GOPR w Bieszczadach szuka chętnych na ratowników. Egzamin...

  GOPR w Bieszczadach szuka chętnych na ratowników. Egzamin odbędzie się na Połoninie Wetlińskiej w styczniu [ZDJĘCIA]

  Tomasz Jefimow

  Nowiny

  Nowiny

  GOPR w Bieszczadach szuka chętnych na ratowników. Egzamin odbędzie się na Połoninie Wetlińskiej w styczniu [ZDJĘCIA]
  1/20
  przejdź do galerii

  ©GB GOPR

  Podstawowe wymagania to ukończone 18 lat, nienaganny stan zdrowia, dobra kondycja fizyczna, znajomość topografii Bieszczad i części wschodniej Beskidu Niskiego oraz umiejętność jazdy na nartach.
  Grupa Bieszczadzka GOPR prowadzi działalność ratowniczą od 1961 roku na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Całodobowe dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych, które zabezpieczane są przez około 200 ratowników ochotników.

  Jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podstawowa działalność to pomoc potrzebującym ludziom w górach. Z uwagi na posiadane kwalifikacje ratownicy często biorą udział w akcjach poza terenem górskim. Uczestniczą w poszukiwaniach zaginionych, udzielają pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, w tym niejednokrotnie w akcjach ratowniczych z wykorzystaniem śmigłowca i technik linowych.

  Jak informują władze BG GOPR poszukiwane są osoby, których zainteresowania związane są z szeroko pojętą działalnością górską, np. czynnie uprawiających turystykę górską, wysokogórską, narciarstwo skiturowe, wspinaczkę skalną, taternictwo. Aktywność w ramach GOPR byłaby dopełnieniem ich zainteresowań.

  Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR rozpocznie się 11 stycznia 2019 roku o godz. 18 w schronisku na Połoninie Wetlińskiej. Potrwa do godzin południowych 13 stycznia.

  Egzamin składa się z 3 części. Kandydaci muszą wykazać się znajomością topografii i terenoznawstwa, umiejętnościami narciarskimi oraz sprawnością fizyczną. Ten ostatni sprawdzian będzie polegał na podejściu na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską.

  Szczegółowe informacje na stronie bieszczady.gopr.pl

  Po pozytywnie zdanym egzaminie, przyszły ratownik przyjmowany jest na staż kandydacki, który trwa co najmniej dwa lata. Obejmuje on cykl szkoleń, w trakcie których ratownik-kandydat poznaje między innymi zasady ewakuacji poszkodowanych z trudnego terenu, poszukiwania osób zaginionych, użycia quadów i skuterów śnieżnych, technik linowych oraz zasad współpracy ze śmigłowcem.

  Działalność w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym jest społeczna. Dlatego też za pełnienie dyżurów oraz udział w akcjach ratunkowych nie są wypłacane wynagrodzenia. Każdy ratownik zobowiązany jest do realizacji dyżurów, których ilość określa statut i regulaminy wewnętrzne.

  W ostatnich dniach w szeregi Grupy Bieszczadzkiej GOPR przyjęto 8 ratowników. Złożyli oni przysięgę podczas obchodów Dnia Ratownika Górskiego.  Zobacz także: Krzysztof Szczurek naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR o tym, jak przygotować się do chodzenia po górach jesienią/zimą

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Jak się żyje w Bieszczadach

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej