Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GOPR w Bieszczadach szuka chętnych na ratowników. Egzamin odbędzie się na Połoninie Wetlińskiej w styczniu [ZDJĘCIA]

Tomasz Jefimow
Podstawowe wymagania to ukończone 18 lat, nienaganny stan zdrowia, dobra kondycja fizyczna, znajomość topografii Bieszczad i części wschodniej Beskidu Niskiego oraz umiejętność jazdy na nartach.

Grupa Bieszczadzka GOPR prowadzi działalność ratowniczą od 1961 roku na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Całodobowe dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych, które zabezpieczane są przez około 200 ratowników ochotników.

Jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podstawowa działalność to pomoc potrzebującym ludziom w górach. Z uwagi na posiadane kwalifikacje ratownicy często biorą udział w akcjach poza terenem górskim. Uczestniczą w poszukiwaniach zaginionych, udzielają pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, w tym niejednokrotnie w akcjach ratowniczych z wykorzystaniem śmigłowca i technik linowych.

Jak informują władze BG GOPR poszukiwane są osoby, których zainteresowania związane są z szeroko pojętą działalnością górską, np. czynnie uprawiających turystykę górską, wysokogórską, narciarstwo skiturowe, wspinaczkę skalną, taternictwo. Aktywność w ramach GOPR byłaby dopełnieniem ich zainteresowań.
Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR rozpocznie się 11 stycznia 2019 roku o godz. 18 w schronisku na Połoninie Wetlińskiej. Potrwa do godzin południowych 13 stycznia.

Egzamin składa się z 3 części. Kandydaci muszą wykazać się znajomością topografii i terenoznawstwa, umiejętnościami narciarskimi oraz sprawnością fizyczną. Ten ostatni sprawdzian będzie polegał na podejściu na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską.
Szczegółowe informacje na stronie bieszczady.gopr.pl

Po pozytywnie zdanym egzaminie, przyszły ratownik przyjmowany jest na staż kandydacki, który trwa co najmniej dwa lata. Obejmuje on cykl szkoleń, w trakcie których ratownik-kandydat poznaje między innymi zasady ewakuacji poszkodowanych z trudnego terenu, poszukiwania osób zaginionych, użycia quadów i skuterów śnieżnych, technik linowych oraz zasad współpracy ze śmigłowcem.

Działalność w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym jest społeczna. Dlatego też za pełnienie dyżurów oraz udział w akcjach ratunkowych nie są wypłacane wynagrodzenia. Każdy ratownik zobowiązany jest do realizacji dyżurów, których ilość określa statut i regulaminy wewnętrzne.

W ostatnich dniach w szeregi Grupy Bieszczadzkiej GOPR przyjęto 8 ratowników. Złożyli oni przysięgę podczas obchodów Dnia Ratownika Górskiego.


Zobacz także: Krzysztof Szczurek naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR o tym, jak przygotować się do chodzenia po górach jesienią/zimą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24