Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Lubaczów stawia na starą kolej

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Gmina Lubaczów chce sprowadzić do Baszni stary parowóz i wagony. W dalszych planach jest uruchomienie lokalnego pociągu dla turystów, pomiędzy Lubaczowem, Kresową Osadą i Horyńcem.
Gmina Lubaczów chce sprowadzić do Baszni stary parowóz i wagony. W dalszych planach jest uruchomienie lokalnego pociągu dla turystów, pomiędzy Lubaczowem, Kresową Osadą i Horyńcem. Norbert Ziętal
Po Kresowej Osadzie, kolej w gminie Lubaczów ma to być kolejna atrakcja przyciągająca w tej okolice turystów z całej Europy.

- Ten pomysł to kontynuacja rozbudowy naszych atrakcji turystycznych, którą rozpoczęliśmy od realizacji projektu Kresowej Osady. Ta ruszyła w 2014 r. W tej chwili działa, rozwija się, przyjmuje gości. Jednak zauważyliśmy, że oferta Kresowej Osady powoli zużywa się, dlatego szukamy kolejnych, ciekawych atrakcji turystycznych - mówi Wiesław Kapel, wójt gminy Lubaczów.

Stawiają na lokalne atrakcje turystyczne

Zaznacza, że samorząd preferuje lokalność. Nie chce wymyślać czegoś „wirtualnego”, obcego, ale stawia na te atrakcje, które faktycznie są w najbliższej okolicy.

- Chcemy wykorzystać to, co możnaby zaadaptować do potrzeb turystycznych. A takimi obiektami i terenami są nieużywane, pozostawione bez nadzoru i w części już zdewastowane nieruchomości kolejowe - mówi wójt.

Chodzi o dworce kolejowe w Baszni Dolnej, Baszni Górnej z przylegającymi budynkami, wieża ciśnień w Tymcach. Wszystkie znajdują się przy linii kolejowej 101 Jarosław - Bełżec.

- Ta linia ma już ma już ponad 130 lat. Przed wojną prowadziła z Jarosławia do Sokala (obecnie na Ukrainie - przyp. nz). Obiekty, które się przy niej znajdują są historycznymi, ale nie są zagospodarowane. Stąd nasz pomysł. Jeden z obiektów znajduje się zaledwie trzysta metrów od Kresowej Osady, pozostałe są również blisko - wyjaśnia wójt.

Do tego dochodzą tory kolejowe i spora bocznica kolejowa. Tutaj gmina planuje stworzenie skansenu kolejowego. Będzie stara lokomotywa parowa oraz wagony pasażerskie i towarowe. Do tego mnóstwo innych elementów starej kolei. Do lokomotywy oraz wagonów można będzie wsiąść, a w części z tych pojazdów być może będą prowadzone usługi gastronomiczne. W skansenie będą różne inne przedmioty związane z koleją i tą konkretną linią.

Atrakcje adrenalinowe dla dorosłych

- Lokomotywa nie będzie jeździć, taka atrakcja byłaby zbyt droga w utrzymaniu. Planujemy natomiast uruchomienie, na bocznicy, przejazdów drezynami kolejowymi, zabytkowymi - mówi wójt.

Ma być sporo atrakcji dla dzieci a także „zajęć adrenalinowych” dla dorosłych. Orientacyjne koszty przedsięwzięcia wynoszą 2 do 3 mln złotych. Gmina liczy na dofinansowanie unijne. Realna data udostępnienie obiektów dla turystów to 2018 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24