MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Lesko remontuje słynną synagogę, na pierwszy ogień poszła wieżyczka. Nie będzie już dachu z niebieskiej folii [WIDEO]

Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
Gmina Lesko remontuje wieżę na synagodze w Lesku, a to oznacza, że na stałe zniknie kuriozalna niebieska czapeczka z foli, która przykrywała jej dach.

Remont synagogi rozpoczęto w 2021 roku. Odwodniono wówczas ściany i położono wewnątrz nowe tynki. Teraz przyszedł czas na remont wieżyczki, ale prac wymaga cała synagoga. Dlatego gmina złożyła wniosek o dofinansowanie remontu dla całego zabytku w ramach programu Polskiego Ładu Ochrona Zabytków. Remont zakończy się jeszcze w czerwcu.

Synagoga w Lesku to świadek dawnej wielokulturowości tych ziem. Wzniesiona została prawdopodobnie w połowie XVII wieku na miejscu drewnianej. Zdewastowana przez hitlerowców w czasie II wojny światowej – gruntownie została odrestaurowana w latach 60., a później 70. Przywrócono jej wygląd przedstawiony na akwaforcie Kajetana Kielisińskiego z roku 1838.

Bożnicę zbudowano z otoczaków rzecznych, kamienia ciosanego oraz cegły, w stylu manierystyczno-pałacowym. Nad wejściem do niej umieszczony jest wizerunek tablic Mojżesza, a pod nimi widnieją ślady hebrajskiego napisu „O, jakimże lękiem napawa to miejsce! Nic tu innego, tylko dom Boży”.

Przy jej południowo-zachodnim narożniku znajduje się okrągła wieża, dawniej pełniąca funkcję więzienia dla Żydów.

Do wnętrza wchodzi się przez przybudówkę, w której na piętrze przez specjalne okienka kobiety obserwowały salę modlitewną, gdyż nie miały do niej wstępu. Przedsionek od sali modlitewnej oddzielają żelazne kute drzwi osadzone w kamiennym portalu. W sali głównej nie zachował się niestety dawny wystrój. Na ścianie wschodniej znajduje się ołtarz będący uproszczoną kopią „Arki” z nieistniejącej już synagogi Złotej Róży we Lwowie. W ścianie jest szafa ołtarzowa, w której przechowywano ręcznie spisany Pięcioksiąg Mojżesza.

Obecnie w głównej części budynku mieści się Galeria Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku „Bieszczadzkie Zadumania”, w której od maja do października prezentowane są prace artystów bieszczadzkich.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24