Głogów Małopolski chce urosnąć. Tutejsi radni podjęli właśnie uchwałę, która rozpoczyna proces zmierzający do włączenia w granice miasta pięciu okolicznych sołectw. To Rudna Mała, Rogoźnica, Wola Cicha, Zabajka i Lipie.

Gmina Głogów Młp. ma w tej chwili ponad 19 tysięcy mieszkańców. Poza miastem w jej skład wchodzi jeszcze 12 wsi. To w: Budy Głogowskie, Hucisko, Lipie, Pogwizdów Nowy, Pogwizdów Stary, Przewrotne, Rogoźnica, Rudna Mała, Styków, Wola Cicha, Wysoka Głogowska i Zabajka. Miasto składa się natomiast z dwóch części. To osiedla Centrum i Niwa, zamieszkiwane aktualnie przez około 6,9 tys. mieszkańców. Pomysł zaakceptowany przez radę miejską zakłada poszerzenie jego granic o sołectwa Rudna Mała, Rogoźnica, Wola Cicha, Zabajka i Lipie.

Dzięki temu miasto urosłoby ponad dwukrotnie, a liczba jego mieszkańców zwiększyłaby się do prawie 12 tysięcy.

- Sołectwa, które chcemy przyłączyć to tereny typowo miejskie, zurbanizowane. Wśród nich jest także strefa ekonomiczna w Rogoźnicy. To mieszkania, domy, a także sporo gruntów, które są już przekwalifikowane z rolnych na działki budowlane – mówi Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp.

Procedura przyjęta dla takich sytuacji zakłada, że sprawa zmiany granic zostanie najpierw skonsultowana z mieszkańcami gminy. Wyniki konsultacji zostaną następnie dołączone do wniosku, jaki rada miasta skieruje w tej sprawie do wojewody. Ona wyda w tej sprawie opinie i przekaże komplet dokumentów do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ono przygotuje w tej sprawie projekt rozporządzenia. Ostateczną decyzje w tej sprawie najpóźniej w lipcu podejmie Rada Ministrów.

Na Podkarpaciu proces zmiany granic najwyraźniej toczy się w Rzeszowie. Stolica regionu powiększa swoją powierzchnię od 2006 roku. W tym czasie miasto urosło z 53,7 km kw. do 126,57 km kw. Liczba mieszkańców zwiększyła się z około 159 do 194 tysięcy. W tym roku Rzeszów także złoży wniosek o zmianę granic.

Decyzją radnych będzie on zakładał przyłączenie części Racławówki z gminy Boguchwała, Malawy z gminy Krasne, Zaczernia, Nowej Wsi, Jasionki, Tajęciny i części Trzebowniska z gminy Trzebownisko, a także Pogwizdowa Nowego z gminy Głogów Młp. W tym przypadku ostateczne decyzje także podejmie rząd.


ZOBACZ TEŻ: Matysówka przyłączona do Rzeszowa

POPULARNE NA NOWINY24: