Habemus papam! I co teraz?

  Habemus papam! I co teraz?

  Rozmawiał Andrzej Plęs

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Habemus papam! I co teraz?

  ©Tadeusz Poźniak

  O przyszłości Kościoła katolickiego, kierowanego przez papieża Franciszka, mówi socjolog z WSPiA, dr Leszek Gajos.
  Habemus papam! I co teraz?

  ©Tadeusz Poźniak

  - Pierwszy papież spoza Europy. Znak czasu, czy kompromis kardynałów i wybór "na chwilę", biorąc pod uwagę wiek nowego papieża?

  - Raczej zwrócenie uwagi, że katolicyzm, to już nie tylko Europa, nawet nie przede wszystkim Europa. Zapewne kardynałowie europejscy, a przede wszystkim włoscy, dokonali jakiegoś rachunku sumienia. Przecież co drugi katolik pochodzi z Ameryki Łacińskiej. Dla mnie ten wybór to zupełnie nowa jakość. Sam fakt, ze przyjął imię Franciszek, jest znaczący. Jest jezuitą, nie duchownym "kurialnym", więc należy spodziewać się zaakcentowania duchowości w Kościele i mniej administrowania.

  - Kardynał z dalekiej Argentyny, zakonnik, mający niewielką orientację w pełnej intryg rzymskiej kurii, w której przyjdzie mu funkcjonować, bez wyraźnej pozycji w gronie kardynalskim. Lepiej osadzony w tych realiach Benedykt XVI jednak się poddał.

  - Podobnie można było mówić o Janie Pawle II na początku pontyfikatu. Wówczas wydawało się, że wybrano "najsłabszego", wybór był efektem pewnego kompromisu. Tymczasem kierował Kościołem przez wiele lat, wywierając na nim ogromne piętno. Po nowym papieżu należy spodziewać się nowej jakości w Kościele. Już pierwsze jego słowa do wiernych są znaczące: "módlcie się za mnie". Jakby dawał do zrozumienia: to wy jesteście Kościołem. Może w swoim pontyfikacie nawiąże do reguły jezuitów i Franciszka z Asyżu: mniej przepychu, władzy i administrowania, a więcej służby ludziom. Sądzę, że kurialiści będą mieć z tym pewien problem.

  - Największe wyzwania, jakie stoją przed nowym papieżem?

  - Na pewno rachunek sumienia Kościoła, uporządkowanie tego, co we wnętrzu kościoła instytucjonalnego. Poza tym zwrócenie uwagi, że Kościół katolicki, to nie znaczy europejski. Będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniami z zakresu dogmatyki: rola świeckich w Kościele, celibatu, udziału kobiet w kościele instytucjonalnym. Plus kwestie społeczne, w których Jan Paweł II był świetny, ale które zarzucił Benedykt XVI, czyli "kościół dla ubogich".

  Kardynał Jorge Mario Bergoglio. Sylwetka nowego papieża

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo