Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Jarosław zaprasza

Redakcja
Gmina Jarosław leży w północno-wschodniej części województwa podkarpackiego przy głównej drodze Zgorzelec - Przemyśl, zajmuje obszar 114 tyś. km², zamieszkuje ją 13 193 osób. W obrębie gminy znajduje się 13 sołectw: Koniaczów, Makowisko, Surochów, Sobiecin, Zgoda, Munina, Tuczempy, Morawsko, Pełkinie, Kostków, Wólka Pełkińska, Wola Buchowska i Leżachów Osada.
Wójt Roman Kałamarz
Wójt Roman Kałamarz

Wójt Roman Kałamarz

Jednym z najbardziej wymiernych kryteriów oceny samorządu pod kątem dokonań w sferze społecznej, politycznej czy gospodarczej są zrealizowane inwestycje. W gminie Jarosław w ostatnich czterech latach poczyniono szereg inwestycji, które ułatwiają egzystencję mieszkańcom. Gmina pozyskuje sporo środków z Unii Europejskiej na realizację wielu działań, gdyż bez tych pozyskanych środków ciężko byłoby o finalizację naprawdę dużych i istotnych przedsięwzięć.

Od wielu lat gmina stawia na rozwój sportowy. Powstała pełnowymiarowa hala sportowa w Muninie, z której korzystają mieszkańcy całej gminy. W ostatnich latach w ramach projektu "Moje Boisko - Orlik 2012" powstało 3 Orliki z których każdy nieodpłatnie może korzystać. Część środków pochodziła z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki, natomiast resztę musiał dołożyć samorząd gminny. Łączny koszt wyniósł ponad 3 miliony złotych, lecz ta kwota została wydana przede wszystkim w oparciu o dobro dzieci i młodzieży, gdyż to w nich pokłada się największe nadzieje.

Kompleksy sportowe są otwarte do późnych godzin wieczornych, osoby w różnym wieku z chęcią uczestniczą w różnych zajęciach rekreacyjno-sportowych, które na tych obiektach się odbywają. Ma to istotne znaczenie w odciągnięciu młodzieży od patologii (alkoholu, papierosów czy narkotyków). Z pełną świadomością można napisać, że się to udaje, gdyż to właśnie młodzież najczęściej korzysta z boisk na Orlikach. Dla młodszych dzieci została zorganizowana Liga Małego Szkraba, która cieszy się wielkim powodzeniem.

Zimowy “Orlik” w Wólce Pełkińskiej
Zimowy “Orlik” w Wólce Pełkińskiej

Zimowy “Orlik" w Wólce Pełkińskiej

Na okres zimowy na Orliku w Wólce Pełkińskiej powstało składane lodowisko sezonowe, które zostało zrealizowane w ramach programu "Biały Orlik" o wymiarach 20x40 m. Zakupiony został niezbędny sprzęt do utrzymania lodowiska, tj. samojezdna maszyna - rolba - do pielęgnacji i czyszczenia lodowiska

Lodowisko zostało oddane do użytku w grudniu 2012 roku i od początku cieszyło się dużą popularnością wśród mieszkańców gminy, którzy chętnie z niego korzystali. Zakupionych zostało 100 par łyżew, z których można bezpłatnie skorzystać - jest to duży plus w porównaniu do innych lodowisk. Całość projektu kosztowała około 800 tysięcy złotych, z czego Gmina Jarosław na ten cel przeznaczyła 500 tysięcy złotych, resztę pozyskała ze środków ministerialnych.

Kluby piłkarskie mają zaplecze na dobrym poziomie, dostęp do Orlików, sal gimnastycznych. Na stadionach w Wólce Pełkińskiej, Makowisku i Pełkiniach prowadzi się prace modernizacyjne, by stadiony były jeszcze piękniejsze, przygotowane do rozgrywek na wyższym poziomie. W Muninie natomiast powstaje nowe boisko, przewiduje się, że do końca obecnego roku będzie gotowe do użytkowania. Na stadionie w Tuczempach przeprowadzono modernizację, obiekt wygląda schludnie, atrakcyjnie dla kibiców za co zbiera pochlebne opinie od drużyn goszczących na obiekcie Piasta.

Inwestowanie w sport przekłada się na dobre wyniki klubów w rozgrywkach ligowych. Piast Tuczempy w 2012 roku zdobył Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim pokonując w finale Stal Sanok, w lidze tylko o punkt przegrał batalię o awans do III ligi z Sokołem Sieniawa, natomiast Wólczanka Wólka Pełkińska stoi przed olbrzymią szansą awansu do III ligi w obecnym sezonie.

Gmina Jarosław zaprasza

Istotną sprawą dla mieszkańców jest korzystanie z dobrej jakościowo wody. W gminie istnieją dwie stacje uzdatniania wody - w Pełkiniach oraz Tuczempach, lecz wymagały one kosztownych inwestycji, które usprawniły ich działanie. Od wielu lat zastanawiano się za co te inwestycje zrealizować, gdyż według kosztorysu inwestorskiego zadanie to opiewało na kwotę ponad 3 milionów złotych. Władze gminy doskonale zdawały sobie sprawę, że budżet gminy tej inwestycji nie udźwignie i szukano możliwości pozyskania środków. Złożono wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych, co było dobrym posunięciem, gdyż wniosek został bardzo wysoko oceniony.

Stacja uzdatniania wody w Pełkiniach zasila północą część gminy, czyli takie miejscowości jak Pełkinie, Wólka Pełkińska, Wolę Buchowską, Leżachów Osada i Kostków. Łącznie około sześciu tysięcy ludzi. Stacja pracowała od 30 lat, ludzie narzekali przede wszystkim na tzw. "kamień". Przeprowadzono modernizację w ramach której dokonano kompletnej wymiany całej instalacji technologicznej wraz z zastosowaniem zmiękczania wody. Przeprowadzony został również kapitalny remont wszystkich obiektów budowlanych na terenie Stacji Uzdatnia Wody oraz w budynku SUW zostały wymienione wszystkie instalacje wewnętrzne w tym wykonano nową instalację centralnego ogrzewania i w listopadzie 2013 roku pracę rozpoczęła nowa instalacja technologiczna.
Stacja uzdatniania wody w Tuczempach zasila dwie miejscowości - Tuczempy i Morawsko - łącznie blisko 3 tysiące mieszkańców.

Część mieszkańców Morawska, szczególnie w okresie letnim, narzekała na brak wody, charakteryzujący się niskim ciśnieniem, którego nie można było zwiększyć, gdyż wówczas u osób mieszkających blisko stacji ciśnienie było bardzo duże. Rozdzielono więc zasilanie na dwa oddzielne dla obu miejscowości. Rozbudowano również budynek SUW wraz z instalacjami wewnętrznymi, wykonano nową technologię w budynku. Inwestycja kosztowała 700 tysięcy złotych, przy udziale środków Unii Europejskiej.
Przeprowadzono rozbudowę stacji oczyszczania ścieków w Tuczempach, która wybudowana została w latach 1997-98. Stacja obsługuje kilka miejscowości gminy, łącznie około 8 tysięcy mieszkańców. Zdecydowany postęp techniczny sprawił, że niezbędne były zmiany, jednak podobnie jak w przypadku stacji uzdatniania wody, tak i tu budżet gminy nie był w stanie sam udźwignąć ciężaru zakrojonych działań - według kosztorysu blisko 3,5 mln złotych na całość realizacji.

Złożono więc wniosek na sfinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych, co było kolejnym bardzo dobrym posunięciem. W ramach projektu wybudowano nowy reaktor biologiczny wraz z instalacjami technologicznymi, przebudowano i wymieniono urządzenia w istniejącym budynku pompowni ścieków surowych oraz wymieniono urządzenia technologiczne w istniejącym zbiorniku retencyjnym. Po modernizacji i przebudowie oczyszczalni zwiększona została jej przepustowość z 900 m³ do 1650 m³ na dobę.

Kapliczka fredrowska w Sulechowie
Kapliczka fredrowska w Sulechowie

Kapliczka fredrowska w Sulechowie

Prężnie działają stowarzyszenia we wszystkich miejscowościach gminy. W działania angażują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Prowadzi się prace budowlane wiejskich domów kultury w Koniaczowie i Kostkowie, które zakończą się jesienią obecnego roku i szacuje się, że łącznie będzie kosztowało 2,5 miliona złotych. W Sobiecinie i Woli Buchowskiej przeprowadzona została modernizacja starych szkół z przeznaczeniem na świetlice wiejskie. Łączny koszt to prawie milion złotych. Funkcjonuje gminna strażacka orkiestra dęta (około 30 osób).

W gminie nauka prowadzona jest w siedmiu szkołach podstawowych i czterech gimnazjach. Szkolnictwo jest na dobrym poziomie. Każda szkoła, która znajduje się na terenie Gminy Jarosław posiada bogate zaplecze, uczniowie mają dostęp do niezbędnych narzędzi ułatwiających naukę. Dba się o budynki szkolne. W szkołach w Tuczempach, Makowisku i Wólce Pełkińskiej wykonana została termoizolacja, która kosztowała 1,5 mln złotych, dodatkowo w Tuczempach zmodernizowano kotłownię w Szkole Podstawowej w Tuczempach, co kosztowało blisko 300 tysięcy złotych. Wszystkie szkoły posiadają hale sportowe i place zabaw dla dzieci.

Kolejny istotny aspekt ułatwiający życie mieszkańcom to jakość dróg gminnych. Przeprowadzono modernizację i przebudowę dróg, która łącznie wyniosła blisko 11 milionów złotych. Wszystkie drogi w całej gminie są drogami bitumicznymi, łącznie wynoszą 45 kilometrów.
Na terenie gminy znajdują się atrakcyjne tereny pod inwestycję. W ostatnim czasie w Pełkiniach swoją siedzibę zdecydowała się wybudować firma Krynicki Recykling S.A. zajmująca się pozyskiwaniem i uzdatnianiem stłuczki szkła opakowaniowego na potrzeby hut szkła. Należy dodać, że jest to największy tego typu zakład w kraju. Trwa rozbudowa i modernizacja firmy Euroservice w Surochowie. Jest to największy zakład w Polsce pod względem mocy przerobowej w produkcji bioetanolu. Zachętą do działania na terenie właśnie gminy Jarosław, oprócz ciekawej lokalizacji, ma być zwolnienie z podatku. Należy zaznaczyć, że wszystkie miejscowości w gminie wyposażone są w sieci kanalizacyjne (około 200 km) i wodociągowe (około 170 km).Gmina od 2007 roku posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący jej całość (co należy do rzadkości w Polsce).

Nie udało się wykonać wszystkich zaplanowanych inwestycji. Najbardziej można ubolewać nad brakiem przeprowadzenia modernizacji oświetlenia ulicznego w całej gminie. W ramach konkursu został skierowany wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który został oceniony bardzo wysoko i zostały przydzielone środki pieniężne w wysokości około 2,5 mln zł., lecz gmina odstąpiła od jego wdrożenia z uwagi na wątpliwości jakie rodzi spełnienie wysokich norm oświetleniowych - w razie braku ich spełnienia - zwrot dotacji. Jeśli nie byłoby tak wysokich norm do spełnienia wówczas przeprowadzona zostałaby modernizacja oświetlenia, tak została odłożona do zrealizowania w najbliższym czasie.
W planach na najbliższe lata jest jeszcze wybudowanie domu kultury w Wólce Pełkińskiej, budowa co najmniej dwóch lodowisk oraz wybudowanie chodników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24