Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjalisto masz tylko 2 dni na decyzję o wyborze szkoły średniej

Beata Terczyńska
Od wyników egzaminów na zakończenie gimnazjów zależy, czy uczniowie dostaną się do wymarzonych klas i szkół średnich
Od wyników egzaminów na zakończenie gimnazjów zależy, czy uczniowie dostaną się do wymarzonych klas i szkół średnich Krzysztof Kapica
Do czwartku kończący gimnazja mają czas na wybór liceów, techników, zawodówek. Rzeszowskie szkoły ponadgimnazjalne przygotowały około 4 tysięcy miejsc w pierwszych klasach.

Rekrutacja jest elektroniczna. Zasady przyjęć, oferta szkół, formularze, harmonogram iinne informacje są na https://naborpg.resman.pl. Kandydat może wybrać maksymalnie 3 szkoły średnie i dowolną liczbę klas w nich.

- Na pierwszym miejscu wpisz tę klasę w szkole, w której najbardziej chciałbyś się uczyć - czytamy w poradniku dla kandydatów. - Warto wybrać szkoły odpowiadające twoim możliwościom. Jeśli wybierzesz małą liczbę oddziałów lub wyłącznie te cieszące się dużą popularnością albo wszystkie klasy w szkołach od lat przyjmujących kandydatów wyłącznie z wysoką punktacją, zmniejszysz szanse.

Na rozważny wybór młodzież ma czas do 28 maja. Sprawdziliśmy, które klasy cieszą się największym wzięciem. Wzięliśmy pod uwagę wybory z pierwszej preferencji.

Spośród rzeszowskich liceów (do wczoraj, do godz. 12) największe zainteresowanie miało II LO. Najbardziej obleganą klasą była ta o profilu biol.-chem.-ang. Na 34 miejsca było aż 76 podań. W dwóch klasach biol.-chem.-mat. na 68 miejsc - 136 chętnych, w klasie pol.-hist.-wos. - na 34 miejsca - 53, w mat. -fiz.-język - 50, a w mat. - fiz.-inf. - 47.

Oblegane są też klasy biologiczno - chemiczne w IV LO. W tej, która ma w profilu także język angielski zapisanych jest 53 kandydatów (na 34 miejsca), a w dwóch z matematyką - 90 (na 68 miejsc). Zainteresowaniem cieszy się też biologiczno-chemiczna klasa w VI LO. Na 34 miejsca zgłosiło się 40 kandydatów.

Jeśli chodzi o technika, obłożenie mają klasy technika pojazdów samochodowych, pod patronatem Mercedesa i VW-Audi w ZS Samochodowych. Kandydatów z I preferencji jest więcej niż miejsc. Podobnie jak w klasie ZS Spożywczych - technik eksploatacji portów pod patronatem Politechniki Rzeszowskiej i Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka.

Na brak chętnych nie mogą również narzekać klasy technik ekonomista w ZS nr 2, technik ekonomista i technik handlowiec w ZS Ekonomicznych, technik informatyk w ZS Elektronicznych, technik żywienia i usług gastronomicznych w ZS Gospodarczych, a także technik mechatronik, technik mechanik, technik usług fryzjerskich i technik mechanik lotniczy w ZS Mechanicznych. Pisaliśmy, że technik mechanik lotniczy to nowość ZSM.

- Od września staniemy się licencjonowanym ośrodkiem kształcenia technicznego personelu lotniczego - mówił Mariusz Kapica, dyrektor ZS Mechanicznych w Rzeszowie.

Nowością są też kierunki kolejowe pod patronatem PKP Polskich Linii Kolejowych S A. w ZSKU. Jeśli chodzi o pierwsze preferencje, zainteresowanie widać w przypadku technika automatyka sterowania ruchem kolejowym.
Kolejny rok z rzędu zainteresowanie nauką w szkołach zawodowych jest znikome. Mimo wielu akcji, targów, namawiania młodzieży do stawiania na naukę zawodu. W wielu klasach jest zaledwie po kilku kandydatów, a są i takie, gdzie brak chętnych. Największym zainteresowaniem (I preferencji) cieszą się: mechanik pojazdów samochodowych w "samochodówce", monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz fryzjer w ZDZ i kucharz w ZS Gospodarczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24