MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie szukać pomocy medycznej w nagłych przypadkach, co z wizytami u specjalistów? Rozmowa z Rafałem Śliżem, rzecznikiem podkarpackiego NFZ

Urszula Sobol
Z powodu epidemii koronawirusa dostęp do opieki medycznej został ograniczony. Co robić w nagłych przypadkach? Co z planowanymi zabiegami? Wideorozmowa z Rafałem Śliżem, rzecznikiem prasowym podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Z powodu epidemii koronawirusa dostęp do opieki medycznej został ograniczony. Mamy skierowanie do specjalisty np. kardiologa, neurologa i pilnie potrzebujemy wizyty. Co mamy robić w takiej sytuacji?

- Poradnie specjalistyczne działają w ograniczonym zakresie. Zgodnie z zaleceniami, podstawową formą udzielania pomocy jest teleporada, czyli rozmowa z lekarzem przez telefon lub inne środki komunikacji elektronicznej. Wiadomo jest jednak, że nie wszystkie wizyty mogą się w ten sposób odbyć.

O konieczności przyjścia do poradni decyduje lekarz bądź inny pracownik medyczny po konsultacji z lekarzem. Warto wtedy ustalić konkretną godzinę wizyty, aby do minimum ograniczyć możliwość kontaktu z innymi pacjentami.

- Czy jest jakiś wykaz placówek, w których możemy uzyskać pomoc?

- Szczegółowy wykaz poradni, które są otwarte, bądź nieczynne w związku z obecną sytuacją epidemiczną jest dostępny na stronach internetowych każdego oddziału wojewódzkiego NFZ oraz pod Telefoniczną Informacją Pacjenta, to jest numerem telefonu 800 190 590, gdzie bezpłatnie i przez całą dobę możemy zasięgnąć informacji. Na stronie TIP jest również możliwość czatu i kontaktu za pomocą formularza z pytaniem.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO opublikowała listę mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2. Zamieściła wyjaśnienia do nich.

Czosnkiem w koronawirusa? Światowa Organizacja Zdrowia WHO p...

- A co z planowanymi zabiegami?

- Podobnie, jak w przypadku wizyt w poradni, zaleceniem jest ograniczenie do minimum planowych zabiegów operacyjnych, badań diagnostycznych czy rehabilitacji. Ograniczenia te jednak powinny zawsze być podyktowane stanem zdrowia pacjenta i indywidualną decyzją lekarza o możliwości przesunięcia terminu. Świadczenia niezbędne powinny być udzielane z zachowaniem maksymalnej higieny, zarówno personelu medycznego jak i pacjenta.

- Szczególnej opieki wymagają osoby po ciężkich urazach, udarach, które leżą w domu i potrzebują regularnej rehabilitacji

- Rehabilitacja w domu również jest możliwa, pod warunkiem, że stan pacjenta pozbawionego tych zabiegów mógłby ulec drastycznym zmianom. Ze względu na różnorodność schorzeń i stanów, indywidualną decyzję podejmuje rehabilitant.

- Gdzie szukać pomocy medycznej w nagłych zdarzeniach m.in. bardzo złego samopoczucia, silnych bólów?

- Bez zmian działają stacje pogotowia ratunkowego, jednak tak jak i w przypadku każdej innej wizyty w poradni, czy kontaktu z pracownikami medycznymi, gorąco prosimy o wcześniejsze poinformowanie o ewentualnym prawdopodobieństwie bycia osobą zarażoną lub kontakcie z taką osobą.

Brak tej informacji może przyczynić się do przymusowej kwarantanny lekarzy, ratowników, pielęgniarek, którzy tak bardzo są też potrzebni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24