MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grodzisko kultury scytyjskiej w gm. Radymno. Kolejne sensacyjne odkrycie archeologów na Podkarpaciu

Beata Terczyńska
Prace wykopaliskowe prowadzone były w okolicy Chotyńca w gminie Radymno. Okazało się, że znajduje się tu wielkie grodzisko kultury scytyjskiej z wczesnej epoki żelaza (IX/VIII - V wiek p.n.e.). W części zachowały się jego wały obronne usypane niegdyś ludzką ręką.
Prace wykopaliskowe prowadzone były w okolicy Chotyńca w gminie Radymno. Okazało się, że znajduje się tu wielkie grodzisko kultury scytyjskiej z wczesnej epoki żelaza (IX/VIII - V wiek p.n.e.). W części zachowały się jego wały obronne usypane niegdyś ludzką ręką. Archiwum URz
Wielkie grodzisko kultury scytyjskiej odkryli archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego w gminie Radymno na Podkarpaciu. To najdalej wysunięta na zachód osada tej kultury.

Prace wykopaliskowe prowadzone były w okolicy Chotyńca w gminie Radymno. Okazało się, że znajduje się tu wielkie grodzisko kultury scytyjskiej z wczesnej epoki żelaza (IX/VIII - V wiek p.n.e.). W części zachowały się jego wały obronne usypane niegdyś ludzką ręką.

- Pierwotne wymiary grodziska to ok. 610 na 600 m, a więc była to bardzo duża warownia - podkreśla prof. Sylwester Czopek z zespołu badawczego, rektor UR.

Archeolodzy natrafili na tzw. zolnik, czyli kultowo-obrzędowe miejsce, nasycone wielką ilością ceramiki, warstw popiołu, kości zwierzęcych.

- Stąd jesteśmy pewni, że grodzisko to należy przypisać scytyjskiemu kręgowi kulturowemu, który wykształcił się na stepach Europy Wschodniej i objął zasięgiem również strefę lasostepu i leśną - tłumaczy archeolog i dodaje, że niczym nie różni się ono od grodzisk znad Dniepru, Dniestru.

Dodaje, że to odkrycie rewolucjonizuje stan wiedzy, trzeba będzie zmienić mapy historyczne i inaczej spojrzeć na historię ziem polskich. Archeolodzy są na razie na wstępnym etapie badań.

- Nie możemy jeszcze pochwalić się wyjątkowymi znaleziskami, ale nie mam wątpliwości, że takowe się pojawią. Złote przedmioty? Bardzo byśmy chcieli. Występują na ogół w wielkich kurhanach władców lub arystokracji scytyjskiej. Wszystko przed nami.

Badacze dotąd znaleźli naczynia, głównie wykonane na kole garncarskim, a takie były dotąd przypisywane Celtom. Mają grociki scytyjskie do strzał, czy żelazne wędzidła dla koni. Tłumaczą, że Scytowie to lud koczowniczy, zajmujący się walką, potrafiący sobie podporządkować inne społeczności. - W kontekście odkryć w Chotyńcu, wiele przesłanek wskazuje, że żyli tu Neurowie, wymienieni przez Herodota w V w. p.n.e. Byłby to pierwszy lud znany z nazwy, który możny lokalizować na obecnych ziemiach Polski.

Za 2 tygodnie prace archeologiczne, które są jednymi z ważniejszych w skali europejskiej, będą kontynuowane. Planowane są na kolejne lata.

Cały czas trwa remont ul. 3 Maja w Rzeszowie. Archeolodzy dokonali tu właśnie nowych odkryć. Przy wejściu do muzeum natrafili na fragmenty muru, który prawdopodobnie odgradzał kompleks Pijarów od drogi.Najciekawszym znaleziskiem na 3 Maja są szczątki 42 osób, w tym szkielety małych dzieci, które znaleziono przy kościele farnym. W sąsiedztwie wieży archeolodzy również natrafili na fragmenty kamiennego muru z XIV lub XV wieku. Mur ten najprawdopodobniej otaczał kościół parafialny i funkcjonujący przy nim cmentarz, odgradzając w ten sposób sferę sacrum od profanum.CZYTAJ TEŻ: Prace na 3 Maja szybko się nie skończą

Nowe odkrycia archeologiczne na ulicy 3 Maja w Rzeszowie [WI...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24