Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjalista odwiedzi centrum kosmiczne NASA

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Jakub Wróbel, uczeń III klasy Gimnazjum nr 2 w Jaśle, wygrał krajowy konkurs astronautyczny dla gimnazjalistów. W nagrodę czeka go wizyta w Centrum Kosmicznym Kennedy Space Center na Przylądku Canaveral.

Nietypową dla nastolatków dziedziną nauki zainteresował się pod wpływem Jadwigi Moskal, nauczycielki geografii, która w Zespole Szkół Miejskich nr 3 założyła kółko astronomiczne. - Chodziliśmy do obserwatorium, braliśmy udział w różnych konkursach - opowiada.

- Znając predyspozycje Kuby zachęciłam go w tym roku do udziału w jednym z projektów astronomicznych - mówi Jadwiga Moskal.

To konkurs pod hasłem "Astrobot", organizowany przez Mars Society Polska i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Pierwszy etap polegał na zaplanowaniu misji kosmicznej i przedstawieniu jej w formie eseju.

Trzeba było wybrać kategorię misji, uzasadnić jej cel i określić sposób dotarcia na miejsce. Trzeba było także uwzględnić konieczność zabezpieczenia się przed niepożądanymi skutkami warunków kosmicznych i podać źródła pozyskiwania energii.

Kuba wybrał wyprawę na Europę - największy księżyc Jowisza, z misją poszukiwania wody i życia. Jej założeniem było zbadanie podziemnych oceanów tego satelity. Praca jasielskiego gimnazjalisty została przez jury, złożone z ekspertów z uczelni i instytucji naukowych w tym PAN, oceniona jako jedna z 30 najlepszych w Polsce. Dzięki temu został zaproszony na finałową rozgrywkę do Warszawy.

- Tam czekały na nas już zupełnie inne zadania - opowiada Jakub. - Najpierw, przez dwa dni, uczyliśmy się budowania i programowania robotów. Trzeciego dnia zostaliśmy podzieleni pięcioosobowe grupy. Mieliśmy 2 godziny i 15 minut na złożenie i zaprogramowanie prototypu "łazika". Zużyliśmy kilkaset klocków specjalistycznej serii Lego, dodając takie elementy jak silniki i czujniki. Następnie prezentowaliśmy swoje roboty w akcji, wykonując konkretne zadania. Każda drużyna miała trzy podejścia, wybierała optymalny jej zdaniem przejazd i ten był oceniany przez jury. Nasz łazik wygrał.

- To było trudne zadanie, bo wymagało połączenia umiejętności manualnych z wiedzą techniczną i astrononautyczną - podkreśla Jadwiga Moskal.

Jadwiga Moskal ma nadzieję, że w przyszłości jej utalentowany podopieczny dołączy do grona polskich naukowców, którzy mają swój udział w konstruowaniu urządzeń do badania kosmosu.

Takich jak 15-latek pasjonatów nauczycielka ma pod swoją opieką więcej. Jego młodsi koledzy, Jakub Jasiewicz, Kamil Pisany i Szymon Michałowski, uczestnicząc w specjalnych programach dla uczniów, odkryli w tym roku szkolnym już dwie planetoidy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24