NOWINY24
  POLECAMY

  Popularne na Nowinach

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na Nowinach

  • Test na nowe prawo jazdy 2020. Odpowiesz na te 12 pytań? [QUIZ]
  • Tutaj najrzadziej spotkasz mieszkańca. TOP 30 najsłabiej zaludnionych gmin
  • Magiczna zima w Bieszczadach. Połoniny całe w śniegu

  Harmonia w przyrodzie

  Harmonia w przyrodzie

  MARIAN STRUŚ

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Prof. Jan Lach (z lewej) uczestniczył w Ogólnopolskim Sympozjum Geograficznym w Sanoku (25-27 września). Od władz miasta otrzymał tytuł "Zasłużony

  Prof. Jan Lach (z lewej) uczestniczył w Ogólnopolskim Sympozjum Geograficznym w Sanoku (25-27 września). Od władz miasta otrzymał tytuł "Zasłużony dla Sanoka". ©MARIAN STRUŚ

  Rozmowa z prof. dr. hab. JANEM LACHEM, dyrektorem Instytutu Geografii Akademii Pedagogicznej w Krakowie
  Prof. Jan Lach (z lewej) uczestniczył w Ogólnopolskim Sympozjum Geograficznym w Sanoku (25-27 września). Od władz miasta otrzymał tytuł "Zasłużony

  Prof. Jan Lach (z lewej) uczestniczył w Ogólnopolskim Sympozjum Geograficznym w Sanoku (25-27 września). Od władz miasta otrzymał tytuł "Zasłużony dla Sanoka". ©MARIAN STRUŚ

  - Czy nasilające się w ostatnich latach powodzie, ulewy, huragany, długotrwałe susze i pożary lasów są efektem ludzkiego oddziaływania na środowisko?

  - Oczywiście. Nauka potrafi udowodnić, że rozprzestrzeniające się ubóstwo, jak również nadmierna konsumpcja i produkcja, przyczyniają się do degradacji środowiska i nadmiernego zużycia zasobów naturalnych.

  - Proszę podać przykład niewłaściwego ingerowania człowieka w przyrodę.

  - Gospodarka hodowlana w pegeerach, która spowodowała zniszczenie i odlesienie cennych przyrodniczo obszarów górskich., np.
  w Bieszczadach. Ilustracją tego, co dzieje się na zboczach gór, są rzeki. Ostatnio obserwujemy ogromne tempo pogłębiania koryt rzecznych. Niektóre, od Gorlic po Ustrzyki Dolne, pogłębiły swe koryta nawet o 3 metry. Z jednej strony zwiększyła się pojemność koryt, ale z drugiej niszczone są przez wodę urządzenia hydrotechniczne, w tym mosty. Równocześnie obniżył się poziom wód gruntowych. Chłopi mówią: woda mi w studni wyschła.

  - Czy człowiek może zahamować rozprzestrzenianie się niekorzystnych zjawisk?

  - Owszem. Niezbędna jest odpowiednia struktura użytkowania ziemi. W przyrodzie nie wolno ujednolicać tego, co jest różnorodne. Stąd od wijącej się w dole rzeczki po gór szczyty nie mogą być same łąki, bo to zakłóca naturalny porządek w świecie przyrody. Powiedziałbym, że w tej chwili struktura ta zbliża się do naturalnej.

  - Jak pan ocenia stan środowiska przyrodniczego w regionie Podkarpacia?

  - Stan tutejszego środowiska jest zadowalający. Powiem więcej, jest to jeden z niewielu obszarów w Polsce, gdzie ład przyrodniczy jest utrzymywany na właściwym poziomie.

  - Co może zakłócić przyrodniczą harmonię?

  0&???ne zagrożenie stanowi postępujący proces prywatyzacji, w wyniku którego samorządy tracą wpływ na strukturę użytkowania gruntów. Drugim powodem do obaw o kondycję środowiska naturalnego jest powstawanie gospodarstw wielkoobszarowych.

  - Nie dopuszcza pan wdrażania bardziej efektywnych metod gospodarowania w rolnictwie?

  - Nie. Gospodarka wielkoobszarowa, bardzo proszę, ale po wnikliwym rozpoznaniu przyrodniczym, uwzględniającym jej intensywność i skutki. To muszą być ekspertyzy naukowe, a nie jakże znana z polskich doświadczeń metoda prób i błędów. W przyrodzie musi być zachowana równowaga.

  - Dlaczego skupił pan swoje zainteresowania naukowe na Beskidzie Niskim i Bieszczadach?

  - Bieszczady i Beskid Niski stanowią przyrodnicze laboratorium, w którym można natknąć się na wielkie osobliwości. Nie ma w Polsce drugiego takiego obszaru. Na przestrzeni pięciu wieków zmieniało się tu użytkowanie terenu, od gospodarki nomadycznej, przez pastersko-rolną, pustkę osadniczą, gospodarkę uprawną, gospodarkę hodowlaną, aż do niemal całkowitego zaniechania gospodarki, z jakim mamy do czynienia obecnie.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo