Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie się uczyć

WACŁAW BURZMIŃSKI
Jedną ze szkół ponadgimnazjalnych w Przemyślu będzie I LO.
Jedną ze szkół ponadgimnazjalnych w Przemyślu będzie I LO. JAN JAROSZ
PRZEMYŚL. W nowym roku szkolnym powstaną tu 34 ponadgimnazjalne szkoły. W pierwszych klasach będzie się uczyło blisko 2 200 uczniów.

Trzyletnie gimnazja opuszczą pierwsi absolwenci. Gdzie będą się uczyć dalej? W Przemyślu jest 37 szkół ponadpodstawowych. Większość ulegnie przekształceniu. - Od 1 września 2002 r. publiczne szkoły ponadpodstawowe na terenie miasta przejmie samorząd, zostaną przekształcone w szkoły i ponadgimnazjalne, z których część będzie zlikwidowana - mówi Tomasz Dziumak, naczelnik Wydziału Edukacji UM w Przemyślu. - 33 szkoły ponadpodstawowe zostaną

przekształcone w trzyletnie licea

ogólnokształcące, trzyletnie licea profilowane, czteroletnie technika i zasadnicze szkoły zawodowe.
Cztery szkoły ponadpodstawowe, ze względu na brak możliwości przekształcenia ich w szkoły ponadgimnazjalne, zostaną zlikwidowane. Dotyczy to Technikum Hotelarskiego przy Zespole Szkół Technicznych na "Bakończycach", Liceum Handlowego przy Zespole Szkół Ekonomicznych, Specjalnego Liceum Zawodowego w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 3 oraz Technikum Energetycznego przy Zespole Szkół Mechanicznych i Drzewnych. W przypadku techników i liceów handlowych całkowita ich likwidacja nastąpi 31 sierpnia 2005 r. Natomiast Specjalne Liceum Zawodowe, w którym kończy naukę ostatnia IV klasa, zniknie z oświatowej mapy miasta 31 sierpnia br. Warto dodać, że likwidacja szkół ponadpodstawowych nie ogranicza dotychczasowym zespołom szkół (ZST, ZSE, ZSMD i SOSW nr3) możliwości kształcenia w dotychczas prowadzonych zawodach, ze względu na powstawanie tych kierunków kształcenia w czteroletnich technikach.
- 1 września br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 zostanie utworzone Liceum Profilowane Specjalne - dodaje Dziumak. - W wyniku przekształceń w szkoły ponadgimnazjalne oraz powołanie nowych, ich sieć w nowym roku szkolnym stworzą 6 liceów ogólnych, w tym jedno specjalne, 9 profilowanych (jedno specjalne), 10 techników czteroletnich (dwa specjalne) i 9 zasadniczych szkół zawodowych, z tej liczby trzy specjalne.
Szkoły ponadgimnazjalne pomieszczą 3 200 uczniów. W Wydziale Edukacji UM spodziewają się, że do I klas trafi blisko 2 300 absolwentów gimnazjów, z tego 1200 z powiatu przemyskiego.

Egzaminów wstępnych nie będzie.

Wybór szkoły będzie uzależniony od wyniku końcowego egzaminu w gimnazjum. - Sieć szkół nie tylko ponadgimnazjalnych została zaplanowana w taki sposób, by miasto nie poniosło dużych wydatków - twierdzi Zbigniew Górski, rzecznik UM.
Dzisiaj uchwała o sieci szkół ponadpodstawowych zostanie przegłosowana na Radzie Miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24