Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorące serca

JAN JAROSZ
Podczas styczniowej wizyty Heidi Wernerus - Neumann spotkała się z wychowankami  przemyskiego Ośrodka dla Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym.
Podczas styczniowej wizyty Heidi Wernerus - Neumann spotkała się z wychowankami przemyskiego Ośrodka dla Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym. AUTOR
PRZEMYŚL. Ośrodek dla Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym ma rzeszę przyjaciół, którzy doprowadzili do tego, że dziś z jego fachowej pomocy korzystać może kilkudziesięciu podopiecznych.

Jadwiga Kulpińska, prezes przemyskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym przyznaje, że pracy jest coraz więcej: - M.in. prowadzimy Ośrodek Wczesnej Interwencji, w naszym budynku przy Wybrzeżu Jana Pawła II. Ponadto uruchomiliśmy Świetlicę Terapeutyczną w budynku przy ulicy Malczewskiego. Planujemy budowę warsztatów terapii zajęciowej.
Małgorzata Dańczak - Maksym, kierownik Ośrodka Wczesnej Interwencji mówi: - Otaczamy opieką dzieci

niepełnosprawne do siódmego roku.

Liczyć mogą na pomoc ambulatoryjną i terapią u rehabilitanta, psychologa, logopedy, pedagoga.
Większą opieką objęte są dzieci i młodzież przebywające w ośrodku na zasadach stacjonarnych. Tutaj dodatkowo dzieci od 3 do 25 roku życia, wypełniają obowiązek szkolny. Jak podkreśla Jadwiga Kulpińska, nie rozwiązuje to problemu osób powyżej 25 roku, wymagających takiej pomocy: - Stąd pojawił się pomysł uruchomienia Świetlicy Terapeutycznej. Przeznaczona jest dla wszystkich oczekujących na budowę warsztatów terapii zajęciowej. Gromadzimy ich wyposażenie, które już służy w ramach zajęć świetlicy. Tu prowadzone są zajęcia przystosowawcze do funkcjonowania w społeczeństwie. Począwszy od podstawowych czynności samoobsługi, jak codzienna toaleta, po proste zakupy i samodzielne spacery. Wszyscy dodatkowo objęci są codzienną rehabilitacją i dostają posiłek.
Działalność Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego dla Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym w znacznej mierze jest możliwa dzięki pomocy ludzi o gorących sercach. Jest wśród nich Heidi Wernerus - Neumann, honorowy obywatel Przemyśla. Heidi od 1995 roku wspiera przemyski Ośrodek Rehabilitacyjno, Edukacyjno, Wychowawczy dla Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym. Niejednokrotnie zadziwiała swą pomysłowością w szukaniu wsparcia dla ośrodka.

Często osobiście konwojowała transporty

z pomocą z Paderborn. Kupione na przemyskim bazarze ukraińskie pisanki sprzedawała w Paderborn, by uzyskane środki móc przekazać na potrzeby ośrodka.
Ostatni raz odwiedziła Przemyśl pod koniec stycznia br. przywożąc 566 euro, zebranych podczas występów dziecięcego zespołu tanecznego z Paderborn. Jesienią ubiegłego roku. przywiozła 1850 DM oraz 3 aparaty do pomiaru zawartości cukru we krwi. Ten dar był wynikiem zbiórki przeprowadzonej podczas m.in. występów teatru dziecięcego. Nie jest to jedyna pomoc niesiona przez Heidi. Jest ona również inspiratorką wyjazdów pracowników przemyskiego Ośrodka do Niemiec. Jak przyznaje Jadwiga Kulpińska, wyjazdy te są wielką inspiracją do pracy jaką podejmuje w Przemyślu - Aż trudno uwierzyć jak wiele można dokonać z osobami niepełnosprawnymi. M.in. nauczyć ich samodzielnej pracy zarobkowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24