Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głuszce już czują wiosnę. Przygotowują się do tokowania. To niezwykłe widowisko [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Archiwum Nadleśnictwa Leżajsk
Toki głuszców są jednym z najciekawszych spektakli w naturze. W ośrodku ich hodowli w Zerwance (Nadleśnictwo Leżajsk) można obserwować te ptaki na wybiegach. Za kilka tygodni można będzie oglądać i słuchać ich śpiewów godowych, do których już teraz się przygotowują.

Aktywność godową w naturze głuszce wykazują na przełomie marca i kwietnia, ale w leżajskim ośrodku tokowanie można usłyszeć o miesiąc wcześniej.

- Samce już przyjmują postawę godową, rozkładają wachlarzowy ogon, opuszczają skrzydła i dumnie chodzą po swych boksach. Zaczynają także „odzywać się” do siebie, choć trwa to jeszcze krótko - opowiada Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Koguty próbują walczyć między sobą o zajmowane terytorium i ustalenie hierarchii. Dlatego są przetrzymywane w oddzielnych boksach.

- Pomiędzy nimi znajdują się tylko niewielkie okrągłe przejścia, którymi przechodzić mogą jedynie kury z racji swoich mniejszych rozmiarów. Tym samym to głuszki wybierają sobie samca, z którym będą mieć potomstwo – tłumaczy Edward Marszałek.

Głuszec znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem. Ośrodek w Leżajsku jest jednym z trzech tego typu prowadzonych przez Lasy Państwowe w Polsce. W ubiegłym roku wyhodowano tu 60 ptaków, które następnie trafiły na wolność.

- W tym roku planujemy wyhodowanie i przysposobienie do wypuszczenia na wolność kolejnych kilkudziesięciu głuszców.
W tej chwili w hodowli przebywa 21 kur i 11 kogutów, stanowiących stado podstawowe - mówi Anna Bukowska, kierująca ośrodkiem w Leżajsku.

Hodowla działa od 27 lat. Wyjechało stąd już kilkaset ptaków, by zasilić dziką populację tego gatunku.

Leśnicy w ostatnim czasie zainwestowali w ośrodek: wybudowano nowe boksy, odchowalnię dla piskląt, zmodernizowano i ujęcie wody, powstał też budynek, który zapewnia sterylne przygotowanie karmy, a także możliwość obsługi hodowli przez całą dobę w okresie lęgów.

Ośrodek pełni także rolę edukacyjną. W jednym z pomieszczeń, przez tzw. lustro weneckie, można oglądać te niezwykle płochliwe ptaki na żywo.

W czasie pieśni godowej samiec rozkłada wachlarzowato ogon, wyciąga głowę, rozkłada skrzydła i stroszy pióra. Wydaje odgłos składający się z czterech kolejno następujących dźwięków: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie. Podczas ostatniej fazy głuchnie, od czego pochodzi nazwa gatunkowa tego ptaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24