Giro d'Italia - Denz wygrał 14. etap, Armirail został liderem

Zbigniew Czyż
Nico Denz
Nico Denz LUCA ZENNARO PAP/EPA
Niemiec Nico Denz z ekipy Bora-hansgrohe wygrał w Cassano Magnano 14. etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Francuz Bruno Armirail (Groupama-FDJ). Denz, który odniósł drugie etapowe zwycięstwo w tegorocznym Giro, najszybciej finiszował z niewielkiej czołówki, minimalnie wyprzedzając Kanadyjczyka Dereka Gee (Israel-Premier Tech). Trzecie miejsce zajął Włoch Alberto Bettiol (EF Education-EasyPost).

W drugiej grupie z podzielonej ucieczki finiszował Armirail, który niecierpliwie czekał na przyjazd peletonu, z dotychczas prowadzącym Brytyjczykiem Geraintem Thomasem (Ineos Grenadiers). Zasadnicza grupa nie spieszyła się i dojechała do mety ze stratą ponad 21 minut do zwycięzcy.

W ten sposób nieoczekiwanie doszło do zmiany lidera.

W tworzącej się stopniowo ucieczce wzięło udział aż 27 zawodników. 194-kilometrowy etap, ze startem w szwajcarskim Sierre, nie był zbyt wymagający, z jedną 19-kilometrową wspinaczką na początku i długim, w miarę płaskim odcinkiem do mety. Przeszkodę stanowiły natomiast deszcz i wiatr.

Peleton jechał bardzo wolno, a przewaga uciekających szybko rosła. W czołówce współpraca jednak się nie układała, powstawały mniejsze i większe grupki. Dwie z nich połączyły się na ostatnim kilometrze i o zwycięstwo etapowe walczyło ośmiu zawodników. Triumfował Denz, który był najszybszy także w czwartek w Rivoli.

Armirail dojechał do mety w drugiej grupie, ze stratą 50 sekund. 20 minut później cieszył się ze zdobycia koszulki lidera. Jest on pierwszym francuskim kolarzem, który założył różowy trykot od 1999 roku, gdy uczynił to słynny Laurent Jalabert.

"Nie spodziewałem się tego. Myślałem, że peleton odda nam najwyżej 15 minut. Na ostatnich kilometrach otrzymałem informację, że przewaga nad peletonem jest bardzo duża, że mogę zostać liderem, więc wykrzesałem z siebie jeszcze dodatkowe siły, by jak najszybciej być na mecie. O walce o zwycięstwo nie było mowy, bo nasza grupka miała zbyt dużą stratę do czołówki" - powiedział Armirail.

W klasyfikacji generalnej 29-letni mistrz Francji w jeździe indywidualnej na czas ma przewagę 1.41 nad Thomasem oraz 1.43 nad Słoweńcem Primozem Roglicem (Jumbo-Visma).

Na niedzielę zaplanowano 195-kilometrowy etap z Seregno do Bergamo.

Cztery Dni Dunkierki - Hagenes wygrał etap, kolejna zmiana lidera

Norweg Per Strand Hagenes (Jumbo-Visma) wygrał w Cassel piąty etap wyścigu kolarskiego Cztery Dni Dunkierki. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął drugi na mecie sobotniego etapu Francuz Romain Gregoire (Groupama-FDJ).

Hagenes i Gregoire wyprzedzili o pięć sekund małą grupkę, którą przyprowadził kolejny Francuz Alexis Renard (Cofidis).

W sobotę polscy kolarze - Stanisław Aniołkowski, Alan Banaszek (obaj Human Powered Health) oraz Maciej Bodnar (TotalEnergies) - ponieśli kilkunastominutowe straty.

W klasyfikacji generalnej Gregoire, który jest już piątym liderem wyścigu, wyprzedza o 13 sekund Duńczyka Kaspera Asgreena (Soudal-Quick Step) oraz o 17 Holendra Olava Kooija (Jumbo-Visma). Aniołkowski spadł na 75. pozycję - strata 14.52, Bodnar na 92. - 19.50, a na 100. Banaszek - 21.28.

Wbrew nazwie wyścig w północno-wschodniej Francji trwa w tym roku, podobnie jak w poprzednim, sześć dni. Zakończenie rywalizacji w niedzielę w Dunkierce.

Vuelta a Burgos - Kumięga tuż za podium

Karolina Kumięga (UAE Team ADQ) zajęła czwarte miejsce na trzecim etapie wyścigu kolarskiego Vuelta a Burgos, z metą w Aranda de Duero. Najszybciej z peletonu finiszowała liderka imprezy Holenderka Lorena Wiebes (SD Worx).

Wiebes, która wygrała też pierwszy odcinek i prowadzi od początku wyścigu, wyprzedziła mistrzynię świata z 2021 roku Włoszkę Elisę Balsamo (Trek-Segafredo) oraz Hiszpankę Sheylę Gutierrez (Movistar).

W peletonie na dalszych pozycjach finiszowały też Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon-SRAM) i Marta Jaskulska (Liv Racing TeqFind). Nie ukończyła etapu Agata Flis (Farto-BTC), natomiast Aurela Nerlo (Massi-Tactic) nie stanęła na starcie.

Po trzech etapach Wiebes ma przewagę 14 sekund nad dwiema zawodniczkami - Amerykanką Chloe Dygert (Canyon-SRAM) oraz swoją rodaczką i koleżanką klubową Demi Vollering.

Skalniak-Sójka zajmuje 10. miejsce ze stratą 50 sekund. Kumięga jest sklasyfikowana na 21. pozycji, a na 23. Jaskulska - obie strata 2.42.

Silnie obsadzony wyścig najwyższej kategorii World Tour zakończy się w niedzielę w Lagunas de Neila.