reklama

Grupa parafian z Woli Zgłobieńskiej była ze skargą na proboszcza u biskupa

Małgorzata FrońZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Grupa parafian z Woli Zgłobieńskiej spotkała się z biskupem Janem Wątrobą w sprawie księdza proboszcza. Biskup wysłuchał parafian.

- Ksiądz biskup zapoznał się z argumentami parafian, wysłuchał ich, ale decyzji, co dalej robić w tej sprawie, jeszcze nie ma - informuje ksiądz Tomasz Nowak, rzecznik kurii. - Na spotkaniu były trzy osoby z tej wsi, a także wicekanclerz, rozmowa była spokojna i merytoryczna - zaznacza.

A sprawa dotyczy księdza Stanisława Buszty, który jest proboszczem w parafii Wola Zgłobieńska od 32 lat. Mieszkańcy wsi mówią, że dzieli on parafian na lepszych i gorszych, co doprowadza do sytuacji
konfliktowych. Ostatnia decyzja księdza, żeby nie odprawić mszy pogrzebowej w kościele za duszę młodego chłopaka, który zginął na motorze, doprowadziła do protestu.

- Mamy dosyć tego księdza - stwierdzają mieszkańcy. W ostatnią środę, po mszy w intencji chłopaka, pod kościołem zebrała się liczna grupa parafian. - Postanowiliśmy iść na skargę do księdza biskupa - mówią inicjatorzy zebrania, głównie młodzi ludzie, koledzy chłopaka i jego rodzina. - Może to coś da, może ksiądz zmieni swoje postępowanie - dodają. Lista zarzutów pod adresem proboszcza jest długa. - Ten ksiądz dzieli ludzi według swoich kryteriów - mówi Sławomir Worek.- Dla niego każdy pretekst jest dobry, żeby nie udzielić chrztu, nie dopuścić dziecka do komunii czy nie odprawić mszy.

Ksiądz, zdaniem parafian, ma rodziny, które lubi, i takie, za którymi nie przepada.

- Ja i moja rodzina mamy problemy, bo on nas nie lubi - tłumaczy Robert Rzepka. - Mój brat chciał zaświadczenie, bo miał być ojcem chrzestnym. Proboszcz powiedział mu wtedy, że nie chodzi on do kościoła, więc nie ma mowy o zaświadczeniu. A są tacy, co uczą się albo pracują w Rzeszowie, nie zawsze mogą być na mszy w swoim kościele.

Ksiądz nie zatrudnia kościelnego, więc przerywa mszę i idzie zbierać pieniądze. To się też wielu parafianom nie podoba. Tak samo jak to, że poucza wiernych, jak mają głosować.

- Przed każdymi wyborami mówi, na kogo mamy głosować. Dlatego chcemy, żeby biskup coś z tym zrobił, bo jak nie, to go do kościoła nie wpuścimy - zapowiadają. Od ponad tygodnia usiłujemy się skontaktować z proboszczem. Jego telefon milczy, na plebanii też nikt nie odbiera. Wierni czekają na decyzję biskupa.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 254

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mart
W dniu 02.03.2017 o 12:37, Wierny napisał:

No i widzicie, tyle czasu już minęło, a ksiądz proboszcz dalej jest na swoim miejscu, cieszy się uznaniem i sympatią parafian. Artykuł i cała sprawa w żaden sposób mu nie zaszkodziły.

Dlaczego artykuł miał księdzu "zaszkodzić"? Poinformowano ludzi,że miało miejsce pewne wydarzenie a ocenami zajęli się parafianie. Skoro uznali,że ksiądz postąpił słusznie,nie podejmowali żadnych działań,by się go pozbyć z parafii. Obdarzany uznaniem i szacunkiem wiernych na pewno pozostanie nadal wśród tych,którzy go wspierają,nawet po przejściu na emeryturę.

W
Wierny

No i widzicie, tyle czasu już minęło, a ksiądz proboszcz dalej jest na swoim miejscu, cieszy się uznaniem i sympatią parafian. Artykuł i cała sprawa w żaden sposób mu nie zaszkodziły.

l
land
W dniu 01.03.2017 o 20:22, Gość napisał:

Ciekawe co powie na te dziwaczne poczynania Papież

Papież daleko przestraszeni wazeliniarze blisko. Tylko młode pokolenie prawidłowo ocenia wiejską rzeczywistość.

G
Gość

Ciekawe co powie na te dziwaczne poczynania Papież

G
Gość

Ciekawe co powie na te dziwaczne poczynania Papież

z
zator
W dniu 26.08.2015 o 12:50, Gość napisał:

To niech olewa. Ich wybór. Tylko niech ten wybór wszyscy uszanują i nie ciągają takich delikwentów po kościołach po śmierci. Albo niech ich namawiają na pójście do kościoła teraz za życia, dopóki nie jest a późno. A zmarłego najbardziej upokorzyli twórcy całej tej afery.

Zmarłego upokorzyć nie można,on nie żyje. Tamtejszy proboszcz potrafił tak zaszczuć atmosferę i ogłupić pospólstwo,że nie obawiał się o skutki swojej decyzji. Upokorzenia doznała rodzina zmarłego i jego bliscy i dalsi znajomi. Dotkliwy policzek otrzymali także katolicy,którzy rozumieją misję Chrystusa na Ziemi.

"Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie."

"Bo nie posłał Bóg Syna na świat, aby sądził świat, lecz aby świat był przez niego zbawiony” (Ew. Jana 3:16–17)"

Skoro Syn Boga Ojca nie jest uprawniony do sądzenia kogokolwiek na Ziemi,niech nie czynią tego grzeszni ludzie.

 

 

G
Gość
W dniu 26.08.2015 o 12:33, goniec napisał:

Wal się z tymi argumentami. Ksiądz zwyczajnie pokazał,że faktycznie olewa owieczki i że może ich bezkarnie upokarzać,kiedy zechce. Nikt go nie zastraszał ani nie próbował przekupywać. Jaką biorą kasę za pogrzeby czy za śluby,wszyscy wiedzą.Parafianie z Woli lubią dyktatora,ich sprawa. Młodzież go olewa i jego nauki.


To niech olewa. Ich wybór. Tylko niech ten wybór wszyscy uszanują i nie ciągają takich delikwentów po kościołach po śmierci. Albo niech ich namawiają na pójście do kościoła teraz za życia, dopóki nie jest a późno. A zmarłego najbardziej upokorzyli twórcy całej tej afery.
g
goniec
W dniu 26.08.2015 o 11:07, qwerty napisał:

Przecież go pochowali. Chodziło o Mszę św. w kościele. Na szczęście są jeszcze księża którzy nie dadzą się przekupić ani zastraszyć. Czytaj uważnie bo to akurat było nawet w tym "superobiektywnym" artykule.

Wal się z tymi argumentami. Ksiądz zwyczajnie pokazał,że faktycznie olewa owieczki i że może ich bezkarnie upokarzać,kiedy zechce. Nikt go nie zastraszał ani nie próbował przekupywać. Jaką biorą kasę za pogrzeby czy za śluby,wszyscy wiedzą.

Parafianie z Woli lubią dyktatora,ich sprawa. Młodzież go olewa i jego nauki.

q
qwerty
W dniu 26.08.2015 o 08:56, zrobkiewicz z Angli napisał:

NIE WOLNO zakladac cmentarzy poprzez inych jak Administracja Regionalna. Na tych cmentarzach KAZDY ma prawo do pochowku.Koniec dyskusji.


Przecież go pochowali. Chodziło o Mszę św. w kościele. Na szczęście są jeszcze księża którzy nie dadzą się przekupić ani zastraszyć. Czytaj uważnie bo to akurat było nawet w tym "superobiektywnym" artykule.
w
widok

Ksiądz im częściej i mocniej dyscyplinuje owieczki,tym bardziej je sobie podporządkowuje. Pokazują to zdarzenia z wielu parafii. Lud jest odkupiony ale zbawienie tylko przez kler.Amen.

z
zrobkiewicz z Angli
W dniu 05.06.2015 o 08:10, Rafał napisał:

Cmentarze komunalne są także w Polsce, w miastach choćby. W Polsce mamy demokrację. Pewnie zapomniałeś o tym siedząc za tą granicą. Jeżeli cmentarz założyła Parafia, to dlaczego ma on byc komunalny ? Niech założy go gmina czy urząd jakiś, wówczas może byc komunalny i będzie na nim można chować kogo się podoba. Ponadto nawet w wypadku cmentarza parafialnego to nie proboszcz jest jego właścicielem, ale osoba prawna zwana parafią.Zwróć uwagę, że nawet w tym wypadku Woli Zgłobieńskiej nikt pochówku nie odmówił. Chodziło wyłącznie o odprawienie mszy w dniu pogrzebu.Biskup wysłuchał racji obu stron konfliktu i zdecydował nie wyciągać jakichkolwiek, nawet minimalnych konsekwencji, wobec zachowania księdza Buszty, które było jak najbardziej słuszne. I naucz się pisać po polsku, bo hańbisz naszą ojczyznę swoim buractwem i tępotą intelektualną  poza jej granicami.

NIE WOLNO zakladac cmentarzy poprzez inych jak Administracja Regionalna. Na tych cmentarzach KAZDY ma prawo do pochowku.

Koniec dyskusji.

G
Górny rządził Rzeszowem

Decyzja bpa zależy od nagłośnienia skandalu. 

 

Ciekawe jaka inna parafia dostanie tego pazernego ksa.

I
Irka

To wszystko jest jak echo. Jak krzykniesz-tak Ci odpowie.Pomyślcie Państwo proszę...

G
Gość

Ci ludzie z Woli to istoty żywe jakby z innej epoki.

R
Rafał
W dniu 05.06.2015 o 03:30, zrobkiewicz z Angli napisał:

Cmentarze powinny byc KOMUNALNE a ksiadz czy inny przywodca religijny powinien byc tyko celebrantem w zaleznosci od wiary w jakiej odbywal sie bedzie pogrzeb.Ksiadz nie moze byc wlascicielem cmentarza.Tak jest w krajach zachodnich i jest spokoj i wyznawcy wszystkich wiar uzywaja TEGO SAMEGO CMENTARZA.Co rodzina ma zrobic ze zwlokami jezeli ksiadz stawia warunki jak przed wiekami gdy Kosciol kontrolowal cala Polske i kazdy mieszkaniec musial mu podlegac i trzasc portkami wlasnie przed takimi oblesnialymi zgorzknialymi starcami watpiacy niejednokrotnie w to co sami mowia ?Gdy zmarly nie chodzil do kosciola to gdzie rodzina ma pochowac zwloki, a ksiadz wyprawia breweryje i wyzej sra jak ddupe ma.

Cmentarze komunalne są także w Polsce, w miastach choćby. 

W Polsce mamy demokrację. Pewnie zapomniałeś o tym siedząc za tą granicą. Jeżeli cmentarz założyła Parafia, to dlaczego ma on byc komunalny ? Niech założy go gmina czy urząd jakiś, wówczas może byc komunalny i będzie na nim można chować kogo się podoba. Ponadto nawet w wypadku cmentarza parafialnego to nie proboszcz jest jego właścicielem, ale osoba prawna zwana parafią.

Zwróć uwagę, że nawet w tym wypadku Woli Zgłobieńskiej nikt pochówku nie odmówił. Chodziło wyłącznie o odprawienie mszy w dniu pogrzebu.

Biskup wysłuchał racji obu stron konfliktu i zdecydował nie wyciągać jakichkolwiek, nawet minimalnych konsekwencji, wobec zachowania księdza Buszty, które było jak najbardziej słuszne. 

I naucz się pisać po polsku, bo hańbisz naszą ojczyznę swoim buractwem i tępotą intelektualną  poza jej granicami.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3