek (częściowo), Skrzelew (w całości), Szymanów (częściowo) i Szymanów SHRO (częściowo)
  • na terenie gminy Wiskitki – Duninopol (w całości), Janówek (częściowo), Nowa Drzewicz (częściowo), Nowy Oryszew (częściowo), Oryszew-Osada (częściowo), Podbuszyce (w całości), Podoryszew (w całości), Stara Wieś (w całości) i Stary Drzewicz (częściowo).

Na powyższym obszarze znajduje się ok. 3 800 działek z ok. 520 budynkami mieszkalnymi.

„Dzięki zastosowaniu kryteriów społecznych uniknęliśmy ingerencji w tereny najliczniej zamieszkałe, omijając cmentarze, obiekty sakralne, zabytkowe i ważne z punktu widzenia potrzeb społeczności lokalnej” – poinformowała spółka w komunikacie dla mieszkańców.

Co ciekawe, szefów CPK uprzedził rolnik z Baranowa. Członek Społecznej Rady ds. CPK na dzień przed oficjalną konferencją, pokazał szczegóły na swoim Facebooku. Plany ocenił jednoznacznie krytycznie. „Działania tej spółki (…) uznaje jako celowe i perfidne nękanie mieszkańców. (…) Moja ocena tego postępowania jest najgorszą z możliwych jakie mogę sobie wyobrazić” – czytamy.

- Wszyscy mieszkańcy terenu preferowanej lokalizacji otrzymali wczoraj list od spółki CPK z informacjami w tej sprawie. Odwiedziliśmy wczoraj ok. pół tysiąca domów, docierając do każdego mieszkańca, dostarczając informację do każdego domu na tym obszarze. Chodziło o to, żeby to właśnie mieszkańcy dowiedzieli się o sprawie jako pierwsi - tak komentuje sprawę Konrad Majszyk, rzecznik CPK.

Równolegle do oficjalnego ogłoszenia lokalizacji lotniska, odbyło się spotkanie z mieszkańcami i samorządowcami w OSP w Baranowie. Początkowo gmina Baranów informowała, że weźmie w nim udział także prezes CPK Mikołaj Wild, co spowodowało, że wielu mieszkańców wybrało się do remizy. Nieoczekiwanie prezes pojawił się jednak na konferencji prasowej w Warszawie. - Moje obecność nie była tam planowana. Przedstawiciele spółki, mam nadzieję, że wyjaśnią mieszkańcom wszystkie wątpliwości - odpowiedział, zapytany o tę sprawę prezes Wild.

Jeszcze przed spotkaniem, wybranie lokalizacji lotniska skomentował dla nas jeden z mieszkańców, Krzysztof Jaworucki, prezes stowarzyszenia Zanim powstanie lotnisko CPK i przedstawiciel gminy Baranów.

- Lokalizacja CPK nie była konsultowana bezpośrednio z zainteresowanymi: z mieszkańcami, z samorządami gminnymi, z Radą Społeczną ds. CPK, więc nie ma mowy o żadnym kompromisie Spółki CPK z mieszkańcami - mówi nam Krzysztof Jaworucki. I dodaje. - Uważam, że wszystkie prace związane z planowaniem i przygotowaniem inwestycji CPK powinny zostać wstrzymane do czasu przedstawienia przez rząd: aktualnych analiz rynku lotniczego, pasażerskiego i cargo, na świecie i w Europie; analizy finansowej inwestycji z podaniem źródeł finansowania inwestycji i okresu zwrotu z inwestycji; sytuacji ekonomicznej PLL LOT i planów rozwoju PLL LOT w stosunku do roli PLL LOT jako głównego przewoźnika CPK, z uwzględnieniem kosztów rozwoju PLL LOT aktualnej analizy rozwiązań alternatywnych do CPK (np. duoport Warszawa-Modlin) .

- To pionierski projekt pod względem partycypacji społecznej. Polskie prawo nakłada szereg obowiązków konsultacyjnych. One wszystkie, co do joty, zostały wypełnione. Poza tym dodaliśmy także nasze dodatkowe działania, m.in. stworzenie Rady Społecznej ds. CPK i szerokie konsultacje w sprawie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Ogromny nacisk kładliśmy na rozmowy indywidualne z mieszkańcami. Regularnie wystosowujemy listy, jak chociażby wczoraj, w których jako pierwsi dowiedzieli się o planach dotyczących inwestycji - odpowiada Marcin Horała. Jak dodaje, powstała również infolinia dla mieszkańców oraz punkt informacyjny w Szymanowie.

Minister przyznaje jednak, że proces nabywania nieruchomości przebiega powoli. Na razie podpisano kilka umów, a w sprawie kilkudziesięciu nieruchomości toczą się rozmowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny? Znamy miejsce. 10 miejscowości zniknie z mapy - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24