Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa nadal może być groźna. Epidemia może jeszcze wybuchnąć w marcu

Ewa Kurzyńska
fot. archiwalna
fot. archiwalna K.Kapica
W minionym miesiącu grypę podejrzewano u około 25 tys. mieszkańców naszego regionu. W ostatnim tygodniu lutego liczba zachorowań spadła. Czy epidemia grypy wciąż nam grozi?

W minionym miesiącu grypę podejrzewano u około 25 tys. mieszkańców naszego regionu. W ostatnim tygodniu lutego liczba zachorowań spadła. Czy epidemia grypy wciąż nam grozi?

Tego nie da się jednoznacznie stwierdzić. Pamiętam sezony, gdy znaczący wzrost zachorowań następował w pierwszych tygodniach marca. Obecnej sytuacji, z pewnością, nie poprawia pogodowa huśtawka. Natomiast fakt, że w ostatnim tygodniu lutego liczba przypadków grypy spadła, miał zapewne związek z tym, że w naszym regionie trwały ferie zimowe. Tymczasem rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusowych sprzyja m.in. przebywanie w dużych skupiskach ludzkich, czyli na przykład w szkołach.

W tym roku grypa wydaje się wyjątkowo zjadliwa. Z powodu powikłań na Podkarpaciu zmarły już cztery osoby.

Nie zdziwiłbym się, gdyby faktyczna liczba przypadków śmierci z powodu powikłań pogrypowych była jeszcze wyższa. Nie tylko w tym roku, ale i w każdym innym. Wynika to z faktu, że nie zawsze grypa jest jedyną przyczyną śmierci. Najczęściej infekcja nakłada się na inne schorzenia, np. przewlekłe czy upośledzające odporność. Bywa, że grypa staje się wówczas przysłowiową kroplą, która przepełnia czarę. Statystyka podpowiada, że powikłania pogrypowe zdarzają się w przedziale 0,5-1 proc. przypadków zachorowań. Z kolei w tej grupie u kilku procent pacjentów dochodzi do bardzo ciężkich powikłań, mogących prowadzić do śmierci. Taki tragiczny finał infekcja grypowa może mieć u osób obciążonych przewlekłymi schorzeniami, np. kardiologicznymi, chorobami nowotworowymi. Na powikłania bardziej narażeni są także seniorzy i małe dzieci, u których układ immunologiczny wciąż się rozwija i nie jest tak sprawny, jak u dorosłych. Tymczasem wystarczy raz w roku zaszczepić się przeciwko grypie, by uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem.

Niemniej wśród zaszczepionych osób pojawiają się głosy, że ta forma ochrony im nie pomogła i miały grypę. To możliwe?

Owszem, ale to rzadkie przypadki. Po pierwsze, szacuje się, że część naszej populacji, licząca nawet kilkanaście procent, może mieć problemy z wytworzeniem odpowiedniej liczby przeciwciał po podaniu różnych szczepionek. Wówczas w przypadku kontaktu z wirusem grypy może dojść do zachorowania. Co jednak ważne, infekcja będzie miała łagodniejszy przebieg i nie dojdzie dzięki temu do rozwoju powikłań. Po drugie, gdy jesteśmy przekonani, że chorujemy na grypę, wcale nie musi tak być. W naszym klimacie zidentyfikowano około 180 wirusów, które mogą wywoływać objawy grypopodobne, na przykład gorączkę, łamanie w kościach, bóle mięśniowe, kaszel. Osoba, która złapie jednego z takich wirusów, może mieć mylne przeświadczenie, że choruje na grypę.

Skoro jest tyle wirusów wokół nas, to dlaczego szczepimy się właśnie przeciwko grypie?

Większość wirusów, które powodują infekcje górnych dróg oddechowych, bywa uciążliwa, ale zazwyczaj nie wywołuje większych szkód w organizmie. Z wirusami grypy jest inaczej. Podczas infekcji grypowej u pacjenta dochodzi do uszkodzenia komórek w układzie oddechowym. Działanie wirusa grypy można w takiej sytuacji porównać do skutków, jakie wywołuje rdza lub kwas. Gdy tkanki w drogach oddechowych są uszkodzone, wirusy penetrują je dalej i torują drogę innym drobnoustrojom. Właśnie najczęstszym powikłaniem grypy jest „złośliwe” zapalenie płuc. Reasumując, przeciwko grypie warto się szczepić. Tym bardziej że jedna szczepionka chroni przed trzema typami wirusa, to jest: AH1N1, grypą pandemiczną i grypą typu B.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24