20 lipca pracujący w Nadleśnictwie Krasiczyn społecznicy z Inicjatywy Dzikie Karpaty nagrali film, na którym widać maszynę harwester. Jest to ciężki sprzęt pozwalający na znaczne zwiększenie tempa wycinki:
- Harwester to maszyna, która może wyciąć kilkaset drzew dziennie, a las po jej pracy to krajobraz po bitwie. I to nie może dziwić, bo harwester jeździ na gąsienicach, jak czołg
- mówią aktywiści.
Nadleśnictwo Krasiczyn jest położone na Pogórzu Przemyskim, sąsiaduje z obszarem projektowanego od lat Turnickiego Parku Narodowego. Znajdują się tutaj jeden z najlepiej zachowanych lasów obszaru Karpat i Pogórza.
- Pomimo licznych głosów przyrodników i społeczników, w ostatnich latach obserwuje się tu wzmożone cięcia. Dotychczas jednak nie wykorzystywano w pracach leśnych harwesterów. Ich sprowadzenie pozwoli jeszcze przyspieszyć wyrąb, będzie miało także negatywne skutki dla zachowania wodochronnej i glebochronnej funkcji lasów górskich - twierdzą aktywiści. - Ciężki sprzęt niszczy glebę i przyspiesza odpływ wody. Pozbawia także zatrudnienia mieszkańców regionu, utrzymujących się z pracy w lesie -dodają.
Lasy Państwowe o wycince w Nadleśnictwie Krasiczyn: To testy
- Rynek racy się będzie kurczył i być może zajdzie potrzeba stosowania nowych technologi, czy nowych technik przy pracach związanych z pozyskiwaniem drewna. To jest na zasadzie testu. Chcemy, zobaczyć jak taka maszyna sprawdzi się w warunkach pogórza
- tłumaczy Przemysław Włodek, nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn.
I dodaje, że na wykonanie prac był ogłoszony przetarg. A drzewa, które są wycinane na filmie nie rosły na terenie chronionym, a gospodarczym. Tam drzewa hodowane są własnie pod wycinkę.
Co z argumentem Inicjatywy Dzikich Karpat, że maszyna niszczy środowisko?
- W moim przekonaniu tak nie jest - zaprzecza nadleśniczy. - Harwester nie wyrządzi takich szkód w środowisku jak byśmy to próbowali wycinać drzewa klasycznymi metodami.
I na dowód pokazują własne zdjęcia, zrobione po pracy harwestera:
Przypomnijmy, że harwestery stały się jednym z symboli niszczenia przyrody w czasie konfliktu w Puszczy Białowieskiej w 2017 roku. Ich ściągnięcie w tamten region spotkało się z protestami społecznymi.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?