Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Fredropol koło Przemyśla chce zdobyć status uzdrowiska. Już rozpoczęły się starania [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Badania potwierdziły, że na głębokości 215 metrów występuje woda o właściwościach leczniczych. Nz. badania w terenie.
Badania potwierdziły, że na głębokości 215 metrów występuje woda o właściwościach leczniczych. Nz. badania w terenie. UG we Fredropolu
Badania wskazują, że woda wydobyta z ok. 215-metrowego odwiertu we Fredropolu spełnia warunki wody leczniczej. To otwiera formalną drogę do starań o uznanie gminy za uzdrowiskową, takie już się zaczęły.

Prowadzone od kilkunastu miesięcy badania potwierdziły, że woda w odwiercie wykonanym we Fredropolu zawiera wymagane minimum substancji mineralnych, czyli ponad 1000 mg składników mineralnych na litr. A faktycznie znacznie przekracza tę dolną granicę, bo wstępne wyniki wskazują na zawartość minerałów na poziomie 1600 mg na litr.

- Chciałoby się krzyknąć "Eureka - znalazłem". Podczas rozmowy telefonicznej, geolog dr Marcin Kukuła, pełniący funkcję inspektora nadzoru przy zadaniu "Wykonanie otworu poszukiwawczo - rozpoznawczego F-1 w celu ujęcia wód leczniczych w miejscowości Fredropol ", poinformował mnie, że mamy wodę mineralną i leczniczą - przekazał Mariusz Śnieżek, wójt gminy Fredropol.

Jego wpis na Facebooku wywołał lawinę pozytywnych komentarzy. Wśród gratulujących są liczni samorządowcy z Podkarpacia. I nie ma się czemu dziwić, bo taka wiadomość to jakby "gwiazdka z nieba" dla gminy.

- To więcej niż kapitalna informacja. Rozpoczyna się wielki nowy etap w rozwoju gminy Fredropol i tej części województwa - komentuje Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

- Na razie nie mamy jeszcze oficjalnych danych, lecz krótką informację przekazaną przez kierownika badań. To badanie ogólne. Prace z odwiertem zostały już zakończone, na głębokości ok. 215 metrów. Badania wody prowadzone były średnio co 20, 30 metrów. Bardzo się cieszymy, że ogólna zawartość substancji mineralnych przekracza minimalną wartość do tego, aby uznać ją za leczniczą - mówi Nowinom wójt Śnieżek.

Obecnie trwają prace nad zabezpieczeniem otworu. Od początku był wykonywany nie tylko z myślą o zbadaniu właściwości wody, lecz również z perspektywą jej wydobycia. To pozwoli zaoszczędzić na kosztach. Maksymalnie do miesiąca zostaną założone odpowiednie filtry i wtedy zostanie przeprowadzona szczegółowa analiza wody. Pokaże ona, jakie konkretnie minerały są w niej zawarte.

- Te badania wskażą nam, pod jakim konkretnie kątem leczniczym będzie mogła być wykorzystywana nasza woda. Dla nas istotne jest już teraz, że spełniamy warunki, aby stać się gminą uzdrowiskową. Te badania to furtka do kolejnych starań- twierdzi wójt.

Gmina chce wykorzystać potencjał swojej wody. Równolegle do jej badań, prowadzone były prace związane z uzyskaniem statusu uzdrowiska. Są już wstępnie wytypowane tereny, na których mógłby powstać zakład leczniczy.

Pomysł zbadania właściwości fredropolskiej wody nie wziął się znikąd. Fredropol był kiedyś znany z żup solnych, z których wydobywana była sól. Zaprzestano tego robić w okresie międzywojennym. Pozostałości żup zachowały się do dzisiaj.

- Postanowiłem zbadać jakość wody z tych żup i okazało się, że wyniki są dobre, choć nie aż tak, aby mogła ona być wykorzystywana leczniczo. Przepisy mówią, że taka woda musi mieć minimum 1000 miligramów substancji mineralnych na litr, a nasza ma ponad 800 mg, czyli trochę brakuje do tysiąca - półtora roku temu mówił Nowinom wójt Śnieżek.

Opłaciło się sprawdzić, bo woda pobrana w tym okresie ze studni przy cieku, który płynie obok studni, zawierała 1300 mg mikroelementów na litr. Wtedy wstępnie została sklasyfikowana jako mineralna o charakterze wodorowo - chlorkowo - sodowo - wapniowym.

Posiadane wody o odpowiednich parametrach to tylko jeden z warunków uzyskania statusu uzdrowiska. Drugim jest odpowiedni klimat. Ten w gminie Fredropol jest on spełniony. Znaczna część jej obszaru jest objęta różnymi formami ochrony przyrody, nie ma tutaj większego przemysłu i nie może być lokowany.

Poza tym, na terenie gminy muszą powstać zakłady lecznicze i na to fredropolscy samorządowcy są zdecydowani. Do tego dochodzi infrastruktura techniczna, wodno - ściekowa, energetyczną i gospodarki odpadami. Ten warunek również jest spełniony.

- Korzyści z uzyskania statusu uzdrowiska byłby dla gminy przeogromne. Mamy duże terytorium, ale sporo obszarów jest zajętych przez różne obostrzenia środowiskowe, co wyklucza powstanie tutaj przemysłu. Jesteśmy "skazani" na turystykę i już staramy się to wykorzystać. Po uzyskaniu statusu uzdrowiska gmina pobierałaby opłatę klimatyczną i byłyby z tego duże pieniądze. Po drugie miejsca pracy, ktoś musiałby pracować w zakładach leczniczych, hotelach, pensjonatach, restauracjach itp. - wymienia wójt Śnieżek.

Badania potwierdziły, że na głębokości 215 metrów występuje woda o właściwościach leczniczych. Nz. badania w terenie.

Gmina Fredropol koło Przemyśla chce zdobyć status uzdrowiska...

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24