Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina ponownie zlikwidowała szkołę w Będzienicy

Wojciech Tatara
Krzysztof Łokaj
Po raz pierwszy szkoła podstawowa w Będzienicy została zlikwidowana uchwałą rady gminy w Iwierzycach 14 stycznia 2013.

W miejsce zlikwidowanej szkoły stworzono filię dla klas I-III, która zaczęła funkcjonować od września ubiegłego roku. Spotkało się to z protestem rodziców, którzy wynajęli pełnomocnika, a ten zaskarżył wspomnianą uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, 30 października ubiegłego roku WSA stwierdził jej nieważność. Powodem było nieprawidłowe powiadomienie dwójki rodziców o zamiarze likwidacji szkoły.

Gmina odwołała się od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie czekając na ostateczne rozstrzygnięcie przez sąd, pod koniec roku radni ponownie przyjęli kolejną uchwałę o likwidacji szkoły.

Prawo swoje i życie swoje

- Sąd Wojewódzki unieważnił nam pierwszą uchwałę ze względów proceduralnych. Werdykt, który zapadł nie zmieni nic w przypadku dzieci. Na koszt gminy uczniowie są dowożeni do Iwerzyc. Po wyroku WSA postanowiliśmy rozpocząć ponownie procedurę likwidacyjną szkoły powiadamiając tym razem już wszystkich rodziców - mówi Andrzej Berlik, zastępca wójta gminy Iwierzyce.

Czy wcześniej nie należałoby przywrócić szkoły, aby móc ją ponownie zlikwidować?

- W miejsce szkoły podstawowej utworzyliśmy filię, więc przywracanie szkoły wiązałoby się z szeregiem kłopotliwych procedur o likwidacji filii, przywracaniu szkoły i ponownej jej likwidacji, a efekt końcowy i talk będzie identyczny - dodaje Berlik.

Łamanie prawa?

Inne zdanie na temat wyroku WSA ma adwokat Tomasz Pado pełnomocnik rodziców, przeciwnych likwidacji szkoły.

- Sąd stwierdził nieważność uchwały i wstrzymanie jej wykonania do czasu uprawomocnienia się wyroku. Podjęcie kolejnej uchwały o likwidacji było nielegalne. Zresztą NSA odrzucił skargę kasacyjną gminy. Po tym wyroku szkoła natychmiast powinna zacząć funkcjonować na starych zasadach. Będę też nakłaniał rodziców, aby wystąpili z roszczeniami odszkodowawczymi w stosunku do gminy - mówi mecenas Tomasz Pado.

- Należy pamiętać, iż wójt jest sługą mieszkańców gminy, a nie ich władcą - rekapituluje pełnomocnik.

Do sprawy wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24